شهروز حیدری

تازیانه های باد و باران و سوز سرما هرچه در توانشان بود بر سر سنگ افراشته های بی زبان شهر یئری کوبیده اند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

تازیانه های باد و باران و سوز سرما هرچه در توانشان بود بر سر سنگ افراشته های بی زبان شهر یئری کوبیده اند اما جای چند زخم کاری بر گرده این آثار گرانبها و دل هزاران فرهنگ دوست تا ابد نقش بسته است چیزی نیست جز ندانم کاری هایی که بو ی تعمد از آن قابل استشمام است.

این کم کاری ها با کاوش های برنامه شروع شد و با تزریق حجم عظیمی از بتن برای فنداسیون سوله ای که مناسب کارخانجات صنعتی است ادامه یافت وامروز با سنگ فرش جاده دسترسی تکمیل می شود. مدیرکل تازه نفس و دفتر فنی و تیم محترم میراث فرهنگی لطفا دقت فرمایید شهر یئری درحال مرگ هست و مریض ما نیاز به عملیات احیا دارد نه عمل زیبایی بینی.

با همین اعتبار فاز اول می توانستید یک پوشش خوب برای این آثاری که قبل از دخل و تصرف غیر کارشناسی شما تمام فاکتور های ثبت جهانی را داشت اجرا کنید امابه همت تلاشهای طاقت فرسای و غیر علمی و عجولانه شما در حال حاظر موانع بسیاری در راه ثبت جهانی اش ایجاد کردید.

پس آسوده باشید که ماموریتتان بنحو احسن انجام شد و انحصار ثبت جهانی بقعه شیخ صفی بعنوان اولین و آخرین اثر ثبت جهانی استان کاملا تثبیت شده و شکسته نخواهد شد.

دوستداران میراث فرهنگی مشکین شهر ناچارند دوباره وظایف نمایندگان قوه مجریه در استان و شهرستان نماینده مردم شریف در مجلس شورای اسلامی را از محضر آیت اله عاملی عزیز استدعا کنند. چرا که تلاشهای منحصر بفرد و عملی ایشان بود که فراتر از تلاش سایر مسئولان استان و شهرستان فریاد مظلومیت این سنگ افراشته ها و بی اعتنایی به تاریخ این ملت را تا آستانه گوشهای کم شنوا رساند و نیم نگاهی را به این محوطه برگرداند و دل دغدغه مندان و حامیان میراث فرهنگی این کهن دیار را شاد کرد.

جناب آقای دکتر عاملی بزرگوار تلاشها یتان که به اعتبار تبدیل شده بود اکنون به سنگ فرشی تبدیل و زیر پای یک عامل بزرگ تخریبی یعنی عامل انسانی پهن می شود تا راحت تر به محوطه برسد. مجددا انتظار داریم دست در دست حامیان بگذارید و فریاد ما را به گوشهای کم شنوا برسانید که منظور ما حفاظت از سنگ افراشته ها و حفاظت از تمدن نهفته در دل این چهارصد هکتار محوطه بود نه ادامه تخریب های عمدی و دخل و تصرفهای غیر فنی در راستای نابودی این آثار.

 

انتهای پیام/