مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی اردبیل:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از سیب زمینی کاران این استان خواست به هشدارهای فنی افزایش دما توجه کنند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

یحیی آذرمی افزود: با توجه به افزایش دمای هوا در طی روز های جاری، کمبود آب بخصوص در مواقعی که درجه حرارت بسیار بالاست میتواند خسارت جبران ناپذیری را به محصولات کشاورزی وارد نماید لذا کشاورزان می بایست در آبیاری منظم مزرعه دقت بیشتری رااعمال کنند تا تا رطوبت مزرعه همیشه در حد مطلوب وجود داشته باشد

این مقام مسئول در خصوص مبارزه با بید سیب زمینی نیز افزود: با توجه به مشاهده و شکار پروانه های بید سیب زمینی در تله های فرمونی و شروع تخم گذاری ، مرطوب ماندن خاک و پوشاندن غده های بیرون مانده از خاک نقش مهمی در کاهش تخم گذاری آفت خواهد داشت لذا زارعین می بایست حتما” از خشک شدن و ایجاد ترک در خاک مزارع جلوگیری نمایند .

مدیر حفظ نباتات سازمان در خصوص آفتاب سوختگی غده های سیب زمینی نیز افزود : آفتاب سوختگی غده ها یکی از معظلاتی است که میتواند به غده های سطحی و بیرون مانده از خاک خسارت اساسی وارد نماید، سعی شود بخصوص زمان خشک شدن اندام های هوایی لایه نسبتا” ضخیمی از خاک روی غده ها وجود داشته باشد.

وی در خصوص عملیات برداشت سیب زمینی نیز به کشاورزان توصیه کرد : عملیات برداشت بعد از رسیدگی محصول به تاخیر نیافته و بعد از برداشت نیز محصول سریعا” به انبار منتقل شود.، نگهداری محصول در دمای زیر ۶ درجه از فعالیت آفت در انبارها جلوگیری خواهد کرد. در هنگام برداشت از جمع آوری غده¬های آلوده به بید و انتقال آنها به انبار به همراه غده¬های سالم جدا” خودداری شود.

استان اردبیل در سال های اخیر در زمینه تولید سیب زمینی رتبه اول و دوم کشوری را به خود اختصاص داده و قطب فعال در تولید سیب زمینی کشور است.

استان اردبیل با تولید حدود ۸۰۰ هزار تن حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سیب زمینی کشور را تولید می کند که از لحاظ کیفیت ، درصد ماده خشک ، وجود کمترین میزان باقی مانده سموم و کود در سطح کشور از جایگاه خاصی در تولید محصول پاک برخوردار است.

سیب زمینی تولیدی اردبیل از لحاظ کیفیت و کمیت قابل رقابت با سیب زمینی های تولیدی کشورهای اروپایی بوده و حتی از لحاظ محتویات آن نسبت به ارقام اروپایی برتر است.

 

انتهای پیام/ایرنا