طی دفعه های متعدد شاهد بودیم که دانش آموزان به لحاظ دیر اعلام کردن تعطیلی مدارس در هوای سرد و برفی شهر به مدرسه رفته و به محض ورود به مدرسه با تعطیلی آن مواجه شده و دوباره با تحمل سختی های فراوان به منازلشان بازگشته اند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

طوفان اردبیل و تصمیم های متناقض درباره فعالیت مدارس

شامگاه یکشنبه برابر با هفتم آبان سال ۱۳۹۶ خورشیدی یک رویداد شگفت؛ کم سابقه و در عین حال شایسته تحسین در اردبیل در زمینه چگونگی اعلام تعطیلی مدارس در مواقع حاکمیت وضعیت نامساعد جوی روی داد.

در آن شامگاه؛ اطلاعیه روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش اردبیل از تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی در اردبیل و تعدادی از مقاطع دیگر در سایر شهرستان های این استان در روز دوشنبه به خاطر پیش بینی وزش طوفان خبر می داد.

این اطلاعیه در کوتاه ترین زمان ممکن و خیلی به هنگام علاوه بر رسانه های رسمی و دولتی استان اردبیل در کانال های خبری و شبکه های اجتماعی منطقه انتشار یافت و خیلی به موقع در سامانه گویای اعلام تعطیلی مدارس موسوم به ۲۸۸۰ قرار گرفت.

احمد ناصری، مدیرکل آموزش و پرورش اردبیل در یک اقدام جالب؛ شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران حضور یافت و گفت هواشناسی برای روز دوشنبه وقوع طوفان را پیش بینی کرده است که باتوجه به مصوبه مدیریت بحران این استان از هم اکنون یعنی دست کم از ۱۲ ساعت قبل به تعطیلی مدارس اردبیل و تعدادی از شهرهای این استان در مقاطع مختلف تصمیم گرفته شد.

وی در این گفت و گو که اسناد آن در بایگانی رسانه ها و به خصوص خبرگزاری های رسمی استان اردبیل موجود است اشاره کرده که باتوجه به این پیش بینی و رسیدن سرعت وزش باد در روز دوشنبه به بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت که بطور یقین موجب اختلال در تردد رهگذران پیاده و سواره می شود به منظور آسایش خاطر خانواده ها و جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه ناگوار احتمالی برای دانش آموزان عزیز براثر این پدیدهء جوی مدارس استان اردبیل در مناطق زیر حاکمیت طوفان تعطیل است.

این اقدام کارشناسانه و مطابق با جامعه پیشرفته امروزی باعث خوشحالی و رضایت خاطر جمع زیادی از ساکنان دلسوز اردبیل و به خصوص والدینی که دارای فرزند دانش آموز هستند شد چراکه به تصورشان پایانی بود بر نابسامانی های متعدد سال های قبل در زمینه شیوه اعلام تعطیلی مدارس به هنگام استقرار شرایط جوی حاد مانند بارش سنگین برف ؛ سرمای طاقت فرسا؛ طوفان و ….

ولی خرسندی مردم اردبیل و مادران و پدران دانش آموزان و رانندگان سرویس های مدارس و مهمتر از همه خود فرزندان محصل این مرز و بوم زیاد دوام نیاورد چون شیوه تعطیلی مدارس به روال نابسامان قبل بازگشت و در هفته های بعد طی چند مورد از حاکمیت وضعیت نامساعد جوی ؛ آشفته بازار حاکم بر این موضوع دوباره این عزیزان را دچار سر در گمی های فراوان و تحمل زحمات زاید کرد.

طی دفعه های متعدد شاهد بودیم که دانش آموزان به لحاظ دیر اعلام کردن تعطیلی مدارس در هوای سرد و برفی شهر به مدرسه رفته و به محض ورود به مدرسه با تعطیلی آن مواجه شده و دوباره با تحمل سختی های فراوان به منازلشان بازگشته اند.

آری؛ دیری نپایید که مردم اردبیل دوباره یک واقعه شگفت انگیز و این بار تاسف بار را در این زمینه شاهد شدند و ماجرا از این قرار هست.

افراد و منابع آگاه دست کم بیش از یک هفته قبل درباره وقوع طوفان شدید با سرعت بالای یکصد کیلومتر در ساعت در روز چهاردهم اسفند در منطقهء اردبیل هشدار داده اند. انتظار اکثر خانواده ها بر تعطیل اعلام شدن مدارس به شیوه اوایل آبان ماه یعنی یک روز قبل است.

شامگاه یکشنبه؛ طوفان زوزه کشان؛ درب و پنجره های منازل را به لرزه انداخته و بسیاری از رهگذرانی که قصد بازگشت به خانه از محل کارشان را دارند به ناچار و با تحمل شرایط بسیار سخت نیمی از راه را با تاکسی و بقیه را به شکل پیاده طی نموده اند.

پیش بینی ها از تشدید تندباد برای فردا حکایت دارند و در این صورت باید منتظر اعلام تعطیلی مدارس در این روز باشیم.

اعضای خانواده هرکدام سعی دارند به واسطه یکی از ابزارهای اطلاع رسانی از تعطیلی و یا عدم تعطیلی واحدهای آموزشی برای روز دوشنبه خبری به دست بیاورند.

