با گذشت20 روز از زمستان

کاهش بارش‌ها در اردبیل به ویژه در فصل زمستان به وضعیت نگران کننده‌ای تبدیل شده و بنا براعلام هواشناسی فعلاً خبری از بارش مطلوب برف در این استان نیست.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


۹ ماه و ۲۰ روز از سال جاری سپری شده و به غیر از بارش‌های محدود باران در بهار و پاییز و یکبار بارش برف در پاییز، هیچ بارش دیگری تجربه نشده است.

کاهش بارش‌ها در وضعیتی است که اردبیل با کمبود شدید منابع آبی مواجه است و مطابق اعلام مسئولان سطح روان آب رودخانه‌ها با۴۰ درصد کاهش همراه است و سطح آب‌های زیرزمینی نیز افت محسوسی دارد.

از سویی کاهش بارش کشاورزان را نگران محصولات فعلی و محصولات درختی ساخته و احتمال سرمازدگی و بارش باران درست هم‌زمان با شکوفه زدن درختان در اسفند و فروردین پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل تصریح کرد: میزان بارش در ۹ ماهه امسال سال جاری و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

علی دولتی مهر افزود: در مقایسه با دوره آماری نیز میزان بارش‌ها ۲۷ درصد کاهش یافته و به عبارتی کاهش ۲۷ تا ۳۰ درصدی بارش در تمامی مناطق دیده می‌شود.

وی متذکر شد: بارش بسیار خفیف برف تا پایان هفته جاری پیش‌بینی شده که حجم آن اندک است و موجب کاهش نسبی دما خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی استان ادامه داد: با این وجود پیش‌بینی‌های اولیه نشان می‌دهد احتمال بارش به نسبت مطلوب در هفته پایانی دی‌ماه وجود دارد که به دلیل فاصله زمانی زیاد فعلاً قادر به اعلام دقیق میزان آن نیستیم.

کاهش بارش‌ها که خود هشداری برای تغییر اقلیم و خشکسالی در اردبیل است موجب شده در دی‌ماه اردبیلی‌ها برای اولین بار دمای بالای ۱۰ درجه و روزهای آفتابی را تجربه کنند.

انتهای پیام/مهر