در حالی که نماینده اردبیل معتقد است فرماندار آستارا به دنبال اظهارات غیر‌موجه در حوزه گردنه حیران باید تنبیه شود اما با این حال فرماندار آستار در تازه ترین اظهارات خود روستای «ونه‌بین» و «حیران» را قطعه‌ای جدانشدنی از آستارا دانست.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

ساوالان خبر: در حالی که  دبیر و سخنگوی مجمع نمایندگان استان اردبیل می گوید فرماندار آستارا به دنبال اظهارات غیر‌موجه در حوزه گردنه حیران باید تنبیه شده و سخنانش مورد پیگیری قانونی قرار گیرد، فرماندار آستار در تازه ترین اظهارات خود روستای «ونه‌بین» و «حیران» را قطعه‌ای جدانشدنی از استان سرسبز گیلان و شهرستان مرزی بندر آستارا دانست.

مصطفی افضلی‌فرد در جلسه شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری اردبیل اظهار کرده بود:‌ اقدامی که فرماندار آستارا در روزهای گذشته مبنی بر نصب تابلو بعد از تونل محور اردبیل – آستارا در روزهای گذشته انجام داده، اقدامی غیر‌قانونی بوده که قطعاً پیامدهای زیادی را به دنبال داشته است.

وی ناراحتی افکار عمومی را از این شرایط ایجاد شده یادآور شد و گفت:‌ این اقدام فرماندار آستارا بدون توجه به تقسیمات کشوری و تنها با هدف رنجش افکار عمومی انجام شده و سربسته خواسته‌اند تا اقداماتی را انجام دهند که قطعاً اجازه نخواهیم داد این اقدامات غیر‌قانونی به انجام رسیده یا عده‌ای بخواهند از آن به نفع خود سوء استفاده کنند.

این اظهارات روز گذشته در حالی از طرف افضلی فرد مطرح شد که امروز «سیروس شفقی» فرماندار آستارا امروز در جمع خبرنگاران خبرگزاری‌ها و اصحاب قلم و رسانه شهرستان اظهارنظر نمایندگان اردبیل در مجلس شورای اسلامی در خصوص نصب تابلوهای فرمانداری و بخشداری مرکزی آستارا در حاشیه جاده حیران اشاره کرد و یادآور شد: با استناد به قانون و با تبعیت از مستندات تقسیمات کشوری، روستاهای «ونه بین» و «حیران» و سایر روستاهای موجود در حاشیه ۲۰ کیلومتر جاده آقچای تا تونل، در بخش مرکزی آستارا و در حوزه جغرافیایی و سیاسی شهرستان آستارا و استان گیلان قرار دارند.

عالی‌ترین مقام دولت در شهرستان مرزی بندر آستارا اضافه کرد: این منطقه جزئی از مناطق مصوب شده در سازمان گردشگری و میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری طبیعی است و در این زمینه باید ضمن متعهد بودن به قانون نظام مقدس جمهوری اسلامی و در نظر گرفتن تبعات خاص این مسئله، از پرداختن به مطالب خلاف قانون پرهیز کرد.

وی تمکین از قوانین تقسیمات کشوری را وظیفه همه مسئولان استان همجوار دانست و تأکید کرد: باید به حریم جغرافیایی، سیاسی و اجتماعی بین دو استان احترام قائل شد.

 

سیروس شفقی در بخش پایانی سخنان خود از نامه شماره ۷۶ / ۱۸۳۱۰ مورخه ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری معاون راهداری سازمان راهداری‌های کشور مبنی بر انطباق نگهداری راه‌ها براساس مرز جغرافیایی استان‌ها سخن گفت و اظهار کرد: با استناد بر این مصوبه بسیار مهم کلیه مجوزهای عمرانی در حاشیه جاده حیران در حد فاصل آقچای تا تونل توسط ادارات ذیربط شهرستان مرزی بندر آستارا در استان گیلان صادر خواهد شد.

بخش خبرگزاری ایسنا در حوزه گیلان در انتهای این خبر آورده است:  واگذاری ۲۰ کیلومتر از جاده حیران آستارا در استان گیلان در دهه ۷۰ برای کمک به تأسیس اداره‌کل راه و ترابری استان تازه تأسیس اردبیل سبب بروز مشکلاتی پس از دو دهه برای ساکنان مناطق مذکور شده است و از همه مهم‌تر پس از صدور نامه معاون راهداری سازمان راهداری‌های کشور، شاهد اظهارنظرهای تند و خصمانه از سوی مسئولان استان اردبیل بر علیه مسئولان استان گیلان و تخریب اموال عمومی از جمله تابلوهای راهنمای فرمانداری آستارا، بخشداری مرکزی و یادمان شهدای هشت سال دفاع مقدس در حاشیه جاده مذکور هست.

 

انتهای پیام/