فرمانده پلیس راه استان نتایج بررسی های کارشناسان در علت یابی بیشترین دلایل تصادفات در سطح استان را عوامل انسانی دانست و افزود: در شمال استان بیش از خطای انسانی، نا ایمنی جاده ها باعث وقوع تصادفات می باشد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

فرمانده پلیس راه استان اردبیل در گفتگوی با خبرنگار اردبیل آینده با بیان اینکه بحمدالله شاهد کاهش چندین ساله تصادفات در راههای برون شهری بودیم گفت: در سال۹۳ تعداد فوتی تصادفات ۱۸۸ نفر بوده که در سال ۹۴ به ۱۵۹ نفر و در سال ۹۵ به ۱۴۵ نفر و نهایتا در سال ۹۶ به ۱۲۴ نفر کاهش یافته است. می توان اظهار کرد با شیب ملایم خطی از حالت سینوسی خارج شده ایم و بصورت پیوسته کاهش یافته است که استان اردبیل در زمینه کاهش تصادفات از رتبه خوبی برخوردار است.

فتاحی با ابراز تاسف بخاطر عدم تحقق شاخص های مدنظر در ۴ ماهه اول سال ۹۷ افزود: با توجه به کاهش تصادفات در سال های اخیر، در سال جاری نیز همت ،همدلی وهمکاری تمامی ارگان ها نیاز است تا این پیوستگی ادامه یابد که متاسفانه در ۴ ماه اول سالجاری به آن شاخص هایی که باید می رسیدیم نتوانسته ایم برسیم. وی گفت: پلیس راه استان در سالهای گذشته از برخی سازمان هایی که در امر ارتقا و ایمنی راه ها فعال بود و سازمان های فرهنگ ساز و ارگانهای ذینفع بدلیل کاهش تصادفات قدردانی میکرد اما امسال بدلیل افزایش تصادفات شدیدا گلایه داریم و از این سازمان ها خواهشمندیم که جان و ایمنی مردم به تاسی از بیانات مقام معظم رهبری جزء اولویت قرار گیرد و هر نهادی که در بحث ترافیک ، ایمنی و فرهنگ سازی جاده ها مسئولیت دارند باید به تکلیف قانونی خود عمل نمایند. متاسفانه در محورهای برون شهری با افزایش چشمگیر تلفات رانندگی مواجه هستیم و بایستی با یک همت همگانی آن را به حداقل برسانیم در صورتی که همت سال های گذشته تکرار نشود، قطعا به آن هدف نخواهیم رسید و اگر تا پایان سال تدابیری اندیشیده نشود، با افزایش تلفات قابل توجهی روبروخواهیم شد.

وی نتایج بررسی های کارشناسان در علت یابی بیشترین دلایل تصادفات در سطح استان را عوامل انسانی دانست و افزود: در شمال استان بیش از خطای انسانی، نا ایمنی جاده ها باعث وقوع تصادفات می باشد که متاسفانه برخی از مسئولان ذیربط در زیر سپر عدم فرهنگ رانندگی رانندگان پنهان شده اند وبجای اینکه توان خود را در ایجاد بستر مناسب و ارتقای سیستم راه ها انجام دهند به راحتی از زیر مسئولیت خود شانه خالی کرده و تمامی تقصیرات را از چشم ضعف فرهنگ رانندگی می بینند در حالی که عملکرد خود از هرگونه نقدی مصون می دانند.

فتاحی افزود: عرض کم راهها، پیچ های خطرناک و نبود سیستم روشنایی مناسب باعث می شود کوچکترین تخلف از طرف راننده باعث مرگ وی شود. به عبارتی راه های شمال استان از بخشندگی لازم برخوردار نیستند و به هیچ وجه نباید مرتکب خلاف شد، چون منجر به فوت شده و این حوادث ناگوارکه باعث از بین رفتن رانندگان می شود موجب تاثر و ناراحتی پرسنل زحمتکش پلیس راه استان نیز می شود.

وی عوامل موثر در کاهش تصادفات را ارتقای ایمنی راهها، ارتقای سیستم هوشمند کنترل تخلفات ، توجه به بحث فرهنگ سازی، ارتقای ایمنی خودرو در بحث استاندارد سازی خودرو و اعمال قانون پلیس دانست و گفت: اعمال قانون نسبت به ۴ ماهه سال ۹۶ از طرف همکاران بنده افزایش یافته است به طوریکه ۱۸درصد افزایش اعمال قانون سبقت، ۸درصد افزایش اعمال قانون برخورد با سرعت غیر مجاز، ۱۸درصد تجاوز به حریم دیگر رانندگان و توقیف ماشین ۱۳درصد افزایش اعمال قانون نسبت به ۴ ماهه سال گذشته دارد.

فرمانده پلیس راه استان با تاکید بر نصب خواب پران و خط کشی حاشیه راه در جاده های استان افزود:بسیاری از این تجهیزات به مرور زمان از بین رفته و نیاز به بازسازی دارند که عامل بازدارندگی هستند.شرکت های بیمه نیز باید از توان خود در ارتقای ایمنی جاده ها استفاده کنند که این کار آنها برایشان سودآور است و بجای پرداخت دیه فرصت دارند در این قسمت ها سرمایه گذاری کنند. فتاحی افزود:به نظر می رسد قبل از اینکه محور اردبیل به آستارا ۴بانده شود ضرورت دارد بصورت جدی محور اردبیل به شمال استان عملیاتی شود چرا که بیشتر تصادفات خونین در این محور بوقوع می پیوندد.


فتاحی با بیان اینکه رانندگان باید به این اصل که حریم رانندگی حریم خصوصی راننده نیست بلکه حریم اجتماعی است توجه داشته باشند گفت: راننده در مقابل این پدیده اجتماعی یک مسئولیت اجتماعی دارد و رانندگی می تواند عرصه تبلور شخصیت راننده باشد.با توجه به اینکه ایمنی جاده ها در شمال استان ضعیف است و اراده ای برای سامان دادن آن دیده نمی شود ما از مردم خواهش میکنیم با رعایت قوانین رانندگی تمام کمبود های جاده ای و ایمنی را در نظر داشته باشند و از مسئولین ذینفع نیز انتظار داریم مصوبات کمیسیون ایمنی راه و شورای ترافیک استان در ارتباط با راههایی که مصوب می شود بدون هیچ بهانه ای مثل کمبود اعتبار معطل نگه ندارند چرا که وقتی طرحی مصوب شد باید عملیاتی شود و ما اجازه نداریم با جان مردم بازی کنیم.

خبرنگار مینا حسینی رازلیقی منتشر شده در   نشریه اردبیل آینده، شماره ۱۱

انتهای پیام/