نماینده خلخال و کوثر با اشاره به اینکه متاسفانه در برخی روستاهای ترک زبان، مردم به زبان فارسی صحبت می کنند، گفت: زبان فارسی زبان وحدت است ولی نباید زبان مادری و لهجه فراموش شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

بشیرخالقی فردی آرام و متفاوت است.او نماینده مردم شهرستان های خلخال وکوثردردوره هشتم و دهم مجلس شورای اسلامی وعضو کمیسیون بهداشت ودرمان است. این پزشک متخصص کودکان، اصل ۱۵ قانون اساسی را کاملا قبول دارد ومعتقد است زبان وحدت کشور، زبان فارسی است در کنار زبان ملی باید زبان مادری هم حفظ شود. لهجه وگویش نباید عامل تحقیر افراد درجامعه باشد. این نماینده مردمی به خوبی با مشکلات و مسائل حوزه انتخابیه آشناست. شهرستان های خلخال وکوثر با توجه به نعمت های فراوان وخدادادی که دارد دارای مشکلات فراوانی است. برای بررسی بیشتر وکارهای صورت گرفته با بشیرخالقی ، درتحریریه روزنامه «قانون» به گفت وگو نشستم که مشروح آن را درادامه می خوانید:

چقدر به اهداف وشعارهایی که هنگام کاندیدا شدن دادید، رسیده اید؟

بنده در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی نماینده مردم خلخال وکوثر بودم، از آن دروه تاکنون درجریان مشکلات شهرستان بوده ام و می دانم چه قدم‌هایی باید درجهت توسعه منطقه برداشته شود. بنابراین زمانی که برای نمایندگی اعلام آمادگی کردم، درجریان بسیاری از ممنوعیت های قانونی بودم؛ به همین دلیل هیچ قولی به مردم مبنی بر اینکه چه کارهای انجام می دهم، ندادم. هدفم را روی اجرای برنامه‌های از پیش تعیین شده شهرستان گذاشتم. شهرستان خلخال از نظر قدمت فرهنگی سابقه طولانی در تاریخ دارد، به طورمثال در سال ۱۳۱۵ شهرستان خلخال فرماندار داشته است.

متاسفانه در چند سال اخیردر حوزه های انتخابیه از نظرزیربنایی وتوسعه پیشرفت قابل توجه ی وجود نداشته است. درکشورشاخص پیشرفت در شهرستان‌ها را با توجه به رشد جمعیت واشتغال نشان می دهند. اگرشاخص توسعه را برحسب افزایش جمعیت بسنجیم، شهرستان خلخال باکاهش جمعیت ومهاجرت روبه‌رواست که باید در ۲۰ سال گذشته جمعیت آن دوبرابر می شد و بیش از ۲۰۰ هزار نفربه جمعیت آن اضافه می شد اما به دلیل مشکلات موجود در شهرستان با کاهش جمعیت ومهاجرت روبه‌روهستیم که این امر یکی از مشکلات اصلی حوزه انتخابیه است.

چه مشکلاتی در منطقه وجود داردکه عامل اصلی مهاجرت مردم شده است؟

از اول انقلاب تاکنون جمعیت شهرستان نصف شده است. امکاناتی که در منطقه وجود دارد، بیشتر نعمت های الهی هستند. وجود رودخانه های پرآب درشهرستان ها باعث شده هیچ وقت با بحران وکمبودآب نداشته باشیم . بیش از ۵۰۰ میلیون متر معکب آب ،سالانه ازرودخانه‌های فصلی ودایمی به رودخانه قزل‌اوزن می ریزد ودرادامه این رودخانه به سد سفید رود وصل می شود. شهرستان خلخال یکی از قطب های معدن درکشوراست اما به دلیل پوشش گیاهی وبکربودن منطقه ۳۷ درصدزمین های منطقه زیر نظر سازمان محیط زیست است؛ در نتیجه امکان بهره برداری ازآن‌ها وجود ندارد. برای اینکه بتوانیم از معادن درجهت اشتغال زایی استفاده کنیم با رییس سازمان محیط زیست ، وزیر صعنت ،معدن وتجارت جلساتی را برگزار کردیم؛ پیگیری ونامه نگاری زیادی هم داشتیم . متاسفانه فقط از چند معدن استفاده می شود که مدیریت وبهره برداری وحتی نیروی کار آن ازخارج شهرستان آورده شده است. بیشتر معادن موجود در شهرستان سنگ های تزیینی هستند که متاسفانه هیچ گونه اشتغال زایی برای مردم بومی وجود ندارد. افراد تحصیلکرده و نیروی انسانی درشهرستان وجود دارد اما مشکل عمده حوزه انتخابیه مهاجرت افراد است.

