سعيد بلندی

در صورت برگزاری مسابقه‌ای مهم در ورزشگاه، ترافیک محدوده و حتی یک چهارم شهر درگیر مشکلی کم‌سابقه خواهد شد که ناشی از عدم پیش‌بینی سیستم حمل‌ونقل عمومی است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

چند سال پیش، مدرن‌ترین ورزشگاه کشور در اردبیل افتتاح شد. گرچه وجود چنین ورزشگاهی در کلان‌شهر اردبیل لازم است، اما باید توجه داشت که چنین توسعه‌ای چه پیش‌نیازهایی دارد؟

قرارگیری ورزشگاه در کنار یکی از معابر پرتردد شهر، ورزشکاران را در هوایی آلوده قرار می‌دهد که انجام فعالیت‌های ورزشی برای سلامتی آنان را مضر است( حتى محیط سر بسته باشد).

از سوی دیگر، در صورت برگزاری مسابقه‌ای مهم در ورزشگاه، ترافیک محدوده و حتی یک چهارم شهر درگیر مشکلی کم‌سابقه خواهد شد؛ که ناشی از عدم پیش‌بینی سیستم حمل‌ونقل عمومی است.

گرچه ورزشگاه دارای پارکینگ نسبتاً به ظاهر کافی برای توقف خودروهای مراجعه‌کنندگان است، اما خیابان‌های محدوده ظرفیت سرویس‌دهی به چند هزار خودرو را در بازه‌ی زمانی کوتاه قبل و پس از مسابقه نخواهد داشت.

ضمن آن‌که تردد خودروهای مراجعه‌کنندگان، باعث تشدید آلودگی هوا خواهد شد. پیش‌بینی پیامدهای ناگوار برگزاری یک رویداد ورزشی در ورزشگاه حسین رضازاده شاید یکی از عواملی باشد که این ورزشگاه را تا به امروز بلااستفاده نموده است، البته چندى پیش شاهد برگزارى مسابقات جهانى والیبان نوجوانان در این ورزشگاه بودیم ولی آن جور که انتظار میرفت کیفیت خدمات دهى پایین بود و در شأن کلان شهر توریستى اردبیل نبود، بیشتر حس میشد مسئولین فقط به فکر برگزاری مسابقه هستند تا کیفیت برگزارى مسابقات؛ زیرا در روز هاى اتمام مسابقات هنوز ما شاهد تاسیس برخى خدمات عمومى و یا حتى المان هاى ورودى این ورزشگاه در روز هاى آخر مسابقات به سرانجام رسید و این عملکرد اصلا جاى تشویق ندارد بلکه به شدت مورد انتقاد است.

خلاصه ؛ پیش‌بینی حداقل یک ایستگاه قطار شهری با ورودی‌های متعدد در کنار ورزشگاه، یکی از اقداماتی خواهد بود که هم نیاز فعلى است و هم به شدت نیاز آینده شهرمان؛ که باید پیش از احداث و راه‌اندازی ورزشگاه به آن اندیشیده می‌شد و افتتاح آن بر افتتاح ورزشگاه تقدم می‌یافت.

انتهای پیام/