نماینده مردم نیر، نمین، اردبیل و سرعین با اشاره به اینکه تغییرات مدیریتی در پیش است، تصریح کرد: اخیراً نظر خود را درباره عملکرد ۲۴ دستگاه اجرایی استان به استاندار اعلام کرده ایم


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

رضا کریمی در نشست خبری با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار داشت: تبدیل خطرات دور به منطقه ای و داخلی می طلبد که در حوزه اقتصادی دقت و تامل صورت گیرد.

وی مهار خطرات دور در خارج از مرزها توسط مدافعان حرم را سرنوشت ساز برشمرد و گفت: دو هدف؛ تهدیدات منطقه ای و داخلی را دشمن دنبال می کند بنابراین از بیرون هیچ جای نگرانی ندارد ولی نگرانی ها از داخل وجود دارد.

نمایندگان استان تقابلی باهم ندارند

نماینده مردم نیر، نمین، اردبیل و سرعین تصریح کرد: ضرورت دارد که قوای سه گانه همگرایی و هم افزایی داشته باشند و معیشت مردم مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با رد برخی مسایل حاشیه‌ای و موشوع تقابل نمایندگان استان در مجلس دهم اظهار کرد: ما نه تنها تقابلی با هم نداریم بلکه با همگرایی و وحدت و حضور موثر و کارآمد در کمیسیون‌های مختلف سعی داریم به شکل ید واحد پیگیر مطالبات استان در سطح ملی باشیم به طوری که هم اکنون هر یک از نمایندگان استان در کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور داشته و فعال هستند.

بانک کشاورزی باید به فکر توسعه کشاورزی باشد نه تجارت

نماینده اردبیل، نیر، سرعین و نمین با ابراز تاسف از اتکا به اقتصاد نفتی گفت: در عین حال نظام بانکداری کشور نیز به ساختمان داری و درآمدزایی تبدیل شده و از توسعه محوری جدا شده است بنابراین باید اصلاح شود.

نایب ریئس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: با این وضعیت نمی توانیم بگوییم بانکداری حاکم است!.

وی نظام بانک داری- مالیاتی و اقتصاد نفتی را به شدت نیاز به جراحی ارزیابی کرد و گفت: نظام بانکی در حال ساختمان‌داری است نه بانک‌داری و چنین نگاهی نمی‌تواند توسعه محور باشد.

وی در ادامه گفت: بانک کشاورزی باید به فکر توسعه کشاورزی باشد نه تجارت و این یک آفت است.

آیا دستگاهها و ادارات متولی حمایت و همراهی کردند؟

این نماینده مردم مرکز استان اردبیل درباره وضعیت منطقه نمونه گردشگری نیر و پروژه سقزچی گفت: در واگذاری زمین مورد نظر برای سرمایه گذاری به این شرکت نقش داشتم و در زمان مسئولیت بخشداریم اجازه خلع ید را نداده و فرصتی دیگر فراهم کردیم.

وی ادامه داد: باید پرسید آیا دستگاهها و ادارات متولی حمایت و همراهی کردند؟ که پاسخ منفی است و عملاً اتفاقی نیافتاد.

کریمی ادامه داد: البته در طولانی شدن پروژه و فرسایشی شدن ان نیز سرمایه گذار قصور داشته است و در طول بیش از ۸ سال باید تمام می شد.

کریمی در ادامه دراین باره با بیان اینکه باید پرسید؟ میراث فرهنگی و استانداری دراین خصوص اقدامی کردند؟ که پاسخ باز منفی بوده اما چاره ای جز تعیین تکلیف نبوده است.

کریمی در پاسخ به اینکه آخرین وضعیت این پروژه اعلام خلع ید از سوی آمور اراضی بوده اعلام بی اطلاعی کرد و گفت: اما حاضرم شرایط را برای ایجاد فرصتی دیگر به این سرمایه گذار فراهم شود.

اعتبارات استانی اجازه احداث سدهای معیشتی را نمی‌داد

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بحث آب در تمامی دنیا اولویت اول بوده و ما نیز برنامه‌هایی برای صرفه‌جویی و کاهش مصرف و مدیریت صحیح آن در نظر گرفته‌ایم.

کریمی بیان کرد: حدود ۸۰ میلیاردمتر مکعب آب تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که متأسفانه ما برای ۹۶ میلیاردمتر مکعب یعنی حدود ۱۱۰ درصد از منابع آبی برنامه‌ریزی کرده‌ایم و اصلاحاتی نیز در قانون برنامه ششم توسعه برای مدیریت مصرف آب در این زمینه انجام شده است.

نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی در مجلس با اشاره به لزوم احداث سدهای معیشتی در سطح استان، افزود: اعتبارات استانی اجازه احداث سدهای معیشتی را نمی‌داد که در این بخش اعتبارانی در سطح ملی به مبلغ ۳ هزار و ۷۰۰ میلیون تومان در قانون بودجه سال جدید در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به نظر منفی مجلس شورای اسلامی برای انتقال بین حوضه‌ای آب، اضافه کرد: ما با این انتقال مخالف هستیم ولی انتقال آب شرب امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

تیم زمان مجید خدابخش استاندار سابق اقتصادی نبود

در ادامه نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تیم متشکله زمان مجید خدابخش استاندار سابق اقتصادی نبود.

کریمی در پاسخ به سوالی در باب مگاپروژه‌های مطرح شده از سوی استاندار قبلی اردبیل گفت: بنده قصد ورود به این حوزه را ندارم و بهتر است خود مجیدخدابخش در این زمینه و نتایج آن توضیح دهد.

