مدیرعامل آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: بدلیل مصرف بی‌رویه آب از دشت اردبیل، اکنون این منبع آبی ۶۳۲ میلیون متر مکعب کمبود دارد که در طول ۲۰ سال با اجرای ۱۵ پروژه بتدریج منفی دشت آب اردبیل کاهش و به تعادل می‌رسد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل از اجرای ۲۵ طرح بزرگ آبرسانی در اردبیل خبر داد.

اصغر سلیمان‌زاده صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: این طرح ها در کنار ۵۸ پروژه عمرانی در جای جای استان اجرایی و عملیاتی می شود.

وی با بیان اینکه امسال ۷۴۲ میلیارد اعتبار مصوب را در شرکت شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: ۴۸۳ میلیارد تومان از این اعتبارات محقق شده و در فرصت های باقیمانده سعی در جذب بخش اعظمی از این اعتبارات داریم.

سلیمان زاده یکی از این طرح های بزرگ را اجرای طرح شبکه خدافرین اعلام کرد و افزود: پروژه بزرگ سدخدافرین با اجرای کانال اصلی و شبکه به مراحل اتمام خود نزدیک می شود که با پیش بینی های انجام شده در سال ۹۷ شاهد اتمام و افتتاح این پروژه بزرگ در شمال استان خواهیم بود.

سال آینده را سال تحول در پروژه های عمرانی آب منطقه ای

وی سال آینده را سال تحول در پروژه های عمرانی آب منطقه ای دانست و بیان کرد: ما نسبت به اتمام و احداث سایر طرح های تامین آب شرب اقدام کرده ایم که اجرای سد بفراجرد در بالادست خلخال، اتمام خط انتقال آن و ایجاد تصفیه خانه آب شرب این شهرستان از جمله این پروژه هاست.

وی به مذاکره شرکت آب منطقه ای اردبیل با بانک زمین در راستای ارتقای طر ح های آبرسانی خبر داد و افزود: امیدواریم سال آینده در استان شاهد تحولات عظیم در بخش آبرسانی باشیم که با تامین و اختصاص اعتبارات مناسب گامی مهم در راستای اجرای طرح های آبی و سدسازی در اردبیل برداشته خواهد شد.

دشت اردبیل ۶۳۲ میلیون متر مکعب کمبود آب دارد

به گزارش ساوالان خبر، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: هر سال باید از دشت اردبیل ۱۳۰ میلیون متر مکعب آب مصرف کنیم ولی به دلیل مصرف بی‌رویه٬ این منبع آبی ۶۳۲ میلیون متر مکعب کمبود دارد که اجرای ۱۵ پروژه تعادل بخشی در دستور کار قرار دارد که با این اجرای طرح در طول ۲۰ سال٬ بتدریج منفی دشت آب اردبیل کاهش و به تعادل می‌رسد.

تأمین آب شرب اردبیل از اولویتهای اصلی آب منطقه‌ای استان اردبیل

وی تصریح کرد: ۱۷۳/۶ میلی متر در سال آبی امسال، در استان بارش اتفاق افتاده که نسبت به سال قبل حدود ۵ درصد بارش در استان اردبیل افزایش داشته است.

سلیمان زاده با اشاره به اینکه تداوم کمبود منابع آبی و کاهش روان آب ها در این استان به وضعیت هشدار و بحرانی رسیده افزود: مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی و شرب و افت سطح آب های زیرزمینی از عوامل اصلی این وضعیت است.

وی به اجرای ۱۵ طرح تعادل بخشی وزارت نیرو در دشت های کم آب کشور از جمله دشت اردبیل اشاره کرد و گفت: طرح داناب از جمله این طرح هاست که در قالب طرح اطلاع رسانی و آگاهی دهی در طرح های ۱۵ گانه وزارت نیرو تعریف شده است.

وی بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد جمعیت استان در شهرستان اردبیل بوده و تأمین آب شرب اردبیل از اولویتهای اصلی آب منطقه‌ای استان اردبیل است که ۳ شهرستان نیر٬ نمین و سرعین نیز جز تأمین آب مرکز استان محسوب می‌شود.

مدیر عامل آب منطقه ای اردبیل با بیان اینکه آب آشامیدنی اردبیل هم اکنون از سد یامچی تامین می شود، گفت: برای افزایش کیفیت آب آشامیدنی اردبیل احداث برج آبگیر،احداث چهار پمپ شناور و احداث شفت آب در سد یامچی درحال اجراست.

سلیمان زاده افزود: برای ارتقای کیفیت آب سد یامچی یک برج آبگیر، چهار پمپ شناور و سه شفت اجرایی شده ویک شفت اصلی در دست اجراست که با تکمیل آن مشکل کیفی آب آشامیدنی اردبیل تا حد زیادی مرتفع خواهد شد ضمن اینکه با تکمیل عملیات فاضلاب شهر نیر از سوی شرکت آب و فاضلاب استان این مشکل به طور کلی مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: بهترین راهکار برای تامین آب آشامیدنی و نیز صنعت رو به توسعه اردبیل انتقال آب از حوزه قزل اوزن در جنوب استان است که خوشبختانه سهمی معادل ۵۰ میلیون متر مکعب برای استان در وزارت نیرو تخصیص و نهایی شده و با انتقال آن به اردبیل آب این منطقه تا ۳۰ سال آینده تامین شده و مشکلی در این زمینه نخواهد بود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان اردبیل بیان کرد: مدل دوم تصفیه‌خانه اردبیل جزو برنامه‌های آب منطقه‌ای استان اردبیل است که این طرح باید به صورت پکیج کامل اجرا شود که تلاش می‌کنیم تصویب طرح و تأمین اعتبار صورت بگیرد.

