ستاد برف روبی شهرداری با تجهیز ماشین آلات خود برای فصل زمستان و آمادگی واحدهای اجرایی، مدیریت خدمات شهری و عمران برای ارائه خدمات به همشهریان فعالیت خود را آغاز کرد و با توجه به مفدار زیاد بارش برف و استمرار آن در چند شب گذشته ادامه داشت.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

به دنبال بارش برف هفته گذشته، شهرداری اردبیل با تمام امکانات و تجهیزات، عملیات برف روبی سطح خیابانها و معابر عمومی این شهر را آغاز کرد.

ستاد برف روبی شهرداری با تجهیز ماشین آلات خود برای فصل زمستان و آمادگی واحدهای اجرایی، مدیریت خدمات شهری و عمران برای ارائه خدمات به همشهریان فعالیت خود را آغاز کرد و با توجه به مفدار زیاد بارش برف و استمرار آن در چند شب گذشته ادامه داشت.

۲۴ ساعته عملیات برف‌روبی انجام شد

حمید لطف‌اللهیان در تشریح اقدامات برف‌روبی شهرداری اردبیل طی روزهای اخیر تصریح کرد: در روزهای اول بارش شهرداری از ۲۰ دستگاه خودرو استفاده می‌کرد که به دلیل افزایش حجم کار این تعداد به ۱۰۰ دستگاه افزایش یافت.

وی افزود: در چهار منطقه شهری اردبیل به صورت ۲۴ ساعته عملیات برف‌روبی انجام شد و در ابتدا معابر درجه یک، بعد معابر درجه دو و در نهایت کوچه‌ها برف‌روبی شدند.

لطف‌اللهیان افزود: با وجود توصیه‌ها همچنان برخی شهروندان بی‌توجه به ضرورت‌ها بوده و به عنوان مثال قبل از تخلیه برف معابر، برف پشت‌بام خود را به معابر می‌ریختند.

وی یکی از مشکلات شهرداری در این ایام را اصرار بیش‌ازحد شهروندان به نمک‌پاشی دانست و افزود: متأسفانه نمک‌پاشی به آسفالت معابر و محیط‌زیست شهری صدمه وارد می‌سازد و ما موافق نمک‌پاشی به میزان قابل‌توجه نیستیم.

شهردار اردبیل تأکید کرد: نمک‌پاشی هزینه سنگینی نداشته و اجرای آن نیز برای شهرداری چندان سنگین نیست اما به دلیل زیان وارده به اندازه لازم انجام می‌شود.

به گفته لطف‌اللهیان نمک‌پاشی موجب از بین رفتن آسفالت می‌شود و در ادامه در تابستان شهرداری ملزم می‌شود که نسبت به بهسازی و لکه‌گیری معابر که هزینه به مراتب قابل‌توجهی دارد اقدام کند.

وی افزود: در وضعیت فعلی از مخلوط ماسه و نمک با ترکیب ۴۰ درصد نمک و ۶۰ درصد ماسه استفاده می‌شود و فرهنگ موجود در خصوص نمک‌پاشی نیازمند اصلاح و تغییر است.

حمید لطف اللهیان افزایش احتمال یخ زدگی معابر در پی بارش برف و لغزندگی معابر اردبیل را یادآور شد و با بیان اینکه نمک پاشی در معابر پر خطر در اولویت اقدامات شهرداری اردبیل قرار گرفته است، تاکید کرد: با توجه به اثرات تخریبی نمک پاشی، شهرداری اردبیل تا حد امکان به برفروبی معابر می پردازد و از نمک پاشی تنها در معابر پر خطر مانند پل ها استفاده می کند.

شهروندان باید در امر برف روبی با نیروهای شهرداری مشارکت کنند

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل نیز در این مورد افزود: ۱۳۰ دستگاه ماشین آلات برفروبی شامل گریدر، کمپرسی، مینی لودر، خاور و … توسط نیروهای شهرداری به کار گرفته شده و به دلیل سنگینی برف تعداد ماشین آلات در حال افزایش است.

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل متذکر شد: در حال حاضر ۳۰۰ نفر از نیروهای شهرداری در معابر مشغول برف روبی هستند و عملیات برف روبی به دلیل تداوم بارش برف همچنان ادامه دارد.

لازمی زارع تاکید کرد: نمک پاشی مضررات متعددی برای آسفالت معابر دارد و به همین دلیل نمک پاشی به صورت محدود انجام می شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل همچنین خواستار مشارکت شهروندان در پاکسازی معابر شهری شد و افزود: انتظار می رود بعد از پاکسازی و بازگشایی معابر، شهروندان برف پشت بام را در کوچه ها و معابر بازگشایی شده تخلیه نکنند.

وی افزود: این اقدام موجب اختلال در تردد شهروندان خواهد شد و لازم است چند روز بعد از بازگشایی شهروندان نسبت به تخلیه برف پشت بام ها اقدام کنند.