وی با اشاره به تغییر مدیریتی در استان خاطرنشان کرد: بنده بارها و از طریق رسانه‌های مختلف اعلام کردم که تیم اقتصادی استان اردبیل تیم توانمندی نیست و شایسته است با تدبیر استاندار اردبیل این تیم مورد بازنگری و اصلاح و تقویت قرار گرفته و زمینه انتخاب مدیران شایسته در این استان فراهم آید.
کریمی با اذعان به ضعف مدیریتی در برخی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی افزود: ما در مورد شرایط مدیریتی ۲۴ دستگاه به استانداری پیشنهادات و راهکارهای تقویتی را اعلام کردیم و امیدواریم به سرعت تغییر مدیران با انتخاب شایسته‌ترین افراد انجام شود که البته نظر نهایی در این زمینه با استاندار خواهد بود و ما تنها مشورت‌های مورد نیاز را ارائه می‌کنیم.

کریمی تصریح کرد: اخیراً نظر خود را درباره عملکرد ۲۴ دستگاه اجرایی استان به استاندار اعلام کرده ایم که نفرات را تغییر دهد و این بر عهده استاندار است و قول قطعی برای بررسی و اقدام برای تغییر یا عدم آن را نیز داده است.

زیرساخت بندر خشک در استان اردبیل فراهم نیامده است 
کریمی در مورد احداث بزرگراه تبریز – باکو گفت: اگر تبریزی‌ها می‌خواهند این پروژه را اجرایی کنند ما نباید آنها را نکوهش کنیم بلکه باید به این حرکت و تدبیر آنها احسنت گفت.
وی در مورد احداث بندر خشک در منطقه اصلاندوز تصریح کرد: بنده در آن مقطع نیز اعلام کردم که با طرح چنین مسایل غیرکارشناسی مخالف هستم چرا که زیرساخت احداث بندر خشک و بارانداز کالا در این منطقه فراهم نیست.
برای منطقه آزاد دو نقشه منفصل آماده کردیم
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی‌ در مورد منطقه آزاد تجاری اظهار کرد: این لایحه در مرحله تکمیل نظرات کارشناسی و ارزیابی نهایی است و با توجه به اصلاح نقشه و قرار گرفتن گرمی، بیله‌سوار، پارس‌آباد و همچنین نمین و اردبیل در محدوده این منطقه ما در دو نقشه منفصل سعی کردیم پیشنهاد خود را برای تصویب منطقه آزاد ارائه کنیم.
عضو کارگروه پیگیری منطقه آزاد تصریح کرد: این کارگروه ۱۶ جلسه برگزار کرده و قرار است لایحه منطقه آزاد که نیاز به نصف به علاوه یک آرای نمایندگن مجلس را دارد سال بعد در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
کریمی اضافه کرد: ۷۰ درصد اراضی منطقه آزاد ملی و تنها ۳۰ درصد اراضی اشخاص است که ما سعی کردیم با حداقل معارض محدوده را برای تصویب نهایی این لایحه آماده کنیم.

در حوزه آب و خاک استان نیز تخلفاتی صورت گرفته است

او در باره حق آبه مورد مناقشه استان اردبیل نیز گفت: بزودی با حضور اردکانی( از وزارت نیرو) از مرز ترکیه تا دریای خزر بازدید بعمل خواهد آمد و نظر کارشناسی صادر خواهد شد و در مجموع مرجعیت اعلام نظر وزارت نیرواست.

وی تصریح کرد: در حوزه آب و خاک استان نیز تخلفاتی صورت گرفته که وزارت اطلاعات در این باره در حال تکمیل مقدمات بوده و در صورت صلاحدید اطلاع رسانی خواهند کرد.

وی در بخش بعدی سخنان خود انتقال آب شرب بین حوزه ای را قدغن عنوان کرد و گفت: باید سراغ شیرین سازی آب دریا بود.

امتناع بانک ملی را از عدم واگذاری سهام پتروشیمی اردبیل

کریمی در مورد پتروشیمی اردبیل نیز بیان کرد: این پروژه در زمان مطرح شدن به عنوان تولیدکننده اوره و آمونیاک مطرح بوده اما به دلیل عدم توجیه اقتصادی این محصول سعی شده تا محصول آن به پروپلین تغییر پیدا کند تا با بازاریابی مناسب زمینه فروش آن فراهم آید.
وی امتناع بانک ملی را از عدم واگذاری سهام آن و اجرای این پروژه توسط بخش خصوصی در سال‌های گذشته بیان کرد و گفت: بعد از پیگیری‌های مختلف بانک ملی این پروژه را به یک سرمایه‌گذار واگذار کرد و قرار است به میزان ۱۲ میلیارد تومان فاز اول آن اجرایی و عملیاتی شود که نقشه و مطالعات آن در حال انجام است.

در جذب سرمایه گذار بخش خارجی سهم اردبیل صفر و کارنامه ای ندارد

کریمی با اعلام موضع اعتراضی خود به عقب ماندگی های اقتصاد مقاومتی یادآور شد: از صندو ق توسعه ملی در طی ۴ سال گذشته بالاتر از ۲۸ میلیارد تومان برای استان نتوانستیم جذب کنیم و این واقعاً برای دولت جای تاسف دارد.

کریمی در ادامه گل مندی و اعتراض خود گفت: در جذب سرمایه گذار بخش خارجی سهم اردبیل صفر و کارنامه ای ندارد.

 

 

انتهای پیام/