بیماری لیشمانیوزساوالان خبر: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس ایستگاه تحقیقاتی ، بهداشتی و پزشکی شهرستان مشگین شهر گفت: میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کالازار در کشور به صفر رسیده است.

دکترعلیرضا محبعلی در حاشیه برگزاری سمینار لیشمانیوز در مشگین شهر در گفت و گویی اعلام کرد: بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی ، ایران در خاورمیانه کانون اصلی بیماری لیشمانیوز یا همان کالازار است.

وی گفت: با توجه به این که این بیماری بیشتر در مناطق مشگین شهر و مغان استان اردبیل ، بخشی از استان آذربایجان شرقی و منطقه گیل کازی در استان فارس مشاهده شده، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران ایستگاه تحقیقاتی در مشگین شهر دایر شده است.

وی اظهار کرد: در این مرکز موفقیت های چشمگیری در کنترل و درمان این بیماری در کشور حاصل شده است.

وی با بیان این که منبع اصلی این بیماری مربوط به سگ سانان از جمله سگ، گرگ، شغال و روباه است افزود: این بیماری از طریق نوعی پشه از حیوان آلوده به انسان بویژه کودکان زیر پنج سال منتقل می شود.

وی گفت: مرگ و میر ناشی از این بیماری که در گذشته از بیماری های صعب العلاج و کشنده بشمار می رفت در سال های اخیر با انجام مطالعات گسترده و کنترل مخازن حیوانی به صفر رسیده است.

به گزارش ايرنا؛ بیماری لیشمانیوز احشایی یا کالازار در گویش محلی به بیماری دالاغ معروف است.در این نوع بیماری فرد مبتلا از ناحیه طحال و شکم دچار ورم و عفونت شده و در صورت درمان نشدن احتمال مرگ بیمار حتمی است.