مسعود لاهوت:

دولت دوازدهم در حالی روی کار آمد که بسیاری از وعده‌های آن در دولت گذشته عملی نشده بود و یکی از سیاست‌های درستی که در دولت جدید برای عملی شدن وعده‌ها در سطوح استانی اتخاذ شد استفاده از افراد غیربومی و عمل‌گرا در مدیریت کلان استان‌ها بود که تا اینجای کار نتیجه مطلوبی داشته است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

نمونه بارز و عملی آن که تا الان باعث کنار رفتن ابرهای سیاه ناامیدی و دمیده شدن روح جدید به شاکله نظام اداری و افکار عمومی در استان شده است انتخاب اکبر بهنام‌جو معاون عملگرا و بی حاشیه استاندار سابق اردبیل به عنوان نماینده عالی دولت دوازدهم و استاندار اردبیل است.
این انتخاب در نخستین ساعات خبری شدن آن طیف وسیعی از سیگنال‌های مثبت را از درون مجامع سیاسی و اجتماعی استان از چپ تا راست منتشر کرد طوری که انگار همه آنها منتظر شنیدن نام وی بوده‌اند و کمترین زاویه و اختلاف نظر در بین ضد و نقیض‌ترین اظهار نظرها در مورد وی در فضای مجازی و حقیقی به چشم می‌خورد.

این انتخاب بعد از مدت‌ها باعث ایجاد وحدت رویه در روند اتخاذ تصمیمات کلان استانی شده است که لازم است این وضعیت حفظ و پایه‌های آن محکم‌تر شود تا بلاخره بعد از مدت‌ها شاهد این مساله باشیم که پرده دعواهای جناحی و سیاسی کنار رفته و دعواها و سرشکستن‌ها بر سر خدمت به مردم استان و توسعه اردبیل باشد.

نمی‌توان منکر این قضیه شد که هر مدیری برای اینکه بتواند “آن را به زمین نهد که در سر دارد” باید افرادی هم‌سو در این زمینه وی را یاری کنند به همین دلیل بهنام جو اولین تغییرات را از درون مجموعه‌ای که خود مدیر آن است آغاز کرد و با اولین تغییر در روابط عمومی استانداری اردبیل این پیام را به مردم و مسؤولان استان رساند که زبان گفتگو با استاندار تغییر پیدا کرده است و فضایی ملموس‌تر، نرم‌تر و قابل فهم‌تر برای تعامل بین مسؤول ارشد استان و مردم ایجاد خواهد شد.

تغییر در روابط عمومی یعنی تغییر در زبان مشترک، گفتار و تعامل با اطرافیان، این بهترین پیامی بود که بهنام‌جو می‌توانست در فضای عمومی استان منعکس کند.

دومین تغییر نیز از مجموعه استانداری بود، معاونت عمرانی جایی که هیچ کس بیشتر از خود بهنام‌جو اشرافیت کافی بدان ندارد و نه تنها با تارو پود این مجموعه آشنایی دیرینه دارد بلکه تخصص و گستره فعالیت خودش نیز در این راستا بوده است.

کشاورزی و گردشگری به عنوان دو محور اصلی توسعه استان اردبیل لزوما باید جایگاه ویژه‌ای در طرح‌ها و برنامه‌های استاندار جدید داشته باشد و از اولین روزهای حضور بهنام جو در اردبیل و مصاحبه‌هایی که با اصحاب جراید داشته است به لزوم توجه ویژه به گردشگری تاکید داشته، این مساله می‌تواند موید دو نکته مهم و اساسی باشد که شاید افکار عمومی استان از آن حداقل تا الان غفلت داشته‌اند.

نکته اول اینکه به باور بسیاری از کارشناسان حوزه کشاورزی و منابع طبیعی و به باور اکثریت مطلق کارشناسان حوزه محیط زیست در دنیا و کشور ما، کشاورزی سنتی یکی از عوامل تحمیل هزینه‌های جبران ناپذیر اقتصادی اجتماعی به جوامع محلی، طبیعت و در نهایت اقتصاد کشورها محسوب می‌شود و بسیاری از کشورها روند اصلاح نظام چند ده هزار ساله کشاورزی سنتی و تبدیل آن به کشاورزی مدرن که مجهز به شیوه‌های آبیاری نوین هست را در دستور کار قرار داده‌اند و این مساله باعث شده تا اکنون کشاورزی نه تنها تهدیدی برای این کشورها نباشد بلکه تبدیل به فرصتی برای پیشرفت آنها شده است.

در کشور ما نیز تنها و تنها “حرف” از کشاورزی مدرن زده می‌شود و غیر از تک مزرعه‌های موجود در مناطق شمالی و گاها غربی کشور به ندرت می‌توان منطقه کشاورزی وسیعی را مجهز به سیستم‌های نوین کشاورزی دید که نشان از مدیریت همراه با ترس و واهمه و غیرکارشناسی کشاورزی در سطح کلان کشور است.

بهنام جو با اشرافیت به این موضوع و سعی بر نمایان کردن محور دوم توسعه استان که گردشگری است هم سعی دارد فرصتی برای ایجاد زمینه و فهم دقیق از کشاورزی سنتی و تبعات آن در سطح استان ایجاد کند و مسیر را برای توسعه کشاورزی مدرن در اردبیل آماده کند و هم سعی دارد بخش گردشگری را که به گفته خود وی تاکنون مورد غفلت شدید قرار گرفته است رونق بخشد.

این دونکته چنان مهم و تاثیر گذار است که با درک آن می‌توان مسایل بسیار مهم‌تر مانند انتقال آب ارس به شبستر، حق‌آبه اردبیل از قزل اوزن و در مقیاس بزرگ‌تر جنگ آب در شمال غرب کشور را در خود هضم کند.

لازم است این طرز تفکر کارشناسی و حاصل از تجربه‌های مفید بهنام‌جو در تغییرات مدیران سایر دستگاه‌ها که ناکارآمدی آنها داد همگان را درآورده است نیز اعمال شود تا شاید بتوانیم قبل از اینکه قطار اردبیل در ریل قرار گیرد، قطار توسعه و پیشرفت کارشناسی‌شده و علمی استان را در ریل قرار دهیم تا مطالباتی مانند قطار یا بندر خشک تبدیل به کمترین و ناچیزترین مطالبه در میان مردم ستمدیده استان ما باشد.

چیزی که در وهله اول به ذهن یک مهندس کارکشته و حرفه‌ای خطور می‌کند مهندسی کردن وضعیت بحرانی موجود در مسیر درست و برداشتن قدم اول هرچند آهسته و پیوسته ولی به سمت و سویی که علمی‌تر است خواهد بود و این چیزی است که اردبیل در مقطع کنونی به آن نیاز دارد، یک سکاندار تکنوکرات اعتدال‌گرا.

انتهای پیام/