رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: تولید محصولات کشاورزی در استان اردبیل در پنج سال اخیر از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن به بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسیده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


خلیل نیکشاد افزود: در این مدت به میزان ۲۳ درصد بر حجم تولید محصولات کشاورزی استان افزوده شده است.

او اظهار داشت: این میزان افزایش به دلیل مدیریت بهینه در مصرف آب کشاورزی و استفاده اصولی از خاک زراعی و بکار گیری آخرین تکنولوژی و فناوری های به روز جهانی در عرصه ماشین آلات کشاورزی می باشد.

وی گفت: در این مدت برنامه ریزی های منسجم و یکپارچه ای در اجرای طرح های شبکه های آبیاری تحت فشار انجام و بیش از ۴۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان با صرف ۱۲ هزار میلیارد ریال زیرپوشش شبکه های آبیاری فرعی و زهکشی قرار گرفتند.

وی افزایش سه درصد راندمان آبیاری را از کارهای شاخصی ذکر کرد که در حوزه آب و خاک صورت گرفت و همه در تلاش هستند تا با اجرای اصلاح الگوی کشت و خارج کردن محصولات پر آب بر مثل هندوانه بتوانند بامیزان آب کمتر با صرفه ترین محصولات را که ارزش اقتصادی بالایی برای بهره برداران دارد، تولید کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین در زمینه وضعیت مکانیزاسیون در استان افزود: در پنج سال گذشته به میزان چهاردهم درصد به ضریب مکانیزاسیون استان افزوده شده که این امر نیز به دلیل افزایش پنج هزار و ۸۷۴ دستگاه انواع ماشین آلات و دنباله بند و ناوگان مکانیزاسیون است.

استان اردبیل دارای ۲۲۵ هزار هکتار اراضی آبی ، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه بیش ۴٫۵ میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی را تولید می کند.

استان اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس ، رتبه اول تولید کلزا ، رتبه دوم تولید سیب زمینی ، رتبه سوم تولید عسل ، رتبه پنجم تولید چغندر قند ، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.

 

انتهای پیام/ایرنا