خلاصه گفتگو

اگرشاخص توسعه را برحسب افزایش جمعیت بسنجیم، شهرستان خلخال باکاهش جمعیت ومهاجرت روبه رواست

شهرستان خلخال یکی از قطب‌های معدن کشوراست

۹۸هزار هکتار اززمین ها تحت مدیریت سازمان محیط زیست است

در راه های ارتباطی وجود گردنه مانع بزرگی مخصوصا در فصل زمستان به شمار می رود

درشهرستان کوثر احداث سد باعث شده راه اصلی زیرآب برود

گردنه حیران تنها راه ارتباطی اردبیل با مرکزکشوراست

جاده اسالم به خلخال وتونل آن برای خلخال بسیار حائز اهمیت است

خوشبختانه ۹۵ درصد داروها درایران ساخته می شود

نمی توانیم بیماران رادر تنگنا قرار دهیم. تهیه دارودر اولویت کشور است

در مجلس نزدیک ۶۰ هزارطرح عمرانی وجود دارد که بیش از۵ هزارآن طرح ملی است

انتظارات از نمایندگان شهرستان ها فرق می کند

عامل وحدت ملی زبان فارسی است

نباید لهجه عامل تحقیر افراد شود.باید زبان مادری ولهجه حفظ شود

در یک روستایی که همه ترک زبان هستند مردم به زبان فارسی صحبت می کنند

موسسات مالی واعتباری بدترین ضربه را به کشور زدندوباعث مشکلات زیادی درکشورشدند

دراین شرایط همه باید به هم کمک کنند تا از بحران عبورکنیم

مشکل دیگر که در منطقه وجود دارد این است که قوانین حاکم برمنابع طبیعی به زمان اصلاحات ارضی برمی گردد.وقتی منابع طبیعی ملی باشد،قسمت عمده این زمین‌ها زیر نظرجهادکشاورزی ومنابع طبیعی می رود. شغل اکثر افراد دامداری ، باغداری وکشاورزی است. برخی از دامداران در استفاده از منابع تخلفاتی انجام می دادند که برای حل این مشکل مشاوران منطقه آمدند زمین ها را ارزیابی کردند و در ۲۵ هزار هکتار از زمین های خلخال و۲۰هزار هکتار از زمین های شهرستان کوثر، مراتع را از مزارع تفکیک کردند. این مسائل بیشتر به نفع کشاورزان تمام شد. از طرف دیگرتفکیک مراتع باعث شد راه خوبی برای دامداران بازشود تا ازمراتع استفاده بهینه ای داشته باشند.

ازدیگر مشکلات منطقه این است که ۹۸هزار هکتار از زمین ها تحت مدیریت سازمان محیط زیست کشوراست همین امر برای افرادی که می خواهند در منطقه سرمایه‌گذاری کنند، مشکلاتی به‌وجودآورده است .حدود هفت هزار هکتار زمین آزاد است که عمدتا در اختیار روستاییان است. شهرستان های خلخال وکوثر در منطقه کوهستانی واقع شده که دارای طبیعت بکر وحیات وحش است . باتوجه به وجود حیوانات نادر درمنطقه می توانیم جذب توریست بالایی در منطقه داشته باشیم .

اوضاع راه های ارتباطی درحوزه انتخابیه شما چگونه است ؟

ایجاد راه های ارتباطی در شهرستان خلخال به دلیل کوهستانی بودن بسیارسخت و هزینه ای بالایی دارد. درسال ۱۳۸۷، وزارت راه وشهرسازی آماری اعلام کرد مبنی براینکه ۵۰ درصد راه های روستایی کشورآسفالت شده اند. درصورتی که در شهرستان خلخال ۲۵درصد و درشهرستان کوثر ۳۲ درصد راه ها آسفالت شده است. این آمار نشان می دهد حوزه انتخابیه ما ازسطح متوسط کشوری بسیار پایین تراست. ازطرف دیگر برای راه های بین شهری، درشهرستان خلخال ردیف بودجه ملی در نظر گرفته نشده است .وقتی در دوره هشتم نماینده مردم بودم، توانستم برای چند راه ارتباطی ردیف اعتباری بگیریم، بارزترین آن جاده فیروزه به خلخال و خلخال به طارم است که این جاده علاوه برامتیازاتی که برای منطقه دارد، ویژگی های خاصی نیز دارد. مهم‌ترین ویژگی آن این است که فاقد گردنه است. در راه های ارتباطی به‌خصوص در فصل زمستان وجود گردنه مانع بزرگی زمستان به‌شمار می رود. ویژگی بعد این است که این جاده برفگیر وکولاک گیر نیست. علاوه براین‌ها ازسمت اردبیل به تهران ۸۰ کیلومترجاده عایق کارشده است. امیدوارم باتوجه به بودجه درنظرگرفته شده راه مشترک بین استان‌های زنجان واردبیل زودتر به سرانجام برسد. جاده اسالم به خلخال یکی از زیباترین جاده های کشورمحسوب می‌شود؛ ۲۰کیلومتراین جاده دراختیار شهرستان خلخال وما بقی جزو استان گیلان است. این جاده برای خلخال به دلیل اینکه راه اصلی بوده، بسیارحایز اهمیت است. دراین جاده تونل خلخال نیز وجود دارد که بسیار خطرناک وکولاک‌گیر است و درزمستان راه با کمترین برف بسته می شود. طبق برنامه‌ریزهای انجام شده قرارشده گردنه حذف شود.

