استاندار اردبیل:

استاندار اردبیل گفت: با ایجاد کارگاه عظیم تولید فرش در جنوب استان اردبیل تحول واقعی در این بخش اتفاق می‌افتد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

 

 

اکبر بهنامجو در مراسم افتتاح کارگاه قالیبافی آذرخش کوثر اظهار کرد: این اولین پروژه اشتغال روستایی است که در گام اول سرمایه‌گذار با حضور در این شهرستان موفق شده در یک کارگاه موقت زمینه اشتغال ۱۰۰ نفر را فراهم کند.

وی به تسهیل امور سرمایه‌گذار در تامین زمین و آغاز عملیات احداث کارگاه عظیم فرشبافی در کوثر، خورش رستم و هشتجین خلخال اشاره و خاطرنشان کرد: قرار است در این کارگاه از ظرفیت ۲۰ هزار شغلی که قرار است در استان ایجاد شود ۷۰۰ شغل در این مجموعه اتفاق بیفتد که ما نسبت به برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی تاکید داریم.

استاندار اردبیل با تاکید بر بازاریابی و توجه به صادرات محصولات تولیدی در استان به عنوان یک رویکرد جدی و حقیقی بیان کرد: قرار شده سرمایه‌گذار متقاضیان اشتغال را از روستاهای اطراف با حرفه‌آموزی در این رشته جذب کرده و بیشترین اشتغال در همین مناطق همجوار اتفاق بیفتد.

بهنامجو قابلیت گردشگری کوثر را بینظیر خواند و افزود: به زودی مجموعه آبگرم گیوی به بخش خصوصی واگذار می‌شود تا زمینه تحول در این بخش فراهم آید.

اشتغال ۲۰ هزار نفری در پایاب سد گیوی

امام جمعه کوثر نیز با تمجید از سختکوشی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رویکرد حمایت از اشتغال روستایی اظهار کرد: جمعیت شهرستان کوثر از ۴۷ هزار نفر براثر مهاجرت به دلیل بیکاری و خشکسالی به ۲۲ هزار نفر رسیده و این جای دغدغه و نگرانی دارد.

حجت‌الاسلام عسگر بیگی گفت: ما از دولت دوازدهم انتظار داریم هر چه سریعتر شبکه پایاب سد گیوی را با حقابه در نظر گرفته شده ۸۰ میلیون مترمکعبی برای اهالی منطقه اجرایی و عملیاتی کرده تا فرصت رونق تولید و افزایش باروری محصولات کشاورزی و باغی را شاهد باشیم.

فرماندار کوثر نیز در این مراسم با قدردانی از انگیزه خوب سرمایه‌گذار این کارگاه عظیم فرشبافی برای ایجاد فرصت اشتغال در صنعت فرشبافی بیان کرد: ما تلاش کردیم در شهرستان در کمتر از یک هفته مجوز سرمایه‌گذار این صنعت را صادر کنیم تا به سرعت فرصت اشتغال ۱۰۰ نفر در مرحله اول فراهم آید.

کنعانی خاطرنشان کرد: از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست مساعدت و صدور مجوزهای لازم برای پوشش بیمه‌ تامین اجتماعی قالیبافان را با شرایط ویژه داریم تا صنعتگران این رشته با دغدغه کمتر مشغول فعالیت شوند.

آذرخش سرمایه‌گذار این پروژه به سابقه ۲۳ ساله خود در صنعت فرش و فعالیت شعبات مختلف تولید فرش آذرخش در داخل و خارج از کشور اشاره کرد و گفت: ما به دعوت استاندار اردبیل در این شهرستان محروم حاضر شدیم و قصد داریم با راه‌اندازی کارگاه‌های متعدد در کوثر و خلخال هم به احیای تولید فرش دستبافت کمک کنیم و از طرفی ایجاد اشتغال برای بیکاران منطقه مدنظر ماست.

وی ضرورت مساعدت بیمه تامین اجتماعی را در پوشش ۱۰۰ درصدی بافندگان فرش در این کارگاه و پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیارد تومانی در قالب وام روستایی خواستار شد و بیان کرد: امیدواریم با این درخواست‌ها و افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات پرداخت شده موافقت شود.

بزرگترین پل معلق دنیا در ازناو احداث می‌شود

به همت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در کنار طرح‌های توسعه‌ای گردشگری بزرگترین پل معلق دنیا در منطقه گردشگری ازناو احداث خواهد شد.

بهار رسولی سرمایه‌گذار پروژه گردشگری ازناو با بیان اینکه این پل باریک‌ترین و بزرگترین پل معلق حتی فراتر از پل معلق مشگین‌شهر خواهد بود، اظهار کرد: این مجموعه شامل پیست تیوپ‌سواری، واحدهای اقامتی و همچنین فضاهای جذاب گردشگری خواهد بود که انتظار می‌رود مسئولان استان اردبیل با رفع موانع زمینه سرمایه‌گذاری مناسب را فراهم کنند.

وی با اشاره به برخی کارشکنی‌ها در حوزه میراث فرهنگی برای صدور مجوزهای لازم در این بخش خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم تا به سرعت این پروژه عظیم گردشگری را راه‌اندازی کرده و به بهره‌برداری برسانیم.

اما به همت برادران شاد در ازناو خلخال مجموعه گردشگری با ظرفیت اشتغال ۵۰ نفر و با اخذ موافقت در سال ۹۶ در حال انجام است که در کمتر از ۱۰ ماه این پروژه با پیشرفت ۵۰ درصد شامل رستوران، سوئیت‌های اقامت تمام چوب به تعداد ۱۴ باب، آلاچیق‌های مدرن، پل چوبی و … است که در ۳ هزار و ۴۰۰ مترمربع با سرمایه‌گذاری ۶۲ میلیارد تومان و اشتغال ۵۰ نفر عملیاتی و اجرایی شده است.

بشیر خالقی نماینده خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از سرمایه‌گذاران طرح‌های گردشگری از متولیان این حوزه خواست؛ تا همکاری خوبی را با سرمایه‌گذاران انجام داده و دست از کارشکنی‌های احتمالی بردارند.

 

انتهای پیام/ایسنا