سیدمصطفی‌جمشیدی:

در نخستین روزهای بهار سال ۸۸ مجلس هشتم، لایحه دولت وقت در خصوص ایجاد مناطق ویژه اقتصادی را تصویب کرد. نکته امیدوار کننده برای اردبیلی‌ها حضور نام نمین در لیست بلند بالای مناطق ویژه اقتصادی جدید بود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

افزایش تولید و صادرات، ارتقا سطح تکنولوژی و بهره‌گیری از فناوری‌های برتر و نوین اقتصادی، جذب سرمایه‌های خارجی و داخلی و ایجاد فرصت‌های_شغلی جدید از جمله اهدافی بودند که این مصوبه با معافیت‌های مالیاتی و قوانین حمایتی در بحث عوارض گمرکی، دنبال می‌کرد.

اما این پایان ماجرا نبود و خواب خوش توسعه #منطقه_ویژه_اقتصادی_نمین هرگز تعبیر نشد! در گذر سال‌ها نه از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی خبری بود و نه چشم امید خیل جوانان بیکار اردبیلی به فرصت‌های شغلی روشن شد؛ به قول نماینده اردبیل در مجلس، فقط یک تابلو نصیب مردم استان شده بود!

در آستانه نهمین سال تصویب منطقه ویژه اقتصادی نمین اخبار امیدوار کننده‌ای از منطقه به گوش می‌رسد. صبح امروز (هفدهم بهمن‌ماه) استاندار اردبیل در حالی اقدام به کلنگ‌زنی پروژه احداث_راه_اصلی ورودی منطقه ویژه اقتصادی نمین کرد که سروصدای خیل ماشین‌آلات راهسازی که معلوم بود از هفته‌ها پیش فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، نشان از تشریفاتی بودن این کلنگ‌زنی داشت. بهنام‌جو در نخستین روزهای حضورش در اردبیل نخستین مشکل این منطقه که همان مسائل مربوط به راه اصلی ورودی بود را در جلسه‌ای ویژه مرتفع کرده بود و پروژه، بلافاصله با انتخاب پیمانکار استارت خورده بود.

اتفاق امیدوارکننده دیگر، کلنگ‌زنی نخستین واحد صنعتی-تولیدی در این منطقه بود. واحد تولیدی ظروف #کریستال_سلامت به همت بخش خصوصی و توسط مسوولین استان و نمایندگان مردم کنگ‌زنی شد. این پروژه با اشتغال‌زایی مستقیم برای هزار و ۵۰۰ نفر و اشتغال‌زایی غیرمستقیم برای ۵ هزار نفر، گامی استوار و نویدبخش در جهت توسعه منطقه ویژه اقتصادی نمین و شیرین کردن کام‌هایی بود که تا همین دیروز فقط با حلوا-حلوا گفتن شیرین می‌شد!

به نظر می‌رسد شوک_ویژه به منطقه_ویژه اقتصادی نمین وارد شده و تامین هر چه سریع‌تر زیرساخت‌های این منطقه و حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذار موجود در کنار جذب سرمایه‌گذاران جدید، افقی قابل اتکا برای توسعه استان ایجاد خواهد کرد. در این میان تصویب لایحه منطقه_آزاد_تجاری اردبیل در ماه‌های پیش رو، می‌تواند ضمن دمیدن بارقه‌های امید بر تن رنجور استان، شوک مثبت دیگری بر پیکر منطقه ویژه اقتصادی نمین وارد کرده و زمینه‌های تحقق رویای توسعه استان اردبیل را فراهم سازد.

انتهای پیام/