دکترای آلودگی محیط زیست گفت: آب شرب اردبیل فعلاً مورد قبول هست ولی عالی نیست و نزدیک به مطلوب بوده و وضعیت قرمز ندارد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

شایان خلیلی ارجق دکترای آلودگی محیط زیست و کارشناس بهداشت محیط در گفتگو گفت: کمبود آب یک مشکل اساسی و سخت شده است. کشور باید با سرمایه گذاری روی این موضوع بخش های مرتبط و مصرف کننده را از حالت سنتی آبیاری کشاورزی، استفاده آب شرب و توزیع آن خارج کرده و شرایط و راهکار جدید را جایگزین کند.

متاسفانه در سالهای گذشته استانداردهای محیط زیستی در بخش کشاورزی و صنعتی رعایت نشده و اکنون با بحران های متعدد بروز کرده که گریبانگیر شده و در حال آسیب زنی به جنبه کمی و کیفی آب است.

باید دید آب مجازی شامل بهره وری میوه ها و محصولات باغی و کشاورزی از طریق آب آیا توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟ مانند کاشت هندوانه در منطقه کم آب و گرمسیر کرمان و کاشت سیب زمینی که چند برابر خود و هزینه فروش آب مصرف می کند و گاهی هم متاسفانه همین محصولات در صادرات دیپورت می شود بنابراین سبک قدیمی جوابگو نبوده است.

عدم مدیریت آب موجب کاهش شدید آب های زیرزمینی و لایه ها و سفره های زیرزمینی شده و با توجه به اینکه در منطقه خشک هستیم با مشکل کمبود آب مواجه شده ایم این در حالی است که آب های زیر زمینی ذخیره و اندوخته روز مبادا هست بنابراین پس از اتمام آب زیر زمینی چه باید کرد؟. در این باره در گذشته و اکنون هم چاهای غیر مجاز آب و آبیاری کشاورزی سنتی در اردبیل هم چالش ایجاد کرده است.

کارشناس معاونت درمان و بهداشت محیط اردبیل اگاهی مردم را در نوع استفاده در بخش های متعدد مربوط به مصرف آب پایین دانست و ادامه داد: مقاله های محققین که عملاٌ و میدانی بوده نشان می دهد که متاسفانه مردم اگاهی خوبی از نوع مصرف درست آب نداشته و یا متولی آن را جهت پیگیری مطالبات نمی شناسند.

وی عدم آگاهی در زمینه استفاده از آب تصفیه خانگی ها را تهدید زا برشمرد و عنوان کرد: متاسفانه گاهاٌ دیده می شود که فیلتر تصفیه خانه های روی یخچال خریداری شده مدت هاست تعویض نشده است! در صورتی که فیلتر خود می تواند الودگی ایجاد کند.

فیلتر تصفیه خانه خانگی در هر یک ماه باید تعویض شود در غیر اینصورت می تواند خطرناک شده و آلودگی های زیادی را جذب و به آب منتقل کند. در تحقیقاتی که از آب این تصفیه خانگی انجام شده است نه تنها نیترات در تصفیه آب خانگی کم نشده بلکه زیاد هم شده است.

با وجود اینکه عدم تغییر بیش از یک ماهه فیلتر تصویفه ها آلودگی ثانویه ایجاد می کند متاسفانه گاها مشاهده می شود که از یک فیلتر دستگاه تصفیه سالهاست بدون تعویض و تغییرات استفاده می شود و مردم بعضا در این مورد آگاهی لازم را ندارند.

دکتر شایان خلیلی در ادامه به خطرات آب های معدنی هم اشاره کرد و گفت: بطری پلاستیکی و آزاد شدن مواد نفتی می تواند تجمع زیستی در بدن مصرف کننده کند و انواع سرطان را ایجاد کند بنابراین اصول آن بطری شیشه ای است.

او معتقد است: اگر گرمایش در هر نقطه ای از زندگی تامین شود آب جوشیده بهترین گزینه برای مصرف آب شرب است زیرا در اثر حرارت همه املاح کم و یا از بین نمی رود، میکروب کشی شده و مواد ارماتیک فراری را رد می کند، هجم و مقدار نیترات را زیاد نمی کند و اهک سماور خود املاح کلسیم است.

این پژوهشگر در پاسخ به سوال ما گفت: آب شرب اردبیل فعلاً مورد قبول هست ولی عالی نیست و نزدیک به مطلوب بوده و وضعیت قرمز ندارد.یعنی در حال حاضر آب مصرفی از نظر میکروبی استاندارد است ولی در آب های زیر زمینی نیترات زیاد بوده و دلیل آن استفاده سرخود و زیاد و نیز غیر اصولی در گذشته از سموم و کود بوده است.

وی گفت: هجم زیاد، استفاده غیر اصولی سموم از یک طرف و کشت غیر معین محصولات ( فصل های نامناسب سال) مشکلاتی را ایجاد کرده است.موردی که شاید تهدید کننده سلامتی آب شرب اردبیل شود شبکه فرسوده و احتمال نفوذ الودگی ها در نقاط فرسوده است.

این استاد دانشگاه گفت: ورود فاضلاب صنعتی عمومی و غیره و نیز آلایندگی صنعتی به رودخانه نیر و سد یامچی هر چند طی عملیاتی از بین می رود و ته نشین می شود اما همه آن را نمی توان تصفیه کرد و برای از بین بردن نیترات هم مقدار زیاد کلر زنی خود آلودگی ثانویه ایجاد می کند که نبود تصفیه خانه صنعتی در این باره به شدت حس می شود.فلزات شیمیایی و فلزات سنگین در سد یامچی ریخته می شود که باید مدیریت شود.

اکنون در نبود تصفیه خانه صنعتی ارماتیک، مواد نفتی و فلزات شیمیایی و نیترات قابل تصفیه نبوه و این می تواند مشکل افرین شود.

دکتر شایان خلیلی ارجق در ادامه درباره آلودگی آب دریای خزر هم گفت: الودگی آب دریای خزر زیاد بوده و مقدار مواد رادیو اکتیو، فلزات سنگین خیلی بالا و از استاندارد هم بالاست.

جانداران آبزی دریای خزر بخاطر نیروگاه هسته ای کشورها در کنار دریا، پالایشگاهای استخراج نفت، فاضلاب خانگی، مصرف زیاد سموم و کود شیمیایی در بخش کشاورزی شمال بخاطر آفت های موجود در خاک موجب جذب روانه شدن آن به دریا شده است.

ابزیان و جانداران دریایی نیز این الودگی بیشتر جذب کرده و محل مناسب زیستی این آلودگی هاست. توصیه می شود ماهی های پروش قزل آلا که با آب چشمه ها، چاه یا کوهها رشد می کنند و ارزش غذایی دارند مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین توصیه می شود ماهی های قزل الای رنگ نارنجی که بخاطر غذای خوب آنها نارنجی بوده و کیفیت غذا و نیز آب پرورشی مناسب دارند در سبد غذای گوشت مصرفی قرار گیرد.

انتهای پیام/آذر سلام