تایماز نظمی:

بلاخره بعد از کش و قوس فراوان و رایزنی های متعدد با فعالین سیاسی و مجمع نمایندگان مجلس، آقای مهندس اکبر بهنام جو به سمت استانداری استان اردبیل انتخاب گردید.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


جناب آقای بهنام جو، امروز از حمایت قاطبه مردم و مسئولین اعم از نماینده ولی فقیه در استان، مجمع نمایندگان استان، روزنامه نگاران و فعالین سیاسی (چه اصولگرا و چه اصلاح طلب و اعتدالیون) برخوردار است و این بزرگترین نعمت برای ایشان می باشد که تا بتواند برنامه های راهبردی خویش را عملیاتی نموده و چند پله ای شاخص های توسعه استان محروم اردبیل را بهبود بخشد. جناب آقای بهنام جو، امروزه در حالی به استان اردبیل برمی گردید که احتمال زیاد سیمای استان بخصوص از جنبه توسعه زیاد فرقی با ۱۰ سال پیش نکرده است.
اینکه چرا موتور توسعه در اردبیل راه نمی افتد قطعا دلایل مختلفی دارد و هرکسی هم از ظن خودش به آن دلایل نگاه می کند. که هدف این نوشته نیست و خود بحثی جداگانه می طلبد
جناب آقای بهنام جو، جنابعالی به علت اشراف کامل به مسائل استان را دارید و بخوبی می دانید در جنوب استان منطقه خلخال از نقاط بسیار بسیار محروم و پر پتانسیل می باشد.ولی لازم باردیگر گوشه ای از پتانسیل های این منطقه زرخیز را خدمتتان اعلام نمایم.
معرفی اجمالی خلخال
خلخال یکی از مناطق باستانی و تاریخی آذربایجان و اردبیل می باشد که برخی ویژگی های مهم آن به شرح زیر می باشد
– تنها شهرستان دارای بافت تاریخی در استان
– ۸۵ درصد جنگل های استان در خلخال واقع شده است
– بیش از پنجاه درصد روستاهای دارای هدف گردشگری استان در خلخال واقع است
– بیش از ۵۰ درصد امامزاده های استان در خلخال واقع است
– از۲۰ زون اولویت دار اکتشافی کشور تعدا ۲ زون اکتشافی در خلخال قرار دارد. (حدود ۸۰ درصد معادن اردبیل در دو شهرستان خلخال و کوثر واقع شده است)
جناب آقای استاندار، امروزه بعد از گذشت ۲۵ سال از تشکیل استان اردبیل همچنان یکی از استانهای محروم کشور می باشد که قبلا بخصوص در جلسه معارفه جنابعالی بطور مبسوط در این زمینه صحبت شد. ولی تاکنون کسی نپرسیده است چرا اردبیل بعد از ۲۵ سال همچنان در پله اول توسعه است؟
یک ضرب المثل قدیمی می گوید« اگر به راهی که تاکنون رفته اید ادامه دهید به همان نتایجی خواهید رسید که تاکنون داشته اید»
وقت آن رسیده است مدیران ارشد استان، کارشناسان و تئورسین های توسعه استان در تدوین سند توسعه استان به توانمندیهای منطقه خلخال توجه ویژه ای داشته باشند که به چند نمونه اشاره می گردد.
– جاده کلور – درام
یکی از مهمترین شاخصه های توسعه یافتگی در هر منطقه ، وجود شبکه حمل و نقل، جاده های ایمن و مناسب برای دسترسی و ارتباط با سایر مراکز مهم کشور است. شاید یکی از اصلی ترین مانع عدم توسعه استان هم عدم وجود راههای ارتباطی مناسب باشد.
متاسفانه بر خلاف نظرات کارشناسان و اهل فن ، جاده اردبیل –تهران از مسیر اصلی خود منحرف شد و به اصطلاح” قتلگاه سرچم” تحویل مردم نجیب و ولایتمدار اردبیل گردید. و انجام هزینه اضافی جهت دوبانده کردن و رفع ایرادات آن حیف و میل بیت المال می باشد . چرا که هم اکنون جاده استراتژیک خلخال – درام در حال ساخت می باشد که جایگزینی مناسب برای جاده سرچم می باشد.
این مسیر، جاده استراتژیک علاوه بر قرار گرفتن در منطقه خوش آب و هوا، بدون برف گیر و گردنه باعث کوتاه شد ۸۰ کیلومتر از فاصله اردبیل تا پایتخت می شود. که باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کم کردن هزینه‌های مردم، رونق اقتصادی و گردشگری استان را بدنیال خواهد داشت.