یکی بطور مرتب تلفن ۲۸۸۰ را می گیرد و دیگری شبکه سبلان را از تلویزیون دنبال می کند و آن یکی در گوشی تلفن همراه خویش کانال های خبری متعدد را جستجو می نماید.
ساعات شب به سرعت سپری می شوند و دقایقی از زمان خواب و استراحت هم می گذرد ولی هیچ خبری در رسانه ها در این زمینه نیست.

همه اعضای خانواده به ناچار می خوابند ولی طوفان همچنان می غرد و لرزه بر پیکر ساختمانها و در عین حال اندام کودکان می اندازد.

ساعت شش و ۱۵ دقیقه فریضهء نماز را ادا نموده و باز سراغ ابزارهای اطلاع رسانی می رود تا شاید خبری از تعطیلی باشد.

شبکه سبلان اردبیل برنامه عادی خود را پخش می کند ؛ تلفن ۲۸۸۰ می گوید: در مناطق و نواحی تعطیلی نداریم ! و کانال های غیررسمی خبری تله گرام نیز مطالب و تکه های انتقاد آمیزی مانند ” ایستگاه هواشناسی اردبیل : سرعت طوفان ۴۹ کیلومتر در ساعت؟! – سامانه ۲۸۸۰ : در مناطق و نواحی تعطیلی نداریم! ” را برای کاربرانشان به تماشا گذاشته اند.

ولی دست اندرکاران و مدیران ذیربط این دفعه نه تنها مطابق پیش بینی های انجام شده در این باره عمل نمی کنند بلکه حتی در سپیده دم دوشنبه باوجود مشاهده ادامه و تشدید طوفان در سطح شهر این بار هیچ تمایلی به تعطیل نمودن مدارس ندارند.

جالب است که این بار نه تمام مقاطع تحصیلی و دانشگاهها بلکه حتی مقطع آمادگی نیز دایر بود و دانش آموزان خردسال در طوفانی که بیشینهء سرعت آن گاهی به ۱۰۵ کیلومتر در ساعت می رسید به سر کلاس رفتند!

این درحالیست که کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی اردبیل در گزارش زنده رادیویی خود در بامداد دوشنبه از ادامه و شدیدتر شدن طوفان طی ساعات آینده در منطقه خبر می دهد. تازه نیازی هم به پیش بینی نیست و به قول قدیمی ها آن چیز که عیان هست چه حاجت به بیان است!
و اما تفاوت های فاحش و تناقض های موجود در داده هایی که توسط دستگاههای پارامتر سنج ایستگاه هواشناسی اردبیل ثبت و اعلام می شوند نیز شگفت انگیز هستند.

همین کارشناس هواشناسی اردبیل در این گزارش خود بیشینهء سرعت باد به شکل لحظه ای را در ایستگاه مرکزی اردبیل طی شب و سحرگاه امروز ۸۰ کیلومتر و در ایستگاه فرودگاه اردبیل ۱۲۸ کیلومتر در ساعت اعلام می کند و این درحالیست که همهء ساکنان اردبیل شاهد شدت زیاد طوفان طی این بازه حتی در هستهء مرکزی شهر بودند و حواشی شهر که بسیاری از شاخه های بزرگ درختان شکسته ؛ آنتن های تلویزیون و تابلوها سرنگون و شیشه های واحدهای مسکونی و تجاری فرو ریخته اند جای خود دارد.

در نهایت باید گفت ” از طلا گشتن پشیمان گشته ایم – مرحمت فرموده ما را مس کنید! ”

بسیاری از مردم این دیار که سه چهار دهه از عمرشان سپری می شود خوب به یاد دارند روزگاری را که در آنها نه از امکانات و تجهیزات پیش رفته هواشناسی و نه از ابزارهای پیشرفتهء اطلاع رسانی امروزی مانند اینترنت ؛ موبایل و تله گرام ؛ اینستاگرام و غیره خبری نبود.

سال هایی که فراوانی برف و سرما و طوفان های مخرب ؛ باران های سیل آسا و زلزله ها و سایر پدیده های جوی و طبیعی به مراتب بیشتر از امسال بود و سال هایی که ایران اسلامی به خاطر زیاده خواهی های نظام سلطه درگیر جنگی ناخواسته شده بود و یک تنه در مقابل دهها کشور قدرتمند آن زمان ایستاده و از این مرز و بوم جانانه دفاع می کرد که این موضوع باید مشکلات را دوچندان می کرد ولی شگفتا که باوجود همه این ها در آن سال ها مشکلاتی از قبیل نابسامانی در اعلام تعطیلی مدارس و نگرانی ها و فشارهای روانی ناشی از آن خبری نبود و تصمیم های گرفته شده درباره تعطیلی و یا دایری مدارس به هنگام بروز پدیده های مختلف جوی و طبیعی اغلب درست و منطقی بود و خبر تعطیلی مدارس نیز خیلی به موقع از رادیو و تلویزیون آن زمان اعلام می شد و مشکل خاصی در این زمینه به وجود نمی آمد.


گزارش: مسعود وسیلهطوفان اردبیل و تصمیم های متناقض درباره فعالیت مدارس

انتهای پیام/