عزاداری بازار اردبیلساوالان خبر: نقاط گوناگون شهر اردبیل از قدیم به شش محله اصلی شامل اونچی میدان (گازران) ؛ سرچشمه ؛ عالی قاپو ؛ پیرعبدالملک ؛ اوچ دکان و طوی تقسیم شده اند که به ترتیب با مساجد و تکایای تابعه خود برای سینه زنی و زنجیر زنی در خیابان ها و بازار شهر به حرکت در می آیند.

این آیین سنتی از دومین روز ماه محرم در اردبیل آغاز می شود که به حرکت دسته های عزاداری محله اونچی میدان در این نوبت بندی اختصاص دارد.

عزاداران این محله با مساجد و کوچه های فرعی تابعه خود از سپیده دم برای عزاداری سنتی آماده می شوند تا عازم کوچه ها ؛ خیابان ها و بازارهای قدیمی شهر شوند.

عاشقان اهل بیت (ع) ازکودکان گرفته تا پیرغلامان آستانه مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در حالیکه پیراهن مشکی پوشیده و دستار سیاه بر سر بسته اند با حرکت ازمنازل خویش خود را به مقابل مساجد محله رسانده و با تشکیل دسته های زنجیرزنی و سینه زنی طبق روال سال های قبل درمسیرهای مشخصی حرکت می کنند.

مردم حسینی اردبیل درعشق مولای خویش در هر شرایط هوایی و در سرما و گرما مسیرهای طولانی را که گاهی مسافت آن از 40 کیلومتر هم فراتر می رود از بامداد تا شامگاه می پیمایند.

این سنت پسندیده عزاداری در اردبیل سال هاست که قلوب مخلص عاشقان فرهنگ غنی عاشورا را متاثر می کند.

در این مراسم؛ سرشک ماتم علاوه بر عزاداران حاضر در دستجات بر گونه های رهگذران و علاقه مندانی که در درون راسته های اصلی و فرعی مجموعه تاریخی بازار سرپوشیده اردبیل و نیز در پیاده روها عزاداری را به تماشا می ایستند روان شده و آنان را از فیوضات معنوی این سوگواری ها بهره مند می سازد.

برپایی مراسم و مجالس مربوط به عزاداری های محرم که به شکل رسمی از 26 ماه ذی الحجه با برپایی مراسم طشت گذاری در اردبیل به شکل سنتی آغاز می شود حال و هوای خاصی را به این شهر حسینی بخشیده است و از هر کوی و برزن شهر صدای وای حسین به گوش می رسد.

دستجات عزاداری در جلوی مسجد جامع شهر که در بازار اصلی واقع شده است و نیز در داخل مساجد و تکایای مسیر حرکتشان توقف کرده و به شیوه خاصی با نوحه خوانی مداحان به سینه زنی و زنجیرزنی می پردازند و اصناف و کسبه واقع در بازار شهر با باز گذاشتن مغازه های خود از سوگواران با چایی؛ خرما و شربت پذیرایی می کنند.

این درحالیست که عزاداران این محلات در چندین شب گذشته نیز با حضور خود در مساجد به عنوان میهمان تا پاسی از شب به سینه زنی و زنجیر زنی پرداختند.

این مراسم سنتی فردا در سومین روز محرم با شرکت مردم محله سرچشمه ادامه می یابد و روز جمعه مراسم سنتی رفتن دسته های عزادار به بازار تعطیل ولی در عوض رونق عزاداری های شبانه دوچندان می شود.

سومین محله ای که راهی بازار اردبیل خواهد شد محله قدیمی و تاریخی عالی قاپو هست که در نزد ساکنان اردبیل به عنوان کانون اصلی عزاداری ها در این شهر به شمار می آید.

مراسم حرکت دسته های عزاداری در کوچه و بازار اردبیل پس از محله عالی قاپو به ترتیب از سوی عزاداران محله های پیرعبدالملک و اوچدکان ادامه می یابد.

روزهای هفتم و هشتم محرم که راه رود فرات بر تشنگان اهل بیت سومین امام شیعیان (ع) بسته شده است حرکت این دستجات در سطح گذرگاه های اردبیل به خصوص در بافت سنتی شهر شامل پیرعبدالملک ؛ بازار ؛ سی متری ؛ عالی قاپو و شیخ صفی به اوج گستردگی خود می رسد.

