مدیر کل بهزیستی استان اردبیل گفت: طبق آمار بیشترین علت معلولیت در استان ژنتیکی است و ۵۲ هزار معلول مختلف حرکتی و ذهنی در استان اردبیل شناسایی شده اند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 مدیر کل بهزیستی استان اردبیل در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین در مجتمع فدک اردبیل اظهار کرد: سوم دسامبر توسط سازمان ملل روز جهانی معلولین نامگذاری شده به طوری که از ۷٫۷ میلیارد نفر ساکن در جهان حدود یک میلیارد نفر به انواع معلولیت ها دچارند و این آمار نشان می دهد که یک هشتم مردم جهان با معلولیت های متعدد روبرو هستند.

وی با بیان اینکه براساس این آمار از ۸۰ میلیون نفر جمعیت کشورمان یک هشتم آن حدود ۸ میلیون نفر دچار معلولیت هستند، خاطرنشان کرد: در استان اردبیل نیز براساس آخرین آمارها ۴٫۱۵ درصد از جمعیت استان دچار معلولیت هستند که ۵۰ تا ۵۲ هزار نفر را شامل می شود.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل با یادآوری اینکه از این تعداد ۲۰ هزار نفر معلول تحت پوشش بهزیستی هستند، ادامه داد: ما سالانه خدمات متنوعی را به افراد تحت پوشش و مستمری بگیران ارائه می کنیم که در بخش های مختلف این خدمات انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ هزار معلول مختلف حرکتی و ذهنی در استان اردبیل از خدمات مستمر و غیر مستمر بهزیستی بهره مند می شود، تصریح کرد: ۲۰ هزار معلول از خدمات مستمر بهزیستی و بقیه معلولان از خدمات غیر مستمر این سازمان بهره مند می شوند.

ستاری با یادآوری این مطلب که طبق آمار بیشترین علت معلولیت در استان ژنتیکی است، افزود: برنامه های پیشگیری از معلولیت از جمله مشاوره های ژنتیکی قبل از ازدواج و مشاوره به زوج های جوان از جمله برنامه های ویژه برای کاهش معلول در استان است.

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل با بیان این مطلب که معلولان خدمات رفاهی و امکاناتی سازمان بهزیستی بهره مند هستند، اظهار داشت: در حوزه مسکن حمایتی معلولان ۶۰۸ واحد مسکونی به افراد معلول تحت پوشش بهزیستی واگذار شده که طبق برنامه ریزی این رقم افزایش نیز خواهد داشت.

وی به تصویب قانون جامع حمایت از معلولان در مجلس شورای اسلامی و سال ۸۳ براساس ضوابط مقررات جامع اشاره کرد و افزود: در این قانون به سهم سه درصدی استخدام معلولان و ۲۵ درصدی جذب این افراد در اپراتورها و همچنین مناسب سازی فضای معلولان و ورود آنها به مراکز علمی و دانشگاهی تاکید شده بود که به دلیل برخی نواقصات دولت تدبیر و امید سعی بر ارائه لایحه مستقل برای جبران کاستی های آن داشت.

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل گفت: با نگاه ویژه دولت در سال ۹۵ لایحه جدید در حمایت از معلولان به مجلس ارائه شد که در حال حاضر در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی است که امیدواریم براساس قانون جدید که به تصویب مجلس می رسد سهمیه استخدام معلولان از سه درصد به ۶ درصد افزایش یافته و تسهیلات مناسبی برای حمایت از این قشر در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/