سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: اشیای تاریخی اردبیل که در موزه های شهرهای مختلف کشور نگهداری می شوند با پیگیری های ویژه به موزه های این استان بازگردانده می شوند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

نادر فلاحی در جلسه هم اندیشی با هنرمندان قلم زنی استان افزود: در سال های گذشته برخی اشیا و اموال منقول خزانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین از استان خارج و جهت نگهداری به موزه های دیگر انتقال یافته است.

او اظهار داشت: انتقال اشیای تاریخی به خود استان از مطالبات جدی مردم اردبیل است و در نظر داریم برخی اشیا تا چهارم مرداد و روز اردبیل به استان انتقال یافته و در معرض دید عموم قرار بگیرد.

فلاحی گفت: با انجام این مهم خواسته به حق شهروندان پاسخ مثبت دریافت کرده و بخشی از قابلیت های تاریخی استان نیز در روز اردبیل معرفی می شود.

او با تاکید به اینکه برخی از این اشیا صنایع دستی فاخر است، اضافه کرد: استان اردبیل یکی از قطب های تولید صنایع دستی است و سابقه تاریخی این منطقه در تولید انواع صنایع دستی قابل توجه است.

وی تشریح کرد: صنایع دستی قادر به ایجاد ارزش افزوده بوده و می تواند منجر به اشتغال زایی در کوتاه مدت شود و به همین دلیل حمایت از هنرمندان صنایع دستی مورد تاکید است.

به گفته فلاحی ، با هدایت حمایت از برندسازی و فروش صنایع دستی، برای اولین بار احداث نمایشگاه و بازارچه دایمی صنایع دستی برنامه ریزی شده و عملیات اجرایی آن با سفر دکتر مونسان در مراسم گرامیداشت روز استان اردبیل آغاز می شود.

او همچنین خواستار ارائه ایده های خلاقانه از سوی هنرمندان صنایع دستی استان و برندسازی و بازاریابی شد و اضافه کرد: در این استان امکان راه اندازی خانه های صنایع دستی فراهم است.

استان اردبیل بواسطه تاریخ باستانی خود دارای مکان های تاریخی بیشمار از جمله موزه و گنجینه می باشد. مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی معروف ترین اثر تاریخی اردبیل می باشد که موزه این شهر نیز در آن واقع است.

استان اردبیل دارای هشت موزه شامل موزه باستان شناسی ، صنایع دستی ، مردم شناسی ، چینی خانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی ، موزه صارم السلطنه شهرستان نمین ، موزه باستان شناسی شهرستان نیر ، موزه باستان شناسی شهرستان مشگین شهر و موزه باستان شناسی خلخال است.

 

انتهای پیام/ایرنا