علاوه بر این از گذشته های دور چنین بوده است که هم به لحاظ نزدیک شدن به تاسوعا و هم باتوجه به اینکه محلاتی که در آخرین نوبت برای رفتن به بازار قرار گرفته اند دارای مساجد و شاخه های فرعی زیادی هستند جمعیت عزاداران در روزهای پایانی دهه محرم در خیابان های شهر اردبیل به اوج خود می رسد.

روزهشتم محرم با ورود آخرین محله اصلی از محلات ششگانه اردبیل به بازار یعنی عزاداران مسجد طوی ؛ بازاریان اردبیلی که مغازه های آنان در تیمچه و راسته های قدیمی شهر واقع شده است پس از استفاده از مراسم عزاداری این محله اقدام به بستن واحدهای تجاری خود می کنند و تا سیزدهم ماه محرم این مکان ها همچنان بسته می مانند.

ساکنان هرمحله ای در اردبیل برای خود یک و یا دو نفر نوحه خوان دارند و در اغلب مساجد یک دسته عزاداری متشکل از زنجیرزنان و یا سینه زنان وجود دارد اما بعضی از محلات با توجه به گستردگی و زیادی جمعیت خود دارای دودسته عزاداری هستند که یکی از آن ها به زنجیر زنی و دیگری به سینه زنی اختصاص دارد.

در شبی که عزاداران یک محله در روز آن عازم کوچه و بازار شده اند در آن شب دیگر برای زنجیر زنی و یا سینه زنی به عنوان میهمان به سایر مساجد شهر نمی روند و در مسجد محله خویش ضمن پذیرایی از دسته های سایر محلات شهر از برنامه های آنها استفاده معنوی می برند.

هر مسجد در شهر اردبیل در دهه اول محرم پذیرای دست کم دو تا سه دسته عزاداری هستند اما با نزدیک شدن به روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی بر تعداد دسته هایی که برای عزاداری به عنوان میهمان به مساجد شهر می آیند افزوده می شوند.

عزاداران هر محله هنگام طی مسیر و مسافت واقع در بین مساجد درحالیکه پرچم های ویژه سوگواری در دست دارند و ریش سفیدان محله در پیشاپیش آنان حرکت می کنند شعارهای مذهبی از قبیل مظلوم حسین ؛ عطشان حسین ؛ عالم سنه قربان حسین و یا حسینم وای حسینم وای سر می دهند.

زنجیرزنی و یا سینه زنی هر دسته عزاداری در یک مسجد بین ‎ 30 تا ‎ 45 دقیقه به طول می انجامد و پس ازپایان عزاداری ؛ مساجد میزبان از حاضران با چایی و گاهی با کلوچه و خرمای نذری پذیرایی می کنند.

بطور معمول مساجد واقع در بافت قدیمی و سنتی شهر در دهه اول محرم پذیرای بیشترین دسته های عزاداری و مردم سوگوار هستند هر چند که مساجد محلات و شهرک های تازه احداث این شهر نیز از حضور عزاداران بی بهره نمی مانند.

افرادی که نوبت محله آنان برای برپایی مراسم سنتی حرکت دسته های عزاداری در کوچه و بازار شهر است در صورتیکه کارمند و یا دانش آموز باشند در آن روز مرخصی و یا از مدرسه اجازه می گیرند و بطور معمول مسوولان امر نیز در این زمینه زیاد سخت گیری نمی کنند.

امسال نیز همچون گذشته اردبیلیان ساکن درسایر نقاط ایران برای کسب فیض و شرکت در عزاداری های سنتی منطقه به تدریج خود را به زادگاه شان می رسانند.

شهر اردبیل به عنوان مرکز این استان شش هزار و ‎ 500 هکتار مساحت و نزدیک به ‎ 500 هزار نفر جمعیت دارد.

به گزارش ایرنا٫ محوریت این شهر به عنوان برپایی عزاداری های محرم و عشق و علاقه قلبی مردم این دیار به خاندان نبوی به ویژه حضرت اباعبداله الحسین (ع) و ماه منیر بنی هاشم حضرت عباس (ع) سبب شده است که همه ساله شاهد حضور گسترده و پرشور مردم حسینی این شهر در عزاداری های حسینی باشیم.