مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از احداث سوله نگه داری آثار باستانی در منطقه شهریری مشگین شهر خبر داد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

سوله در «شهر یری» مشگین شهر احداث می شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از احداث سوله نگه داری آثار باستانی در منطقه شهریری مشگین شهر خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، کریم حاجی زاده با اعلام این خبر افزود: این سوله به صورت موقت اجرا شده و با هدف نگه داری سنگ افراشته‌های باستانی منطقه پیرازمیان اجرا می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی اضافه کرد: سنگ افراشته‌های این منطقه از سنگ‌های طبیعی ساخته شده‌اند و قبل از اکتشاف و بیرون کشیدن از دل خاک نیز در فضای آزاد نگه داری می‌شدند.

وی با تاکید به اینکه نگهداری سنگ افراشته‌ها در فضای آزاد ایراد فنی نداشته و کاربری خود این سنگها نگه داری در فضای آزاد است، گفت: با این وجود به صورت موقت سوله ای جهت نگه داری اجرا می شود.

او افزود: بعد از اتمام زمستان پیمانکاری به منظور اجرای این طرح انتخاب خواهد شد و هر چند محدودیت ضوابط در اجرای سوله وجود دارد اما به منظورنگه داری موقت و پاسخ به برخی حساسیت‌ها این طرح را عملیاتی می کنیم.

حاجی زاده با تاکید به اینکه این منطقه نیازمند مطالعه بیشتر وتبدیل به سایت موزه است، گفت: هم مطالعات و هم تبدیل به سایت موزه هزینه قابل توجهی را نیاز دارد و امید می رود در سال‌های آینده این هزینه به دلیل اهمیت منطقه تامین شود.

وی بیان کرد: در وضعیت فعلی که دولت با محدودیت مالی مواجه است، صرفاهزینه مرمت و نگه داری اضطراری تامین می شود و در آینده باید برای تبدیل پیرازمیان به سایت موزه اقدام کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی اردبیل تاکید کرد: با وجود محدودیت‌های مالی در وضعیت فعلی نیز نگه داری از این منطقه باستانی باتمامی توان انجام می شود.

انتهای پیام/