مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از احداث سوله نگه داری آثار باستانی در منطقه شهریری مشگین شهر خبر داد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از احداث سوله نگه داری آثار باستانی در منطقه شهریری مشگین شهر خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، کریم حاجی زاده با اعلام این خبر افزود: این سوله به صورت موقت اجرا شده و با هدف نگه داری سنگ افراشته‌های باستانی منطقه پیرازمیان اجرا می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی اضافه کرد: سنگ افراشته‌های این منطقه از سنگ‌های طبیعی ساخته شده‌اند و قبل از اکتشاف و بیرون کشیدن از دل خاک نیز در فضای آزاد نگه داری می‌شدند.

وی با تاکید به اینکه نگهداری سنگ افراشته‌ها در فضای آزاد ایراد فنی نداشته و کاربری خود این سنگها نگه داری در فضای آزاد است، گفت: با این وجود به صورت موقت سوله ای جهت نگه داری اجرا می شود.

او افزود: بعد از اتمام زمستان پیمانکاری به منظور اجرای این طرح انتخاب خواهد شد و هر چند محدودیت ضوابط در اجرای سوله وجود دارد اما به منظورنگه داری موقت و پاسخ به برخی حساسیت‌ها این طرح را عملیاتی می کنیم.

حاجی زاده با تاکید به اینکه این منطقه نیازمند مطالعه بیشتر وتبدیل به سایت موزه است، گفت: هم مطالعات و هم تبدیل به سایت موزه هزینه قابل توجهی را نیاز دارد و امید می رود در سال‌های آینده این هزینه به دلیل اهمیت منطقه تامین شود.

وی بیان کرد: در وضعیت فعلی که دولت با محدودیت مالی مواجه است، صرفاهزینه مرمت و نگه داری اضطراری تامین می شود و در آینده باید برای تبدیل پیرازمیان به سایت موزه اقدام کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی اردبیل تاکید کرد: با وجود محدودیت‌های مالی در وضعیت فعلی نیز نگه داری از این منطقه باستانی باتمامی توان انجام می شود.

انتهای پیام/