در مورد راه های ارتباطی منطقه کوثر به علت احداث سد درشهرستان گیوی، راه اصلی بین خلخال وکوثر به زیر آب و از بین رفته است. با پیگیرهای صورت گرفته قرار شده جاده ازمسیردیگری کشیده شود.

ازجمله مشکلات موجود در شهرستان های حوزه انتخابیه، احداث تعداد زیادی سد است درصورتی ما هنوز نتوانستیم درمنطقه آب دایمی رامهارکنیم؛ فقط پنج سد به نام های سد خاکی (هسته رسی)، سد خاکی گنجگاه، قره‌قشلاق، سیرابیل پردستلو، لیکوان ،سد خاکی سکرآباد درشهرستان کوثر ساخته شده است. ظرفیت سد یبلی ۷۴‌میلیون متر معکب آب است که قرار شده سه میلیون متر معکب آب برای کشاورزی ومابقی برای آب شرب درنظر گرفته شود. متاسفانه درسال ۹۳ طی نامه محرمانه ای از طرف معاون وزیرنیرو به استان اردبیل اعلام شد اعتباری برای پایان سدگیوی داده نمی شود .جلساتی با وزیر نیرو وفرماندار استان اردبیل برگزارکردیم که قرارشد بودجه ای برای پایان کارسد درنظرگرفته شود. اگرسدگیوی به پایان برسد، مشکل آب منطقه حل خواهد شد. استان اردبیل برای تامین آب کشاورزی از طریق آب های زیر زمینی با مشکل مواجه است ، برای حل این مشکل درخواست بودجه دادیم که به جز بخش اصلی شهرستان کوثر تخصیص اعتبار برای روستاها حذف شده است.

مثل اینکه قرار است گردنه حیران از اردبیل جدا شود، دراین مورد توضیح می دهید؟

گردنه حیران تنها راه ارتباطی اردبیل با مرکز کشوراست. بعضی راه ها مثل جاده اسالم به خلخال وتونل آن برای خلخال بسیار حایز اهمیت است؛ ریزانی زیادی صورت گرفت و قرار شد جاده اردبیل به آستارا در اختیار استان اردبیل قرار گیرد تا هماهنگی بیشتری درجهت توسعه جاده ای صورت گیرد.

در زمینه بهداشت ودرمان در منطقه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

درحوزه بهداشت ودرمان، توانستیم اعتبار جداگانه برای استان اردبیل وخلخال بگیریم .شهر اردبیل به دلیل مرکز استان بودن بیشترین مراجعه کننده بیمار را دارد. ازسال گذشته تصمیم براین شده که خلخال از لحاظ اداری مجزا کارکند که این امر برای آینده وپیشرفت خلخال بسیارمفید است.

درحوزه گردشگری وجذب توریست درمنطقه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

درحوزه گردشگری به دنبال سرمایه گذار درحوزه میراث فرهنگی وگردشگری هستیم. شهرستان خلخال از هوای بسیارعالی ومطبوعی برخورداراست. درواقع می‌تواند یکی از قطب های گردشگری به حساب آید .فاصله بین ماسوله وخلخال حدود ۵۰ کیلومتر است .سالانه تعداد زیادی توریست به ماسوله می آیند. اگر جاده ماسوله به خلخال افتتاح شود، در منطقه خلخال نیز جذب توریست بالایی خواهیم داشت . متاسفانه درخلخال زیرساخت‌ها وامکانات رفاهی خیلی کم است. مسافران از پارک ها ومدارس برای اسکان استفاده می کنند.که پیگیراین مسائل نیزهستیم.