استفاده از نمک باعث تخریب محیط زیست و آسفالت معابر می شود

محمدحسین جابر انصاری معابر گفت: مصرف نمک علاوه بر آثار مخرب زیست‌محیطی به‌شدت به سازه‌های عمرانی، پل‌های فلزی و بتنی و روکش خیابان‌ها آسیب می‌رساند.

وی خاطرنشان کرد: با استفاده از روش‌های جدید و تغییر در حالت نمک (محلول یا کریستال) و همچنین پاشیدن آن توسط خودروهای مکانیزه نمک‌پاش، آسیب‌رسانی به محیط‌زیست به حداقل کاهش می‌یابد و خوشبختانه با تأمین ماشین‌آلات و دستگاه‌های محلول ساز و محلول‌پاش ویژه و استفاده از ماده جایگیزین CMA بجای نمک گام بزرگی در جهت جلوگیری از تخریب محیط‌زیست و همچنین افزایش عمر سازه‌ها شهری برداشته ‌شده است.

این کارشناس چالش‌های این حوزه را نقص در قوانین و مقررات موضوع برف‌روبی، وجود انتظارات غیرمنطقی، عدم همکاری شهروندان و مدیران بخش خصوصی و دولتی در روزهای برفی در خصوص شناور کردن حضور در محل کار، عدم همکاری شهروندان در مواقع بارش برف جهت استفاده از وسایل نقلیه عمومی، عدم همکاری رسانه‌ها در تشویق و اطلاع‌رسانی به شهروندان در جهت رعایت نکات روزهای برفی و فقدان منابع به‌منظور تأمین ماشین‌آلات مکانیزه موردنیازشهر برشمرد و پیشنهاد داد: نسبت به تدوین و تصویب قوانین مرتبط با موضوع برف‌روبی و وظایف شهروندان و مراکز دولتی و خصوصی، ارائه آموزش شهروندی در مقاطع تحصیلی به‌منظور ایجاد فرهنگ شهروندی به‌ویژه در موضوع برف، همکاری رسانه‌ها خصوصاً رسانه ملی در امر اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی با موضوع برف و فراهم آوردن زمینه و بستر لازم جهت تفریح و لذت بردن شهروندان از پدیده برف اقدام گردد.

سعید مطهری، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما به بررسی تجارب جهانی در یخ‌زدایی و برف‌روبی پرداخت و گفت: در اغلب شهرهای بزرگ و برف‌گیر دنیا عملیات مقابله با موج بارش و سرما شامل دو گام پیشگیری از یخ‌زدگی و یخ‌زدائی است.

وی با پرداختن به روش‌های متداول سنتی و روش‌های مدرن در یخ‌زدایی گفت: شیوه سنتی که پاشش مخلوط شن و نمک جامد است باعث تخریب روسازی آسفالت، انفعالی بودن، انتقال شن پاشیده شده از روی سطح خیابان به داخل زهکش‌ها و کانال‌های کناری و درنتیجه انسداد آن‌ها و درنهایت لطمات جبران‌ناپذیر به محیط‌زیست خواهد بود درحالی‌که می‌توان از روش‌هایی مثل ایجاد دستگاه‌های گرمازا جهت ذوب یخ روی جاده‌ها و حتی پیشگیری از یخ‌زدگی سطح پل‌ها و معابر استفاده کرد.

این استاد دانشگاه با ذکر ناکارآمدی نسبی روش سنتی در یخ‌زدایی معابر یادآور شد: استفاده از شیوه‌های نوین علاوه بر کاهش خسارات و صدمات وارده به پوشش معابر و خیابان‌ها موجب کاهش اثرات زیست‌محیطی و تخریبی پوشش گیاهی و فضای سبز نیز می‌گردد.

شیوه‌ای برای جایگزینی نمک پاشی نداریم

معاون راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: شیوه‌ای برای جایگزینی نمک پاشی در جاده‌های این استان نداریم.

علی یوسف زاده تصریح کرد: هر چند استفاده از شن و نمک مضرات زیست‌محیطی به دنبال داشته و یا به خود آسفالت لطمه می‌زند اما در مقایسه با سایر مواد مناسب‌ترین ماده جهت برف‌روبی و نمک‌پاشی است.

وی افزود: مواد شیمیایی مختلفی برای نمک‌پاشی پیشنهاد می‌شود که تاکنون هیچ کدام نتوانسته برای اقلیم کوهستانی اردبیل مناسب باشد.
معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تأکید کرد: ما از ایده‌های جدید برای نمک‌پاشی استقبال می‌کنیم اما تاکنون هیچ ماده‌ای کارایی شن و نمک را نداشته است.

یوسف زاده با بیان اینکه شن و نمک استان طی ماه‌های اخیر تأمین شده است، اضافه کرد: تاکنون ۲۰ هزار تن شن و نمک خریداری شده و ۱۴ هزار تن به استان حمل شده است.

وی افزود: تا به امروز چند نوبت نمک‌پاشی نیز انجام شده و در خصوص میزان شن و نمک مورد نیاز جهت نمک‌پاشی جاده‌ها با کمبود مواجه نیستیم.

انتهای پیام/