افرادی که با پلمپ شدن واحد صنفی خود، درآمدهای بعضاً نجومی خویش را از دست دادند و نتوانستند جلوی قانون و اجرای طرح را بگیرند، اکنون با اجاره کردن خانه های زیرزمینی یا در منازل مسکونی اقدام به عرضه قلیان به مشتریان می کنند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

نخستین‌بار چهار سال پیش بود که فرماندار وقت پارس آباد مغان دستور پاکسازی شهر از وجود قلیان را داد. بر‌اساس آنچه او دستور داده بود، قلیان‌سراهای این شهرستان یکی پس از دیگری یا پلمب شدند یا از سوی نیروی انتظامی شهرستان، اخطار پلمب دریافت کردند. طرح ممنوعیت سرو قلیان در پارس آباد اما دنباله‌روی طرح کشوری ممنوعیت سرو دخانیات در اماکن عمومی بود؛ طرحی که قرار بود تا پایان سال ۹۵ قلیان را از سطح کشور جمع کند.

پس از این ارگان‌های مختلف در شهرستان پارس آباد برای اجرای این طرح هم‌پیمان شدند. نیروی انتظامی شهرستان از موفقیت این ارگان‌ها در اجرای طرح خبر داد. سرهنگ الیاس دلیر فرمانده انتظامی وقت شهرستان پارس آباد گفته بود: با هماهنگی مقام های قضایی، ۸۳ قلیان سرای فاقد مجوز را پلمب کردیم تا بتوانیم این مکانها را از وجود قلیان پاک کنیم.

با اینکه پلمپ مکانهای عرضه قلیان در شهرستان پارس آباد با استقبال بسیاری از مردم و خانواده ها روبرو شد و تا کنون نیز به قوت خود باقی مانده است، اما بساط قلیان از آن زمان تا کنون آنطور که باید از سطح شهر بطور کامل جمع نشد و متاسفانه پای قلیان این روزها به خانه های زیرزمینی کشیده شده است.

افرادی که با پلمپ شدن واحد صنفی خود، درآمدهای بعضاً نجومی خویش را از دست دادند و نتوانستند جلوی قانون و اجرای طرح را بگیرند، اکنون با اجاره کردن خانه های زیرزمینی یا در منازل مسکونی اقدام به عرضه قلیان به مشتریان می کنند.

استفاده از خانه هایی که در آن بر روی هر کسی باز نمی شود، امکان برخورد با متخلفان در این خانه ها را از ماموران انتظامی و اماکن سلب کرده است و باید برای این معضل چاره اندیشی شود. معضلی که نگرانی خانواده ها را نیز افزایش داده و آنان بیم آن دارند که در خفای این خانه های زیرزمینی که نظارتی بر آنها نیست، برخی ناهنجاری ها و فسادهای اخلاقی رخ دهد که شاید جبران آن برای خانواده های آسیب دیده امکانپذیر نباشد.

شاید نبود قلیان سرا بتواند تلنگری در ذهن جوانان بیکار برای شروع کاری و پایان دادن به زندگی یکنواخت توام با دود قلیان و هدر رفتن پول شود، اما متاسفانه نبود راهکار و ضعف فرهنگی در برخورد با چنین رفتارهایی باعث شده طی سالهای اخیر قبح استفاده از قلیان در بین نوجوانان و جوانان و برخی از خانواده ها شکسته شود بطوری که از نقاط مختلف شهر گزارش های مردمی دریافت شده که برخی افراد سودجو که پیش از این در قلیان سرا اقدام به عرضه قلیان می کردند، اکنون با پلمپ شدن واحد صنفی خود در خانه های زیرزمینی و حتی واحد مسکونی اقدام به این کار کنند.

امروزه شاهد استفاده از قلیان حتی توسط نوجوانان در برخی مکان‌های عمومی و داخل خودرو هستیم و در هر حال به نظر می‌رسد مسئولان شهرستان باید با توجه افزایش رو به رشد مصرف قلیان در جامعه، در اندیشه راهکارهای مناسب‌تری باشند.

انتهای پیام/