تأمین آب شرب خلخال از جمله پروژه‌های مهم در حال اجراست

سلیمان زاده با اشاره به طرح های آّبرسانی در شهرهای نمین و عنبران نیز گفت : عملیات لوله گذاری بطول ۱۰ کیلومتر از سه راهی نمین تا عنبران انجام شده و یک خط انتقال دیگر هم قره چناغ بطوب ۹ کیلومتر در دست اجراست.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان اردبیل افزود: تأمین آب شرب خلخال از جمله پروژه‌های مهم در حال اجرا بوده و در کنار این پروژه نیز٬ تصفیه‌خانه آب شرب خلخال با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و سد بفراجرد نیز در حال احداث است که این طرحها نیز برای رفع مشکل آب شرب خلخال انجام می‌شود.

سلیمان‌زاده تصریح کرد: در شهرستان کوثر نیز سد گیوی اجرا شده و آبگیری و در حد اولیه افتتاح شده و شبکه این سد به دلیل محدودیت اعتبارات عمرانی فعلا تکمیل نشده و وارد مذاکره شدیم تا با مشارکت بانک زمین این طرح تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل تصریح کرد: تصفیه خانه خلخال به روش bot و با مشارکت بخش خصوصی در دست اجراست که یکی از طرح های نمونه و منحصربفرد آبرسانی در استان است.

سلیمان زاده ادامه داد: در شهرستان کوثر نیز با آبگیری اولیه و افتتاح سد گیوی که سالانه ۶ میلیون مترمکعب آب برای تامین نیاز باغات در پشت آن جمع آوری می شود، در حال اجراست.

وی در باره ارتقای تصفیه خانه آب مشگین شهرنیز گفت: ارتقای این تصفیه خانه در اولویت طرح های آبرسانی این شهر است و بر این اساس خط انتقال آن اجرا شده و یک خط انتقال دیگر هم از سد های سبلان ،احمد بیگلو ، اهل ایمان و خیاو چایی مد نظر است که در صورت اجرایی شدن آب آشامیدنی این شهر هم تا سال ۱۴۲۵ تامین خواهد شد.

۴۸ سد در استان اردبیل وجود دارد

سلیمان‌زاده با اشاره به اینکه ۴۸ سد در استان اردبیل وجود دارد٬ افزود: سد عمارت شهرستان گرمی در سال آینده وارد مدار بهره‌برداری می‌رسد که عملیات اجرایی این سد با صورت شبانه‌روزی در حال اجرا بوده و از پروژه‌های بزرگ استان اردبیل است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل همچنین از اجرای ۴ طرح بزرگ سدسازی در استان خبر داد و گفت: اتمام و بهره برداری از این طرح ها تحول عظیمی را در استان و شمال آن در حوزه آبرسانی و سدسازی ایجاد خواهد کرد.

سلیمان‌زاده اظهار داشت: ۲۵ طرح با ۵۸ پروژه در آب منطقه‌ای استان اردبیل اجرا می‌شود که این مجموعه بزرگترین دستگاه اجرایی استان اردبیل بوده و بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان امسال اعتبار داشتیم که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته است.

وی گفت: ۴ طرح بزرگ مرزی نیز توسط آب منطقه‌ای استان اردبیل در حال اجرا بوده که پروژه خدا آفرین از جمله این طرحها بوده که کانالها و شبکه اصلی احداث شده و این ۴ پروژه در سال ۹۷ تکمیل و افتتاح می‌شود.

۹۲ درصد از مصارف آب در بخش کشاورزی اتفاق می افتد

سلیمان زاده اظهار کرد: بیش از ۹۲ درصد از مصارف آب در بخش کشاورزی اتفاق می افتد و اگر با همت همگانی و تغییر الگوی کشت تنها ۲۵ درصد مصارف این بخش صرفه جویی شود بخش قابل توجهی از مشکل کمبود آب استان حل خواهد شد.

وی راه اندازی آبیاری تحت فشار و بارانی و نصب کنتورهای هوشمند بر سر چاه های کشاورزی برای جلوگیری از اضافه برداشت ها را از دیگر راهکارهای وزارت نیرو برای کاستن از بحران آب دانست و افزود: در قالب تفاهم نامه با مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین برگزاری نشست های مختلف با ائمه جمعه استان و فرمانداری ها و بخشداری های استان نسبت به عواقب بد استفاده بی رویه از منابع آب های زیرزمینی و سطحی هشدار داده شده است.

انتهای پیام/