فرماندار بیله‌سوار خبر داد

حسن قبادی گفت: هشتمین جشنواره ملی کوچ عشایر با محوریت معرفی آداب و رسوم و توانمندی‌های زندگی و کوچ عشایر در شهرستان بیله‌سوار برگزار خواهد شد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

حسن قبادی درجلسه هماهنگی برگزاری هشتمین جشنواره کوچ عشایر در شهرستان بیله‌سوار اظهار کرد: هشتمین جشنواره ملی کوچ عشایر با محوریت معرفی آداب، رسوم و فرهنگ و توانمندی‌های مختلف زندگی و کوچ عشایر اردیبهشت ماه امسال در شهرستان بیله‌سوار برگزار می‌شود.

وی شیوه زندگی عشایری را یکی از بهترین الگوهای اقتصاد مقاومتی و تولیدات بومی و داخلی عنوان کرد و افزود: عشایر به عنوان تولیدکنندگان محصولات دامی و صنایع دستی همواره نقش بسزایی در جوامع محلی و منطقه‌ای داشته‌ و عشایر به عنوان قشر تولیدکننده نقش اساسی خود را در توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌کنند.

قبادی عنوان کرد: حدود ۴۰ درصد از جمعیت عشایری استان اردبیل با جمعیت بیش از ۱۷هزار نفر در شهرستان بیله‌سوار در حال فعالیت هستند و ایل شاهسون به عنوان سومین ایل پر جمعیت کشور مطرح بوده است.

فرماندار بیله‌سوار افزود:‌ در برگزاری این جشنواره طوایف ۳۴ گانه عشایر استان اردبیل حضور می‌یابند و علاوه بر عشایر استان از چندین استان عشایرنشین همجوار نیز برای شرکت در این جشنواره در منطقه دعوت می‌شود که این امر فرصتی مناسب برای نمایش و معرفی ظرفیت‌های عشایر منطقه به شمار می‌رود.

قبادی با اشاره به اینکه دبیر جشنواره اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان است عنوان کرد: دعوت از ریش سفیدان عشایری و نشست با مسئولان استانی در جهت حل مشکلات عشایر، برگزاری بازیهای بومی و محلی و ورزشی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و فرآورده‌های لبنی ،معرفی دستاوردها و توانمندی‌های زندگی عشایری، برپایی آلاچیق، آئین‌ها و موسیقی سنتی عشایر، برگزاری کوچ عشایر و مراسم عروسی به صورت نمادین، تجلیل از پیشکسوتان و نخبگان عشایر، هماهنگی و دعوت از عشایر سایر استان‌ها برای نمایش زندگی عشایر از جمله محورهای برگزاری این جشنواره در شهرستان بیله سوار می‌باشد.

انتهای پیام/فارس