شما عضو کمیسیون بهداشت مجلس هستید با توجه به قیمت دلار برای تامین داروی بیماران خاص چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

بنده عضوکمیسیون های بهداشت و درمان و غذا ودارو هستم. دی سال گذشته، زمانی که تحریم‌ها دوباره شروع شد، برای پیشگیری جلسات متعددی را با انجمن های دارویی برگزارکردیم وتدابیرلازم اندیشیده شد. خوشبختانه ۹۵ درصد داروها در ایران ساخته می شود. مشکل اصلی تهیه مواد اولیه است که در این زمینه فکر و تدابیر اندیشیده شده است. تهیه دارو برای درمان در اولویت کشور است. نمی توانیم بیماران را درتنگنا قرار دهیم امیدوارم مسئولان به هر قیمتی که شده، داروهای وارداتی تهیه و دراختیار بیماران قرار دهند. باید به این نکته اشاره کنم که متاسفانه درکشور مصرف دارو وتجهیزات، مثل نوشتن نسخه ، آزمایشات ،سی تی اسکن ، ام آر آی افراط وتفریط می شود. دربرنامه ششم توسعه سه بند آمده است که جلوی خیلی ازاین اسراف‌ها گرفته می شود. اولین بند راهنمای بالینی است ؛راهنمایی بالینی بدین صورت است که انجمن‌های پزشکی ودارویی تشکیل می‌شود و نسخه پزشکان درآن انجمن ها کنترل می شود که اگر تخلفی صورت بگیرد، این انجمن ها می توانندازطریق قانونی وارد عمل شوند. بنددوم ، دفترچه الکترونیکی است که درکمیسیون بهداشت درمان روی این موضوع بسیارکارشده است. با اجرای این طرح تمام دفترچه های بیمه جمع می شود. بعضی افراد چندین دفترچه بیمه دارندکه همه آن‌ها تبدیل به یک دفتر بیمه الکترونیکی می شود.متاسفانه مصرف دارو درکشور بسیار زیاد است در هرخانه ایرانی داور های زیادی وجود دارد که قابل استفاده نیست. وقتی پرونده الکترونیکی تشکیل شود جلوی خیلی از این اسراف ها گرفته می شود. بندسوم : پزشک خانواده است.وظیفه نمایندگان مجلس این است که نقاط ضعف را پیدا ونقاط قوت را تقویت کنند.

چرا طرح حمایت از کودکان در مجلس این‌قدربه تعویق افتاده است ؟

برای تصویب هرقانونی بایدکمیسیون های مربوطه علاوه برنظرمسئولان ،راهکارهای کارشناسان را درنظر بگیرد تا طرح در بهترین شکل ممکن به تصویب برسد. لایحه مربوط به بهزیستی ازطرف دولت آمد که روی آن باید کاربیشتری صورت بگیرد تا همه موارد به نفع مردم به تصویب برسد.

عملکرد فراکسیون های مجلس را چگونه ازریابی می کنید ؟

هر نماینده بر حسب تخصصی که دارد موظف است دریک کمیسیون عضو باشد اما فعالیت در فراکسیون ها جزو وظایف اصلی مجلس نیست؛ هر نماینده می تواند به طور اختیاری درچند فراکسیون فعالیت کند.

عملکرد نوبخت را درکمیسیون بهداشت چگونه ارزیابی می کنید، چرا عوض شد ؟

طی انتخاباتی که درکمیسیون بهداشت ودرمان صورت گرفت، آقای نوبخت رای نیاوردند.خوشبختانه همه افراد در کمیسیون بهداشت ودرمان ،متخصص و به کارآشنایی کامل دارند.

