مدیر کل انتقال خون استان اردبیل با اشاره به اینکه بیشترین گروه خونی اهدا کننده مربوط به گروه خونی A+است گفت: بخاطر نوع تغذیه وشرایط آب وهوایی خون ایران یکی ازپاک ترین خون ها محسوب می شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل در نشست خبری با خبرنگاران گفت: سازمان انتقال خون ایران جز یشرفته ترین سازمان های دنیا به شمار می آید.

در ضایعات خونی از میانگین کشوری پائین‌تر هستیم

وی با بیان اینکه بهترین پلاسما و پلاکت و سایر فرآورده‌های خونی از اهدای خون ایرانیان تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: ضایعات خون در سه ماهه اول امسال به کمتر از ۳۳۱ مورد رسیده به طوری که ما در شرایط کنونی از میانگین کشوری پائین‌تر هستیم و حدود یک و نیم درصد ضایعات خونی در استان اردبیل رقم می‌خورد.

رضازاده با اشاره به ضایعات خونی در سطح استان گفت: این ضایعات در ۲۷۶هزارواحد درسال ۹۵، ۹۱۵هزار واحد درسال۹۶ و۳۳۱هزار واحد درسال ۹۷ می باشد.

وی گفت: میزان ضایعات فراورده‌های خونی تولیدشده در استان اردبیل کمتر از دو درصد که میانگین کشوری در این زمینه هفت درصد بوده و خوشبختانه استان اردبیل جزو ستان‌های شاخص کشور در امر کاهش ضایعات فراورده‌های خونی است.

سال گذشته ۱۰۰ روز بحرانی داشته ایم

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته این ضایعات حتی به ۲۰ درصد نیز می‌رسید، افزود: ما امیدواریم در کنار کاهش ضایعات روزهای بحرانی تامین خون و فرآورده‌های آن را نیز به حداقل برسانیم به طوری که ما در سال گذشته هیچ روز بحرانی نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه پارس آباد بعداز اردبیل دومین شهری است که دراین حوزه فعالیت چشمگیری دارد، گفت: استان اردبیل جز برترین استان کشور در زمینه ی نمونه گیری انتخاب شد.

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل در ادامه افزود: به همین خاطر برنامه ریزی کردیم تا هفته ی انتقال خون را در شهرستان پارس آباد برگزار کنیم.

نوآوری تجهیزات درانتقال خون استان

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل بیان کرد: از جمله اقدامات مهم در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نوسازی تمامی دستگاه‌های مورد نیاز انتقال خون استان بوده که این مهم با همکاری استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان محقق شده و در حال حاضر نیز اردبیل جزو سه استان برتر کشور از لحاظ امکانات سخت‌افزاری است.

بابک رضازاده با اشاره به اینکه استان اردبیل ضعیف ترین استان ازلحاظ تجهیزات محسوب می شد،گفت: درسال ۹۶ توانستیم تمامی دستگاه های مراکز را به روز رسانی کرده و تجهیزات مورد نیاز را خریداری کنیم.

وی در ادامه افزود: امروز استان اردبیل یکی از سه استان برتر ازلحاظ امکانات محسوب می شود وهردو سال یکبار تجهیزات سازمان انتقال خون اردبیل مورد بررسی وارزیابی جهت دریافت iso قرار می گیرد.

رضازاده با اشاره به افزایش دمای هوای استان اردبیل در چند سال گذشته، افزود: به همین خاطر پارسال ۱۱عدد کولر گازی برای سازمان خریداری شد تا خون در بهترین شرایط نگهداری شود.

زمین ساختمان مرکز انتقال خون خریداری شد

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل با اشاره به اینکه این مرکز از لحاظ ساختمان در مضیقه بود؛ از خریداری زمنی با ۴هزارمتر زیربنا در شهرک الهیه اردبیل خبر داد.

این مقام مسسئول افزود : قرار است درهفته دولت این ساختمان باهدف توسعه و بهبود کیفیت خدمات ارائه شده کلنگ‌زنی‌شود.

وی در ادامه گفت: ۶۰درصد اعتبار برعهده ی تهران و۴۰درصد را نیز خود استان متقبل شده است.

رضازاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش اعتبارات عمرانی در انتقال خون تمامی شهرستان ها، گفت: اعتبارات عمرانی مشگین شهر از۲۰میلیون به ۲۷۰میلیون تومان رسیده است.

مازاد خون های اهدا شده را به تهران منتقل می کنیم

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل با اشاره به اینکه سن ۶۰-۱۸بهترین سن برای اهدای خون می باشد، تاکید کرد: میانگین اهداء کننده ی خون در ا ستان اردبیل ۱۰۵ نفر می باشد.

وی تعداد خون اهدایی در استان اردبیل را در چهار ماه امسال ۱۲ هزار و ۶۰۰ واحد عنوان کرد و افزود: مقدار خون اهدایی در این استان در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است.

این مقام مسسئول اضافه کرد: ۱۰۰ درصد نیاز خونی و فرآورده های خونی بیمارستان ها و مراکز درمانی توسط انتقال خون استان تامین شده و مازاد آن نیز برای تامین نیاز سایر استان های کشور به تهران منتقل می کنیم.

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل اظهار کرد: صد درصد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان اردبیل را تامین می‌کنیم و حتی خون و فراورده‌های خونی به تهران برای توزیع به سایر استان‌ها نیز از استان اردبیل ارسال می‌شود

با حضور بیشتر بانوان برنامه ریزی کردیم

رضازاده تصریح کرد: میانگین کشوری اهدای خون ۲۵ در هزار بوده که این آمار در استان ۲۹٫۶ در هزار است که امسال به بیش از ۳۰ درصد افزایش می‌یابد که افزایش مشارکت بانوان  را در اهدای خون نشان می دهد.

رضازاده با بیان اینکه پارسال ۶٫۲ درصد اهدا کنندگان خون در استان اردبیل بانوان و ۹۳٫۸ درصد آقایان بودند، گفت: تلاش می شود تعداد بانوان اهدا کننده خون در استان افزایش یابد به طوری که در سه ماه امسال تعداد بانوان اهداکننده خون ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

وی ادامه داد: هر چند در سال‌های گذشته آمار ما در بین استان‌های کشور بسیار پائین بوده اما موفق شدیم این رتبه را به جایگاه نهم کشوری ارتقا دهیم.

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل بانوان اردبیل و پارس‌آباد را پیشتاز در مشارکت اهدای خون دانست و خاطرنشان کرد: در این زمینه با تبلیغ‌ها و تشویق‌هایی که انجام می‌دهیم تا اهدای خون در بین بانوان افزایش یابد به طوری که در سال گذشته در یک روز به دنبال حادثه زلزله کرمانشاه ۸۰ نفر از بانوان‌مان موفق به اهدای خون شدند که این رکورد در کشور بی‌نظیر است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به مراجعه بانوان در مراکز انتقال خون استان، گفت: سال گذشته ۵۰۰ نفر از بانوان در امر اهدای خون مشارکت داشته اند، که این رقم امسال ۳۰ درصد افزایش داشته است.

خون ایران یکی از پاک ترین خون ها محسوب می شود

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل با اشاره به اینکه بیشترین گروه خونی اهدا کننده مربوط به گروه خونی A+است گفت: بخاطر نوع تغذیه وشرایط آب وهوایی خون ایران یکی ازپاک ترین خون ها محسوب می شود.

وی گفت: استان اردبیل رتبه اول انتقال خون را چه از لحاظ مردم و چه ازلحاظ سلامت خون در کشور و خاورمیانه دارد.

رضازاده ادامه داد: از سال گذشته بسیاری ازبیماری ها در حوزه ی خون کاهش یافته است.

این مقام مسًول افزود: ایران تنها کشوری است که خون رایگان در اختیار مردم قرار میدهد.

رضازاده با اشاره به اینکه ۶۱٫۲۶کل خون دهنده ها مستمری هستند یعنی درسال دوبار خون می دهند، گفت: رکوردار اهدای خون آقایان آقای سیدفتاح اطهر با ۱۳۰بار اهدا ودر بانوان خانم شیرین عقیلی با۲۱بار اهدا دراستان می باشند

خبرنگار:مینا مرادزاده

 

انتهای پیام/