امام جمعه اردبیل با انتقاد از وضعیت نگهداری میراث باستانی استان اردبیل همچون بقعه شیخ کلخوران و ریزش ستونها و گچ کاری ناشیانه این محوطه، گفت: ما امروز این بقعه را به یک ویرانه و کویر تبدیل کردیم.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

به مناسبت روز درختکاری در محوطه بقعه شیخ جبرائیل با حضور امام جمعه اردبیل و شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر اردبیل کاشت نهال صورت گرفت.

به گزارش ساوالان خبر، امام جمعه اردبیل در این مراسم گفت: نگاه نسل آینده به فضای سبز و منابع طبیعی باید تغییر یابد، چرا که هرچه صنعتی تر می شویم روز به روز عرصه تنگ تر می شود.

وی گفت: با شروع آموزش به کودکان و دانش آموزان می توان نگاه و نگرش آنها را به صیانت و حفاظت از فضای سبز تغییر داد.

اقدام شهرداری در حوزه فضای سبز قابل تحسین است

آیت الله عاملی ادامه داد: اقدام شورای شهر و شهرداری اردبیل در گام هایی که برای توسعه شهر در تمام ابعاد از جمله فضای سبز برداشته اند قابل تحسین است و ضروری است پارکی با عنوان بوستان ازدواج در اردبیل احداث شود تا زوج های جوان در اولین روز از ازدواج خود اقدام به کاشت نهال کرده و بر این باور و اعتقاد باشند که با رشد وشکوفایی درخت کاشته شده، زندگی خود نیز به شکوفایی و بالندگی خواهد رسید.

وی در ادامه افزود: با کاشت نهال در محوطه بقعه شیخ جبرائیل از مسئولان شهری خواست تا توسعه فضای سبز را از این محل مقدس شروع کرده و با ساماندهی محوطه این مکان به عنوان هویت تاریخی و فرهنگی اردبیل، آن را به مکانی تاریخی توریستی تبدیل کنند.

نگاه نسل حاضر را به محیط‌زیست تغییر دهیم

امام جمعه اردبیل گفت: این برای همه ما مایه سرافکندگی است که مردم زباله را در طبیعت رها می‌کنند و باید فرهنگسازی در این زمینه از آموزش و پرورش شروع شود.

وی گفت: لازم است کار آموزش و فرهنگ‌سازی برای احترام به طبیعت و درختکاری از دوران کودکی آغاز شود و ما باید نگاه نسل حاضر را به محیط‌زیست تغییر دهیم.

عاملی با تاکید بر ترویج فرهنگ احترام به طبیعت و محیط زیست بیان کرد: باید شاهد اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی مناسبی در این بخش در سطح استان باشیم که رسالت دستگاه‌های فرهنگی در این حوزه بسیار سنگین بوده و باید در زمینه فرهنگسازی عمومی اقدامات موثری انجام دهند.

امام جمعه اردبیل افزود: حفاظت و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست وظیفه‌ای عمومی و همگانی بوده و انتظار می‌رود در این راستا مردم مشارکت و همکاری لازم را داشته باشند.

بوستان ازدواج در اردبیل راه اندازی شود

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری توسعه فضای سبز را امری ضروری دانست و بیان کرد:‌ به ویژه در راستای فرهنگسازی در زمینه توسعه امر ازدواج انتظار می‌رود بوستانی در اردبیل با عنوان بوستان ازدواج راه‌اندازی شود.

وی در ادامه اظهار داشت: در زمینه مرمت و نگهداری از بنای تاریخی شیخ جبرائیل کلخوران متاسفانه تاکنون اقدامات مناسب و قابل قبولی انجام نشده است و باید به این بنا توجه ویژه‌ای شود.

بقعه شیخ کلخوران به شهرداری اردبیل واگذار شود

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با تاکید بر احداث باغ ملی در محدوده بنای تاریخی شیخ جبرائیل گفت: با توجه به اینکه این اثر تاریخی خواستگاه میلیون‌ها علوی در سطح جهان است باید از این ظرفیت به نحوی شایسته و موثر در راستای توسعه گردشگری استفاده شده و اقدامات مناسبی در این بقعه انجام شود.

آیت الله عاملی با انتقاد از وضعیت نگهداری میراث باستانی استان اردبیل همچون بقعه شیخ کلخوران و ریزش ستونها و گچ کاری ناشیانه این محوطه، گفت: اگر میراث نمی تواند یا بودجه ندارد پیشنهاد می کنم محوطه بقعه شیخ کلخوران به شهرداری اردبیل واگذار شود تا شاهد چنین بی‌توجهی و غفلت از این بنای تاریخی نباشیم.

عاملی افزود: مجموعه شهرداری و دستگاه‌های دولتی باید در زمینه فرهنگ‌سازی و احیای فرهنگ‌های گذشته در زمینه احترام به طبیعت کوشاتر باشند و پیشنهاد ما در این زمینهاحداث یک بوستان در داخل شهر اردبیل با نام بوستان ازدواج است که زوج‌های جوان بعد از ازدواج در این مکان یک درخت بکارند.

وی با اشاره به اهمیت تاریخی بقعه شیخ حیدر اضافه کرد: این خواستگاه میلیون‌ها علوی در سطح جهان است و باید از لحاظ تاریخی و گردشگری مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

امام جمعه اردبیل با اشاره به گفته دکتر ولایتی که گفته بود، یک ایران مدیون امثالی همچون سید کلخوران است، گفت: ما امروز این بقعه را به یک ویرانه و کویر تبدیل کردیم.

انتهای پیام/