از وضعیت راههای روستایی استان اردبیل خبر دقیق در دست نیست ولی شواهد از آن حکایت دارند که بسته بودن راه اغلب روستاها به خصوص در مناطق کوهستانی و سخت گذر دور از انتظار نیست.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

بارش نزدیک به نیم متر برف در اردبیل در واپسین روزهای چله بزرگ ؛ گذرگاههای منطقه را خلوت نموده و در سکوتی سرد فرو برده است.

ادامه فعالیت ناوه جوی که از نخستین ساعات پنجشنبه گذشته قسمت وسیعی از استان اردبیل را زیر تاثیر قرار داده از شامگاه شنبه شدت یافته است.
بارش برف با وزش باد سرد با بیشینه سرعت ۳۵ کیلومتر در ساعت از جانب شمالشرق همراه بوده و سبب وقوع پدیدهء کولاک شده و تردد رهگذران پیاده و سواره را مختل کرده است.

شدت بارش برف و همراهی آن با سرمای زیاد به اندازه ای است که باوجود تلاش ماموران شهرداری و به کارگیری تمام امکانات و تجهیزات برفروبی و نمک پاشی گذرگاهها ؛ لایه ضخیمی از برف ؛ سطح معابر شهر را پوشانده که ارتفاع آن در خیابانهای اصلی ۲۰ سانتیمتر و در کوچه ها به خاطر همراهی با کولاک از ۲۵ تا ۴۵ سانتیمتر متغیر است.

از بامداد پنجشنبه گذشته تا شامگاه شنبه حدود ۱۵ سانتیمتر برف در سطح شهر اردبیل بر زمین نشسته بود و این درحالیست که از شنبه شب تا سپیده دم یکشنبه مقدار آن حدود سه برابر شده است.

یخبندان ضخیمی که زیرلایه برف کوچه ها و خیابانهای شهر قرار دارد سبب لغزندگی شدید سطح گذرگاهها شده به گونه ای که از دیشب تا بامداد امروز (یکشنبه) منجر به تصادف صدها دستگاه خودرو و یا افتادن تعدادی از آنها به جوب های کنار خیابانها شده است.

از وضعیت راههای روستایی استان اردبیل خبر دقیق در دست نیست ولی شواهد از آن حکایت دارند که بسته بودن راه اغلب روستاها به خصوص در مناطق کوهستانی و سخت گذر دور از انتظار نیست.

مرکز کنترل راههای اردبیل اعلام کرد به علت برف سنگین و کولاک شدید راه فیروزآباد به میانه و خلخال به پونل بسته است و تردد خودروها در سایر محورهای اصلی این استان و استانهای همجوار با استفاده از زنجیرچرخ امکانپذیر است.

این مرکز همچنین با اشاره به وجود برف و کولاک در تمام محورهای مواصلاتی استان اردبیل از رانندگان خواست تا آرامش اوضاع جوی از سفرهای غیرواجب پرهیز نمایند و در صورت ضرورت با احتیاط و بستن زنجیر چرخ و همراه داشتن تجهیزات کامل زمستانی رانندگی کنند.

پلیس راه استان اردبیل تردد اتوبوس های بین شهری از جاده سرچم در مسیر اردبیل به زنجان را به علت بارش برف سنگین و کولاک شدید تا اطلاع بعدی ممنوع اعلام کرده است.

سحرگاه یکشنبه دمای هوای اردبیل منفی ۱۲ درجه سانتیگراد و آسمان این شهر ابری همراه بارش برف با شدت و ضعف متناوب است.

رفته رفته از شدت ناپایداری ها تا عصر امروز کاسته شده و به خاطر صاف شدن آسمان و نیز نفوذ سرمای پشت ناوه ؛ بر برودت هوای منطقه در سپیده دم دوشنبه به مقدار زیاد افزوده می شود و احتمال رسیدن سرمای کمینه در ایستگاههای سردسیر این استان به منفی ۳۲ وجود دارد.

همچنین از دوشنبه پیش رو با آغاز وزش باد ؛ وقوع پدیده کولاک در گذرگاههای منطقه انتظار می رود که در محورهای مواصلاتی بین شهری از شدت زیاد برخوردار خواهد بود.

خبرهای دریافتی از بارش برف و حاکمیت برودت هوا در همه نقاط استان اردبیل و به خصوص از جلگه گرمسیری مغان حکایت دارند و در این میان قسمت مرکزی این استان شامل شهرستانهای اردبیل ؛ نیر ؛ نمین و مشگین شهر و نیز خلخال در جنوب این استان بیشترین بارش را دریافت کرده است.

اداره کل آموزش و پرورش اردبیل تمام مقاطع تحصیلی شهرستان اردبیل و نیز بعضی مقاطع تحصیلی را در سایر شهرستانهای این استان در نوبت قبل از ظهر یکشنبه به علت وضعیت نامساعد جوی تعطیل اعلام نمود. مدارس در تمام مقاطع تحصیلی در روز شنبه نیز به همین مناسبت در اردبیل تعطیل بودند.

از بعضی مشکلات جنبی که بگذریم این ناپایداری ها که در مجموع از ابتدای پاییز امسال تاکنون سنگین ترین بارش برف در اردبیل و سایر نقاط این استان محسوب می شود برای ساکنان منطقه با شادمانی همراه بوده چراکه قسمتی از کمبودهای بارندگی را جبران و بر ذخایر آبی منطقه تا اندازه ای افزوده است.

همچنین بارش بیش از یک متر برف در روستای آلوارس واقع در دامنه کوه ۴۸۱۱ متری سبلان ؛ ذخیره برفی پیست اسکی آلوارس در ۳۷ کیلومتری غرب اردبیل را تامین و برای برگزاری مسابقات بین المللی اسکی آماده کرده است.

شهرستان سردسیر اردبیل به خاطر موقعیت جغرافیایی از وضعیت هوایی بسیار متغیر برخوردار است. پیشینیان منطقه بر این باورند که چهار روز مانده از چله بزرگ و چهار روز آغازین چله کوچک (ششم تا چهاردهم بهمن) که از قدیم به چهار چهار موسوم است سخت ترین روزهای زمستان از نظر اوج بارش برف و سرما در منطقه به شمار می آید.

مسعود وسیله

 

انتهای پیام/