فرماندار اردبیل:

جواد زنجانی به تراز منفی ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آب در دشت اردبیل اشاره کرد: در یک برنامه اجرایی ۲۰ ساله می‌توان از شدت این وضعیت نگران‌کننده کاسته و دشت اردبیل را به وضعیت تعادل رساند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

جواد زنجانی گفت: باید بازتعریفی جدید از حقابه‌های اردبیل انجام شود تا کسری ۷۰۰ میلیون مترکعبی آب در دشت اردبیل جبران شود.

جواد زنجانی در جلسه شورای حفاظت منابع آب اردبیل اظهار کرد: ما در دشت اردبیل با مشکل جدی افت شدید آب‌های سطحی و زیرزمینی روبرو هستیم که این شرایط وضعیت نگران‌کننده‌ای را به وجود آورده است.

فرماندار اردبیل عملی شدن راهکارهای اجرایی را با اولویت تامین منابع آب شرب، بخش صنعت و کشاورزی یادآور شد و افزود: ما به یک نگاه ملی و همت دسته‌جمعی نیاز داریم تا از دولت و مجلس گرفته تا مدیران محلی پای کار بیایند تا مشکلات و موانع به سرعت برطرف شود.

زنجانی ضرورت ارتقای کمی و کیفی آب شرب اردبیل را به عنوان یک دغدغه جدی در دورنمای جمعیت ۸۵۰ هزار نفری اردبیل یادآور شد و بیان کرد: ما در این برنامه زمان‌بندی به کار اجرایی موثر نیازمندیم.

وی وضعیت آب دشت اردبیل را نگران‌کننده خواند و اضافه کرد: با تلاش دولت تدبیر و امید و شکل‌گیری شورای حفاظت آب به صورت ملی و استانی سعی بر این است تا به شکل واقع‌بینانه مشکلات احصاء و زمینه رفع این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها به تدریج فراهم آید.

رئیس شورای حفاظت منابع آب شهرستان اردبیل به تداوم خشکسالی و بارش‌های کم در دشت اردبیل اشاره کرد و گفت: باید با اولویت‌بندی و تعیین استراتژی نیازسنجی دقیق با بازخوانی واقع‌بینانه از نیاز آبی انجام شود تا در یک سیاستگذاری جدید بتوان دغدغه آب شرب و حتی بخش صنعت را برطرف کرد.

زنجانی تعریف دقیق از نیاز صنعت را به منابع آب یادآور شد و اظهار داشت: برای ما تامین آب شرب مردم اولویت جدی است و شرکت آب منطقه‌ای باید بازتعریفی دقیق از حقابه‌های استانی و منطقه‌ای را در انتقال آب از حوزه‌های آبریز داشته باشند. وی انسداد چاه‌های غیرمجاز، اصلاح شیوه آبیاری مدرن، اصلاح الگوی کشت و همچنین برنامه‌ریزی دقیق برای انتقال آب از حوزه‌های آبریز را راهکار عملیاتی برای جبران کمبود منابع آّب در دشت اردبیل توصیف کرد.

انتهای پیام/ایسنا