رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به اینکه ۷۰ درصد محصولات صادراتی ما در بخش کشاورزی سیب‌زمینی است، گفت: نوسانات قیمت ارز مشکلاتی را برای صادرکنندگان به وجود آورده و هم‌اکنون ۸۰۰ هزار تن سیب زمینی اردبیل در انبارها باقی مانده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

خلیل نیکشاد در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: براساس سند توسعه صادرات استان که ما در بخش کشاورزی تدوین کردیم امیدواریم با لینک سند توسعه صادرات در سایر بخش‌ها بتوانیم در کوتاه مدت و میان مدت موانع و مشکلات توسعه صادرات محصولات کشاورزی را برطرف کنیم.

وی به جایگاه استان در تولید غلات، سیب‌زمینی و بخش دام و طیور برای صادرات به کشورهای همسایه اشاره و خاطرنشان کرد: باید با در نظر گرفتن مشوق‌های صادراتی به سمتی حرکت کنیم تا مشکلات و موانع موجود یکی پس از دیگری برطرف شده و امکان تقویت بخش صادرات به خوبی فراهم آید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به تولید ۸۰۰ هزار تن سیب‌زمینی در استان اشاره کرد و گفت: ۷۰ درصد محصولات صادراتی ما را در بخش کشاورزی سیب‌زمینی تشکیل می‌دهد که نوسانات قیمت ارز مشکلاتی را برای صادرکنندگان به وجود آورده و هم‌اکنون ۸۰۰ هزار تن از این محصولات در انبارها باقی مانده است.

نیکشاد در ادامه به تحقیق و بررسی تیم‌های کارشناسی و دانشگاهی در باب نقاط ضعف و قوت کشت، داشت و برداشت سیب‌زمینی اشاره کرد و افزود: به مانند سایر دشت‌ها ما در دشت اردبیل در تولید سیب‌زمینی با مشکلاتی روبرو هستیم، اما به نسبت همدان و اصفهان مشکلات ما در تولید سیب‌زمینی پائیزه بسیار کمتر است در حالی که در همدان و اصفهان انواع بیماری‌ها به ویژه باکتری‌های خاص، تولید سیب‌زمینی را با تنش‌هایی روبرو کرده است.

وی ادامه داد: ۸۰ درصد تولید سیب‌زمینی ما از نوع آگاریاست که اغلب در صنایع تبدیلی هم‌چنین صادرات مورد توجه قرار گرفته و در تازه‌خوری نیز اقبال از این سیب‌زمینی بسیار بالاست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل میانگین مصرف سیب‌زمینی در کشور را ۴۶ تا ۵۰ کیلوگرم و در کشورهای اروپایی ۲۴ کیلوگرم دانست وگفت: حتی در سیب‌زمینی وارداتی از بلژیک و هلند نیز برخی آفات و بیماری‌هایی را شاهد بودیم که با توجه به آلوده بودن برخی اراضی سیب‌زمینی این شرایط طبیعی به نظر می‌رسد.

نیکشاد در خصوص تأمین بذر سیب‌زمینی مورد نیاز کشاورزان تصریح کرد: ما هیچ مشکلی در تأمین بذر و سایر نهاده‌های کشاورزی نداریم و آمادگی برای تأمین سایر نهاده‌ها در ایام کشت محصول سیب‌زمینی وجود دارد.

وی به فعالیت مرکز تحقیقات کشاورزی در تولید بذر متناسب با شرایط اقلیمی اردبیل اشاره کرد و گفت: دو رقم پیش از این معرفی شده و چهار رقم جدید نیز قرار است معرفی شود و ما در تولید مینی‌تیوبر با ۲٫۵ میلیون عدد در سطح کشور جزو استان‌های مطرح هستیم.

انتهای پیام/ایسنا