۲- جاده گردشگری ماسوله – ماجولان
جنابعالی به علت سالها فعالیت در شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران(سمگا) و سایرمسئولیت های مرتبط بخوبی به اهمیت حوزه گردشگری واقف هستید و یکی از کارشناسان زبده در این زمینه می باشید.
ولی جهت یادآوری عرض نمایم که با بهره برداری از راه روستائی ماسوله ماجولان اگر حداقل ۱۰ درصد مسافران ماسوله به سمت خلخال و به تبع آن سایر شهرهای استان بیایند. استان شاهدخیلی عظیم گردشگران داخلی و خارجی خواهدبود که می تواند در پیشبرد برنامه های توسعه استان مثمرثمر واقع شود

۳– منابع نفتی خزر و منطقه آزاد انزلی
امروزه در شرق خلخال و در فاصله کمتر از صد کیلومتری آن، منطقه آزاد انزلی و میدان نفتی سردار جنگل قرار دارد که بایستی در تدوین برنامه های توسعه استان مورد توجه جدی قرار گیرد.
دریای خزر دارای ذخایر عظیمی از سوخت‌های هیدروکربنی می‌باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد حجم ذخایر تخمین زده شده نفتی در دریای خزر برابر با ۵۰ میلیارد بشکه و ذخایر گاز طبیعی تایید شده هم برابر با ۲۵۷ هزار میلیارد فوت مکعب بوده‌است؛ که این ارقام ۴ درصد از ذخایر گاز و نفت دنیا را تشکیل می‌دهد. پیش بینی می‌شود با ادامه فعالیت‌های اکتشافی، ظرفیت بهره‌برداری نفت این منطقه ۱۸۴ میلیارد بشکه و ظرفیت برداشت گاز از آن هم ۲۹۳ هزار میلیارد فوت مکعب افزوده شود.
شناخته شده‌ترین میدان نفتی و گازی ایران در دریای خزر که دارای کمترین ساحل یعنی حدود ۶۰۰ کیلومتر می باشد ، میدان سردار جنگل است.

۴- رودخانه خروشان قزل اوزن
با توجه به اینکه ۹۵ کیلومتر از رودخانه قزل اوزن در منطقه خلخال و کیوی قراردارد.از یک طرف سالانه حدود چهار میلیارد مترمکعب آب ازطریق این رودخانه وارد منطقه خلخال ‌می شود. که بدون هیچ استفاده‌ای از آن خارج می‌شود. از طرف دیگر سالانه بیش از پانصد میلیون متر مکعب آب خود منطقه خلخال هم از طریق رودخانه قزل اوزن از منطقه خارج می شود. ولی حتی یک سد بتی یا خاکی جهت جلوگیری از هدر روی این رودخانه و استفاده بهینه از آن وجود ندارد.
همچنین به علت عدم مدیریت آب ، منطقه در نیمه اول سال با کمبود آب مواجه هست و در نیمه دوم سال از مازاد آب برخوردار می باشد. بطوریکه از اول خرداد ماه تا آخر شهریورماه به علت ناکافی بودن آبهای جاری جهت آبیاری اراضی، کشاورزان مجبور به تقسیم و نوبت بندی آب می باشد و با شروع فصل پائیز به جهت پایان یافتن کار کشاورزی آب کلیه رودخانه ها رها شده و تا خرداد ماه سال بعد به طرف رود قزل اوزن بدون کمترین استفاده سرازیر می شوند.
رودخانه قزل اوزن می تواند در تامین بسیاری از نیازهای آبی منطقه خلخال و کیوی مورد استفاده قرارگیرد. لازم است پرونده حرفهای بدون کارشناسی و احساسی انتقال بین حوزه ای آب قزل اوزن به دشت اردبیل بسته شود و جهت استفاده از این منبع عظیم جهت توسعه جنوب استان (که تبع آن سایر مناطق استان هم منتفع خواهند شد) اقدامات عملی و لازم صورت گیرد.

۵- معادن حاشیه قزل اوزن و کیوی
معادن اهمیت زیادی در اقتصاد دارد و اگر معادن فلزی در استان مورد اکتشاف و بهره برداری قرار بگیرد، می‌تواند جهشی در اقتصاد استان به وجود آورد. منطقه خلخال و کیوی دارای معادنی با ارزش افزوده بالاست که در صورت احیای این بخش، می‌توان شاهد تحولی در اقتصاد استان بود . مطالعات و اکتشاف پهنه معدنی قزل اوزن این شهرستان توسط شرکت امید رو از شرکت های زیرمجموعه وزارت صنعت ، معدن و تجارت به پایان رسیده و نتایج آزمایشگاهی حاصله از آن حاکی از وجود معادن فلزات مختلف از جمله طلا ، روی ، مس و سرب در بخش های مختلف این پهنه معدنی است.

۶- ۳۰۰ طرح نیمه تمام خلخال چشم به یاری مسئولان در بودجه ۹۷
اخیرا فرماندار محترم خلخال در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا از وجود ۳۰۰ طرح نیمه تمام در شهرستان خلخال خبر داده است. در حالیکه دولت تدبیر و امید اهتمام ویژه به اتمام طرح های نیمه تمام دارد و با توجه به محرومیت مضاعف منطقه خلخال است لازم است تدابیری اتخاذ گردد تا در بودجه ۹۷ جهت تکمیل این طرح های نیمه تمام اعتبارات ویژه و مخصوص در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/