برخی عوامل باعث شد انشقاق و دو دستگی در مجمع نمایندگان استان به وجود آید و در پی آن در خصوص الحاق نمین به نقشه منطقه آزاد بیش از گذشته دچار مشکل شویم.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

صدیف بدری بعد از جنجال‌های رسانه‌ای که در خصوص چگونگی تصویب منطقه آزاد و عدم الحاق نمین به نقشه منطقه آزاد صورت گرفته بود در #نشستی_رسانه_ای به طور مفصل و با جزئیات کامل نحوه آغاز تا تصویب نهایی منطقه آزاد را بازگو کرد. در ادامه اهم موارد سخنان وی از نظر خوانندگان می گذرد.

۱. تصویب منطقه آزاد ما حصل تلاش نمایندگان سابق ، دولتمردان قبلی و فعلی استان ، نمایندگان فعلی مردم استان در مجلس و علی الخصوص نماینده محترم ولی فقیه در استان است . هیچ کس نمیتواند تصویب منطقه آزاد را جزئا یا کلا مصادره به مطلوب کند ، #تصویب منطقه آزاد مرهون #همدلی و تلاش #همه_جانبه یکایک مسئولین است.

۲. بحث #الحاق_نمین به منطقه آزاد در ابتدا توسط #استاندار_فعلی اردبیل مطرح شده و از مطالبات دولت محلی بود ، اما علی رغم اصرار استاندار اردبیل #دولت از الحاق نمین به نقشه منطقه آزاد #سر_باز_زد که این امر ضربه اصلی را به به عدم الحاق نمین وارد آرود.

۳. با #رسانه_ای شدن بحث الحاق نمین به نقشه منطقه آزاد، این تصور عمومی ایجاد شد که کار تمام شده است و نمین جزوی از منطقه آزاد خواهد شد. در صورتی که نه تنها #دولت زیر #بار_مالی الحاق نمین و افزودن نمین به نقشه منطقه آزاد نرفته بود بلکه در #کمیسیون_اقتصادی نیز مخالفانی داشت.

۴. با #تکروی و #جنجال_رسانه_ای پیرامون الحاق نمین به نقشه منطقه آزاد توسط برخی نمایندگان ، نمایندگان سایر
شهرستانهای اردبیل که از طرف مردم حوزه انتخابیه خود تحت فشار قرار گرفت بودند را نیز به #مخالفان_الحاق نمین اضافه کرد ، برای آنها این چالش پیش آمده بود که اگر نمین می تواند به نقشه اولیه منطقه آزاد الحاق شود ، چرا #مشگین_شهر و یا قسمتی از شهرستان #اردبیل ، #سرعین و #نیر و … الحاق نشود ، سهم #خلخال و #کوثر چه خواهد شد.

۵. همگی این عوامل باعث شد #انشقاق و دو دستگی در #مجمع_نمایندگان استان به وجود آید و در پی آن در خصوص الحاق نمین به نقشه منطقه آزاد بیش از گذشته دچار مشکل شویم . مجمع نمایندگان به دو دسته ۴ نفری و ۳ نفری مخالفان و موافقان تقسیم شدند و کارشکنی هایی نیز صورت شهروز کامجو / نشریه نوید سحر تا الحاق نمین با چالش جدی روبرو شود.

۶. علی رغم همه مشکلات و موانع با تلاش و پیگیری های جدی سه نماینده مرکز استان، الحاق نمین به نقشه منطقه آزاد #پیگیری شد و #رایزنی ها مختلفی صورت گرفت تا این اتفاق مبارک به سرانجام برسد، اما متاسفانه در صحن مجلس تنها با اختلاف ۵ رای به تصویب نرسید.

۷. #اصلی_ترین_مانع در مقابل الحاق نمین به منطقه آزاد تجاری #عدم_همراهی_دولت بود ، وقتی الحاق نمین در لایحه دولت پیش بینی نشده بود حتی اگر به تصویب مجلس هم می رسید در نهایت با ایرادات قانونی مبنی بر عدم پیش بینی #بار_مالی این الحاق، از طرف شورای نگهبان رد می شد. کما اینکه در صحن مجلس نیز #بانک با طرح الحاق به خاطر عدم پیش بینی بار مالی از سوی دولت #مخالف خود را علنا اعلام کرد.

۸. تصور این که نمین از منطقه آزاد تجاری حذف شده است و دیگر امیدی به الحاق آن وجود ندارد کاملا اشتباه
است، ما به جد پیگیریم با رایزنی هایی که با دولت و دیگر دیگر نمایندگان مجلس داشته ایم و همچنین قول مساعد رئیس مناطق آزاد تجاری کشور، #الحاق_نمین به منطقه آزاد تجاری اردبیل را همراه با توسعه منطقه آزاد تجاری چابهار #مجددا به مجلس بازگردانیم، مهم ترین نکته این است که منطقه آزاد تجاری اردبیل تصویب شده است و از این پس می توان در بحث توسعه آن سایر شهرستانها اردبیل را مشارکت داد، اگر منطقه آزاد تجاری هر چند محدود به منطقه مغان به تصویب نمی رسید طبیعتا توسعه و الحاق سایر شهرستانها نیز منتفی بود.

۹. در خصوص #حواشی و #شانتاژهای_رسانه_ای که بعد از عدم الحاق نمین به نقشه منطقه آزادعلیه بنده به راه افتاد باید توضیحاتی ارائه دهم . من به هیچ وجه با جنجال رسانه ای موافق نیستم، معتقدم اگر هر فردی دلسوز مردم باشد و عمیقا به کاری که باید انجام شود ایمان داشته باشد سعی می کند تمام توان خود را در راستای تحقق آن آرمان به کار گیرد، هیچ وقت در قبال چالش های پیش روی منطقه آزاد سکوت نکردم بلکه سعی کردم به جای جنجال های کم اثر رسانه ای انرژی خود را صرف هموار کردن راه تحقق الحاق نمین به منطقه آزاد بکار گیرم.

۱۰. سالهاست که جهان از بحث های #قومیتی عبور و منافع حداکثری جمعیتی را جایگزین کرده است. هرگز تعلقات قومیتی و قبیله ای در تصمیمات و عملکرد یک منتخب و وکیل مردم جایگاهی ندارد. بنده نماینده مردم حوزه انتخابیه و در نگاه کلی تر نماینده ای برای مردم استان در قالب مجمع نمایندگان استان و مجلس شورای اسلامی هستم . طرح چنین شایعاتی در رسانه به دور از شان و رسالت قلم است.

شهروز کامجو / نشریه نوید سحر

انتهای پیام/