علی قاسمیان:

گردشگری در محورهای بوم گردی، باستان شناسی و استفاده ظرفیت های بکر مناطق یکی از عوامل موثر در رشد و رونق هر منطقه ای است. مشگین شهر که در فاصله ۹۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد، در سال های اخیر به واسطه اقدامات اساسی صورت گرفته در آن، به عنوان قطب گردشگری استان خود را تثبیت کرده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

این شهرستان به لحاظ داشتن ۲۲۴ محوطه تاریخی و باستانی از این حیث نیز حائز اهمیت بوده و یکی از مناطق تاریخی استان و شمالغرب کشور محسوب می شود. در کنار آثار تاریخی، وجود مناطق بکر طبیعی و ظرفیت های عدیده گردشگری باعث شده مشگین شهر به مراتب بیش از سایر شهرستان ها برخوردار شود.

شرایط مناسب برای اشتغال زائی در بخش گردشگری

فرماندار شهرستان مشگین شهر گفت: دولت شرایط مناسبی برای اشتغال زائی در بخش های مختلف به خصوص گردشگری فراهم کرده و نباید شاهد جوان بیکار در این شهرستان با صدها فرصت شغلی باشیم.

«میرعلی رحیمی زاد» اظهار کرد: گردشگری یکی از حوزه های پردرآمد و وسیع برای ایجاد فرصت های شغلی است که با عنایت خداوند ظرفیت عظیمی در این شهرستان نهادینه شده و باید از آن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه علاقه مندان از طرح اهای ویژه دولت برای اشتغال زائی استفاده کنند، می افزاید: بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای اشتغال فراگیر به این شهرستان ابلاغ شده که بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات سرعت عمل بیشتری داشته باشند.

مقام عالی دولت در مشگین شهر بیان می کند: از مجموع مصوبات نه کمیته فنی شهرستان مشکین شهر تعداد ۱۱۱ طرح با اشتغال جدید ۶۷۵ نفر و تثبیت اشتغال ۱۷۲ نفر به تصویب رسیده و جهت دریافت وام کم بهره به بانک های عامل معرفی شده اند که عموما در بخش گردشگری است.

وی اضافه می کند: حمایت از سرمایه‌گذاران به عنوان یک اصل اساسی و مهم باید در دستور کار قرار گیرد و در این زمینه نیازمند مشارکت و همکاری‌های همه‌جانبه‌ای در این زمینه هستیم که امیدواریم در صورت تحقق این اهداف بتوانیم به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشانیم.

قابلیت های گردشگری شهرستان مشگین شهر

فرماندار مشگین شهر به قابلیت های مشگین شهر در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: این شهرستان با داشتن قابلیت های متعدد گردشگری از جمله آب های گرم معدنی ، کوهستان سبلان ، جنگل های بکر ارسباران و آثار متعدد باستانی و تاریخی توانسته نظر تعداد زیادی از سرمایه گذاران را به خود جلب کند.

رحیمی زاد با بیان اینکه ده ها اثر باستانی و نیز سایت تاریخی شهر یئری با ده ها پیکره سنگی با حدود هشت هزار سال قدمت در این شهرستان واقع شده است، افزود: در سال‌های اخیر گردشگری این شهرستان با سرمایه‌گذاری‌های مختلف بخش خصوصی رونق گرفته و شاهد حضور هر چه بیشتر گردشگران با تقویت زیرساخت‌های لازم در منطقه هستیم.

مدیرعامل پل معلق مشگین شهر نیز در این زمینه می گوید: در حال حاضر بزرگترین و زیباترین زیپ‌لاین و پل معلق کشور در این شهرستان اجرایی شده و در کنار مجتمع های آبدرمانی شرایط بی نظیری را در این شهرستان فراهم کرده است.

«حسین عباسی نیا» می افزاید: با راه‌اندازی پل معلق مشگین‌شهر تحول عظیمی در جذب گردشگران داخلی و خارجی انجام شده است و از مسئولین مربوطه انتظار داریم برای راه‌اندازی فازهای بعدی این پروژه حمایتهای ویژه‌ای داشته باشند و تسهیلاتی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند.

حمایت از سرمایه گذاران گردشگری در مشگین شهر

با توجه به وجود قوانین دست و پاگیر برای سرمایه گذاری دولتی، توسعه هر منطقه ای در ایران وابسته به حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی است. موضوعی که رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشگین شهر نیز به آن تأکید دارد.
«محرم جعفری» می افزید: از تصمیمات مصوب کمیسیون گردشگری حمایت شهرداری مشگین شهراز سرمایه گذاران است و برای ایجاد زمینه های لازم جذب سرمایه گذار، در محدوده مشگین شهر زمین به صورت مشارکتی یا استیجاری به سرمایه گذاران واگذار می شود.

وی با بیان اینکه حرکت های خوبی برای توسعه مشگین شهر انجام شده است، تصریح می کند: این اقدام حمایتی با هدف ایجاد مجموعه های گردشگری از جمله هتل، کمپ گردشگری، سفره خانه سنتی و سایر زیرساخت های رفاهی و تفریحی در دستور کار قرار گرفته است.

شهرستان مشگین شهر با ۱۵۵ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شمال غربی اردبیل دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، مقبره سیدسلیمان فخرآباد ، کهنه قلعه ، چند حمام قدیمی و آب های گرم معدنی شابیل و قینرجه است.

سه مجتمع بزرگ آبدرمانی وله زیر ، شابیل و قینرجه و چشمه های آبگرم قوتورسویی ، موئیل ، ملک سوئی و دودو مورد استفاده قرار می گیرند. چشمه آبگرم قینرجه با دمای ۸۶ درجه داغ ترین چشمه معدنی جهان است و در سال های نه چندان دور اولین مجتمع آبدرمانی توسط دولت در این منطقه احداث شده است.

انتهای پیام/آزادلو