معاون فرماندار شهرستان کوثر گفت: با توجه به اتلاف مشکوک ۹ رأس دام سبک در یکی از روستاهای شهرستان کوثر، احتمال شیوع تب برفکی در این منطقه وجود دارد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

محمدصادق محمدی با بیان اینکه تعداد ۹ رأس دام سبک در یکی از روستاهای شهرستان کوثر با احتمال آلودگی به تب برفکی تلف شده است، اظهار کرد: کارشناسان و مسئولین دامپزشکی باید نظارت ویژه‌ای بر فروش و واردات دام به شهرستان داشته باشند.

وی افزود: طرح واکسیناسیون دام‌های سبک به صورت رایگان و دام‌های سنگین با هزینه بسیار پایین شروع شده و تا یک ماه آینده نیز ادامه خواهد داشت.

معاون فرمانداری کوثر با بیان اینکه تأخیر در گزارش دامداران روستا به مراجع ذی‌صلاح باعث خسارت شده است، خاطر نشان کرد: واکسیناسیون روستاهای اطراف با رعایت مسائل پیشگیرانه و لحاظ احتمال شیوع شعاع بیماری همان روز اول انجام شده است.

محمدی با اشاره به اقدامات اولیه در خصوص پیشگیری در جهت سرایت و انتقال ویروس تب برفکی در کوثر تصریح کرد: روزانه یک اکیپ با سه نفر واکسیناتور به روستاها اعزام شده که واکسیناسیون ۶۰ درصد از کل دام‌های روستاهای کوثر تا امروز به اتمام رسیده است.

وی در پایان با تأکید بر رعایت مسائل بهداشتی و پیشگیرانه دام‌ها گفت: قرنطینه به مدت بیست روز، ضدعفونی کردن و واکسیناسیون از جمله راه‌های کاهش آسیب به دامداران در مقابله با این بیماری ویروسی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، احتمال آلودگی ۶۰ رأس دام سبک دیگر نیز در همین روستا از سوی دامپزشکی کوثر گزارش شد.

انتهای پیام/