عملکرد مجلس دهم را چگونه ازریابی می‌کنید ؟

کار اصلی ما درمجلس قانون گذاری ونظارت بر اجرای قانون اساسی کشور است. به نظرم الان درمجلس وقت بیشتری برای کارهای اجرایی گذاشته می شودکه وظیفه آن برعهده مسئولان اجرایی کشوراست.مساله بعدی این است که شرایط نمایندگانی که از شهرها بزرگ به مجلس می‌آیند با نمایندگانی که از شهرستان‌ها وحوزه های انتخابیه کوچک می آیند، بسیار فرق می کند. کاردرشهرستان‌ها بسیار بالاست . اعتبار مجلس دربین مردم براساس وقتی است که نماینده برای مردم می گذارد. ازطرف دیگر اعتباری که دولت برای اشتغال واجرای طرح های عمرانی درنظر می گیرد، بسیار مهم است. در مجلس نزدیک ۶۰ هزارطرح عمرانی وجود دارد که بیش از پنج هزارآن طرح ملی است. اگر بخواهیم این طرح‌ها را اجراکنیم، اعتباری بالغ بر ۶۸۰میلیارد تومان پول لازم است؛ درصورتی وقتی اعتباری که برای هرطرح درنظر گرفته می شود، بسیارکم است. مردم هم انتظاردارند طرح های عمرانی وتوسعه ای درمنطقه هرچه زودتر اجراشود واز نماینده حوزه انتخابیه این انتظار دارند تا مطالبات آن‌ها دراین زمینه پیگیری شود. درکلانشهرهایی مثل تهران نمایندگان بیشترروی مسائل سیاسی مانور می دهند و رای جمع می کنند اما انتظار نمایندگان شهرستان‌ها فرق می کند. وقتی انتظارات برآورده نشود، مردم نماینده را مقصر می دانند.

درروزنامه قانون گزارشی درمورد اصل ۱۵ قانون اساسی نوشته شده است؛ برخی از نمایندگان مجلس نسبت به گزارش اعتراض داشتند و نامه ای راعلیه روزنامه نوشتند ودرمجلس امضا جمع ‌کردند آیا شما این نامه را امضا کردیدومفاد نامه را مطالعه کردید؟ رویکرد شما در مورد اصل ۱۵ قانون اساسی چیست ؟

اصل۱۵ قانون اساسی کاملا مشخص است؛ هر شهر و روستایی گویش ولهجه خاصی دارد. وقتی بنده شروع به صحبت می کنم، با اولین کلمه ای که به کار می برم شما متوجه لهجه من می شوید؛ این لهجه وزبان را مادرم به من یادداده است. شهرستان خلخال با اینکه کوچک است اما چندین گویش مثل تاتی ،ترکی وکردی دارد؛ منتها درکنار زبان مادرکه بسیار مهم است، عامل وحدت ملی زبان فارسی است.

دیدگاه شما بسیارقابل ستایش است؛ اصل ۱۵ قانون اساسی می گوید دروس به زبان فارسی تدریس شود ودرکنارآن زبان مادری هم حفظ شود بعضی افراد خواهان این هستند که تدریس دروس در مدارس به زمان مادری باشد؛ در صورتی که قانون می گوید باید به زبان فارسی و در کنار آن‌ها ادبیات زبان محلی باید هم تدریس شود؛ شما قائل به کدام یک ازاین موارد هستید ؟

زبان فارسی زبان وحدت است . نباید لهجه عامل تحقیر باشد باید زبان مادری و لهجه حفظ شود. ما دارای دین ،مذهب وسرزمین مشترکی هستیم ازطرف دیگر قوم های وگویش های مختلف داریم؛ وقتی بنده فارسی صحبت می کنم نباید به‌خاطر داشتن لهجه احساس حقارت کنم. باید در کنار حفظ زبان ملی، زبان مادری هم حفظ شود. به نظرم عامل وحدت درکشور زبان مشترک است که این موضوع در قانون آمده است. درباره این موضوع با وزیرآموزش‌وپرورش ،هیات رییس مجلس وکمیسیون مربوطه به بحث وگفت‌وگو نشستیم و قرارشده کارهای کارشناسی بیشتری انجام گیرد. نمی شود منکر زبان مادری شد؛ متاسفانه امروزه شاهدیم در روستایی که همه ترک زبان هستند، مردم به زبان فارسی صحبت می کنند. همه ی ما زیر پرچم واحد جمهوری اسلامی هستیم اما درکنار وحدت زبان مادری باید حفظ شود.

وضعیت کشور در حالت بحرانی است، چرا رییس جمهور دراین زمینه با مردم صحبت نمی کند؟

به نظرم الان در شرایط جنگ به سر می بریم ، به رییس‌جمهور بارها تذکر دادیم وپیگیر مسائل بودیم . موسسات مالی واعتباری بدترین ضربه رابه کشور زدندو مشکلات زیادی ایجاد کردند. طرح سوال ازرییس جمهور دردستورکارقرارگرفته است که البته این موارد جزو وظایف نمایندگان است.

عملکرد دولت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

درزمان جنگ همه دنیا علیه ما بودند . این یک واقعیت انکار ناپذیر است که ما باید راهنمای خودمان باشیم. دراین شرایط همه باید به هم کمک کنند تا از بحران عبورکنیم. عاملان ومقصران اوضاع اقتصادی بایدشناخته شوندوبه جزای اعمالشان برسند

انتهای پیام/روزنامه قانون