معاون دانشکده علوم پزشکی و رییس مرکز بهداشت خلخال گفت: در سال گذشته علت ۳۲۲ مورد از ۵۵۰ مورد مرگ اتفاق افتاده در این شهرستان بیماری های قلبی و عروقی بوده که ۵۸٫۷ درصد از مجموع علت مرگ و میر در این منطقه را شامل می شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


ایرج اعتبار افزود: افزایش میزان مراجعه بیماران قلبی به مراکز درمانی در سال گذشته و نیمه اول امسال موید این موضوع است.

وی اظهار داشت: در سال گذشته علت ۳۲۲ مورد از ۵۵۰ مورد مرگ اتفاق افتاده در این شهرستان بیماری های قلبی و عروقی بوده که ۵۸٫۷ درصد از مجموع علت مرگ و میر در این منطقه را شامل می شود.

او به تلاش برای آشنا سازی مردم با زندگی سالم از طریق چند تغییر ساده در زندگی برای حفظ سلامت قلب اشاره کرد و گفت: این اقدام ساده می تواند شامل تغذیه سالم ، ترک و یا کاهش مصرف الکل ، ترک مواد دخانی و افزایش تحرکات بدنی با اختصاص بخشی از وقت روزانه به ورزش باشد.

معاون دانشکده علوم پزشکی و رییس مرکز بهداشت خلخال از افزایش بیماری های غیر واگیردار قلبی و عروقی ناشی از کم تحرکی و چاقی در این شهرستان خبر داد.

وی همچنین اظهار داشت: با هدف ارتقای سلامتی قلب امسال به سه هزار و ۶۰۰ نفر در این شهرستان خدمات خطر سنجی سکته های قلبی و مغزی ارائه شده که با توجه به نتیجه آزمایشات وضعیت جسمانی افراد از لحاظ چاقی ، مصرف دخانیات ، الکل ، کلسترول بالا ، قند خون بالا و فشار خون غربالگری شده و وضعیت سلامت آنها پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه خدمات مربوط به غربالگری و تست سلامت مردم بصورت رایگان صورت می گیرد، افزود: دانشکده علوم پزشکی خلخال یکی از موفق ترین دانشکده های علوم پزشکی کشور در اجرای طرح غربالگری سلامت است.

اعتبار اظهار کرد: تست خطر سنجی ۷۸ درصد از جمعیت مورد هدف ۳۰ تا ۸۰ ساله این شهرستان انجام و برای همه افراد پس از دسته بندی در چهار گروه و به تناسب میزان بروز خطر در ۱۰ سال آینده کارت سلامت صادر شد.

وی با بیان اینکه روز جهانی قلب فرصت مناسبی برای آشنایی با بیماری های قلبی و روش های پیشگیری و مراقبتی از ابتلا به این بیماری است، گفت: مراقبان سلامت دانشکده علوم پزشکی در روستاها شامل بهورزان و سایر عوامل بهداشت در حوزه آموزش مردم و مراقبت های بهداشت و سلامت فعالیت دارند.

او یکی از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را استعمال مواد دخانی از جمله سیگار ، قلیان و مصرف غذاهای چرب ، شیرین ، شور همراه با کم تحرکی ذکر کرد و افزود: ورزش و تحرک فیزیکی بالا در سلامت قلب تاثیرگذار است.

 

انتهای پیام/ایرنا