رضا کریمی افزود: شایعه ای مبنی بر محرز شدن ایرادات قانونی لایحه منطقه آزاد تجاری و صنعتی اردبیل در رسانه ها منتشر شده بود که کذب محض است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

رضا کریمی اضافه کرد: لایحه منطقه آزاد تجاری و صنعتی اردبیل هیچ ایراداتی ندارد ولی مقرر است اعضای کارگروه کارشناسی طی جلسه ای در ارتباط بامیزان مساحت و همچنین منفصل ومتصل بودن مناطق پیشنهادی به فهم مشترک برسند.

کریمی بیان کرد: در دیدار ی که نمایندگان استان در مجلس و استاندار اردبیل با معاون پارلمانی دبیرخانه مناطق آزاد کشور داشتند مقرر شد با تلاش نمایندگان این لایحه با اکثریت آرا در مجلس به تصویب برسد.

وی ادامه داد: این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شده و قرار است بزودی در صحن علنی مجلس برای تصویب نهایی مطرح شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر رایزنی‌های خود را با نمایندگان، استانداران و وزیران مربوطه شروع کرده ایم تا منطقه آزاد تجاری، صنعتی استان اردبیل که قطعا به نفع مردم استان خواهد بود تصویب شود و همه از نتایج و ثمرات آن استفاده کنند.

کریمی افزود: برای تصویب لایحه منطقه آزاد و تجاری اردبیل به همراه هفت منطقه آزاد و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی مستندات و دلایل کافی وجود دارد.

وی بیان کرد: در یک سیاست‌گذاری درست و منطقی می‌توان از ظرفیت مناطق آزاد برخلاف برخی اظهار نظرها استفاده کرد چرا که قرار نیست مناطق آزاد به محل واردات کالاها و اجناس خارجی تبدیل شود بلکه منطقه آزاد استان اردبیل می‌تواند به محل بارانداز کالا به کشورهای همسایه بویژه جمهوری آذربایجان، آسیای میانه تا روسیه تبدیل شود.

وی افزود: بهره گیری از قانون مزیت ارزش افزوده برای واحدهای تولیدی منطقه، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از فعالیت های اقتصادی، مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی خاص در منطقه آزاد و عدم نیاز به صدور روادید (ویزا) جهت ورود و خروج اتباع خارجی از مبادی ورودی و خروجی مجاز منطقه از دیگر مزایای مناطق آزاد محسوب می شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: همچنین برخورداری از انواع معافیت های مالیاتی، امکان ورود ماشین آلات و قطعات و مواد اولیه جهت صنایع منطقه بدون عوارض گمرکی از دیگر مزایای چشمگیر مناطق آزاد است.

لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی سال گذشته در هیات دولت به تصویب رسید و برای عملیاتی شدن نیازمند تصویب نهایی در مجلس شورای اسلامی است.

انتهای پیام/ایرنا