با حضور مسئولان برق منطقه‌ای آذربایجان و اردبیل دومین نیروگاه بادی استان اردبیل با ظرفیت ۶۶۰ کیلو وات در شهر نیر به بهره‌برداری رسید.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

توربین بادیساوالان خبر: با حضور مسئولان برق منطقه‌ای آذربایجان و اردبیل دومین نیروگاه بادی استان اردبیل با ظرفیت ۶۶۰ کیلو وات در شهر نیر به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در این مراسم اظهار داشت: این نیروگاه برقی با ظرفیت ۶۶۰ کیلووات و در زمینی که از طرف شهرداری نیر واگذار شده با هزینه بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال احداث شده و به بهره‌برداری رسید.

علیرضا علیزاده به مزایای احداث این نیروگاه اشاره کرد و افزود: عدم نیاز توربین‌های بادی به سوخت فسیلی، ‌تأمین بخشی از انرژی برق و تنوع بخشیدن به منابع انرژی و ایجاد سیستم پایدار انرژی از اصلی‌ترین مزایای این نیروگاه است.

وی گفت: قدرت مانور زیاد در بهره‌برداری از این نیروگاه و بی‌نیازی به فضای زیاد و به حداقل رسیدن آلودگی محیط زیست به همراه صرفه‌جویی در مصرف فرآورده‌های نفتی مزایای دیگری بوده که در ساخت این نیروگاه مدنظر است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل با بیان اهداف اقتصادی این مجموعه تصریح کرد: توسعه فرهنگ استفاده از انرژی بادی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته و دستیابی به فناوری ساخت این دست از نیروگاه‌ها با توجه به امکانات موجود در داخل کشور چه از نظر مواد و چه از نظر دانش فنی مورد توجه و دقت نظر است.

علیزاده ادامه داد:‌ کسب تجربه و ارتقای دانش فنی برای اجرای طرح‌های بزرگتر در مقیاس تجاری در داخل و خارج از کشور وجود دارد و بررسی تأثیر اقتصادی و میزان صرفه‌جویی در تولید انرژی الکتریکی با سوخت‌های فسیلی مدنظر و مورد توجه است.

این مسئول یادآور شد:‌ استان اردبیل با توجه به ظرفیت خوبی که در حوزه تولید متنوع انرژی دارد از نظر نیروگاه‌های بادی در مرحله رشد و بالندگی است تا با استفاده از انرژی باد زمینه صرفه‌جویی فرآورده‌های نفتی به عنوان سوخت اصلی این نیروگاه فراهم شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در پایان سخنان خود تولید الکتریسیته را از این انرژی فاقد هرگونه آلودگی محیط زیست اعلام کرد و گفت: استفاده از این انرژی در کشور در بُعد تجاری علاوه بر عمران و آبادانی زمینه ایجاد مشاغل جدید را فراهم می‌آورد.

انتهای پیام/