نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی گفت: در بررسی‌های سال ۹۲ درباره حق‌آبه رود ارس سهم شهرستانهای بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان تقلیل یافته است که بر این اساس سهم از دست رفته هر دو شهرستان بازخواهد گشت.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

شکور پورحسین در دیدار با جمعی از مدیران شهرستان بیله‌سوار اظهار داشت: افزایش سهم منطقه مغان از آب ارس یکی از مطالبات جدی مسئولان و مدیران شهرستانی از مسئولان کشوری است، چرا که با توجه به اینکه ۶۲ هزار هکتار از اراضی شهرستانهای بیله‌سوار و پارس‌آباد تحت پوشش طرح پایاب سد خداآفرین هستند، اما حق‌آبه ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار برای این شهرستانها منظور شده است که سعی داریم تا حق‌آبه مغان از رود ارس را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه طبق رایزنی‌ها احتمال افزایش حق‌آبه منطقه از رود ارس تا سقف ۴۰ درصد انتظار می‌رود،‌افزود: در کنار این مسئله نیاز است تا عشایر مغان نگران حقوق خود از اراضی پایاب خداآفرین نباشند چرا که در تدوین این نظام حق و حقوق عشایر و روستاییان حفظ شده و آنها به حق قانونی خود خواهند رسید.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس تصریح کرد: یکی از مشکلات مردممنطقه به ویژه عشایر و همچنین مردم بخش‌های جعفرآباد و روستاهای مرزی بیله‌سوار نبود آب شرب می‌باشند که در سفر روزهای آینده وزیر نیرو به استان این مسئله به صورت دقیق و راهبردی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

پورحسن بااشاره به فعالیتهای کشاورزی و تجاری در شهرستان بیله‌سوار و قابلیتهای این منطقه برای رونق اشتغال و اقتصاد تصریح کرد: بیشتر نیروهای شاغل در این بخشها خانواده‌هایی با درآمد و از طبقه متوسط هستند که نیاز است تا برای رونق اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی مردم منطقه راهکارهای اساسی اندیشیده شود.

وی بیان کرد: مردم زحمتکش منطقه شایسته توجه بیشترمسئولان هستند و مرزنشینان منطقه باید همچون سایر مردم مناطق مرزی از حدااکثر امکانات رفاهی و اجتماعی برخوردار شوند که نیاز است تا در این زمینه مسئولان استانی و شهرستانی با اقدامات و برنامه‌ریزیهای مدون و راهبردی در صدد بهبود وضعیت کسب و کار و در نهایت وضعیت اقتصادی مردم باشند.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش سهم منطقه مغان از آب ارس یکی از مطالبات جدی مسئولان و مدیران شهرستانی از مسئولان کشوری است، چرا که با توجه به اینکه ۶۲ هزار هکتار از اراضی شهرستانهای بیله‌سوار و پارس‌آباد تحت پوشش طرح پایاب سد خداآفرین هستند، اما حق‌آبه ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار برای این شهرستانها منظور شده است که سعی داریم تا حق‌آبه مغان از رود ارس را افزایش دهیم.

انتهای پیام/تسنیم