مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط زیست و تنوع زیستی را عده ای فدای منافع خود می کنند در حالی که اگر این روند ادامه یابد در آینده نه چندان دور بشربا همه امکانات در آرزوی دیدن چشم اندازهای زیبای طبیعی و محیط زیست خواهد بود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مسعود باقرزاده کریمی افزود: تعیین حقابه برای محیط زیست و به طور خاص برای تالاب ها نشان می دهد که این بخش برای دولت تا چه اندازه حایز اهمیت است.

وی اظهار داشت: پیش از دولت تدبیر وامید، آب موجود در کشور برای بخش های شرب، کشاورزی و صنعت تخصیص می یافت اما در دولت یازدهم حقابه محیط زیست آن هم با اولویت دوم یعنی بعد از آب شرب تعیین شد که نشان از آگاهی دولت نسبت به اهمیت حفظ محیط زیست دارد.

مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حفظ و حراست از تالاب ها از اولویت های زیست محیطی دولت است و برای نخستین بار حقابه تالاب‌ها نیز در دولت یازدهم به رسمیت شناخته شد.

باقرزاده کریمی بیان کرد: برای حفاظت از تالاب ها نیازمند وضع قانون جدید بودیم که دراین راستا دولت یازدهم آیین نامه اجرایی حفاظت و مدیریت تالاب ها را مصوب و با حمایت مجلس به تصویب رسید و برای اولین بار قانون جامع حفاظت از تالاب ها شکل گرفت.

وی تالابی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: طبق ماده ۱ این قانون هر نوع تخریب تالاب ها ممنوع بوده و برای حراست، حفاظت و ارتقای آن باید به مواردی از جمله رویکرد مدیریت زیست بومی و تامین حقابه آن توجه داشت.

باقرزاده کریمی با اشاره به اهمیت تالاب ها گفت: تامین غذا، کنترل سیلاب و خشکسالی، جذب آلاینده ها، کنترل گرد و غبار، تامین آب، ارزش های فرهنگی، ذخیره کربن، پاکسازی هوا، تنوع زیستی، تعدیل خرده اقلیم ها و تفرج و گردشگری از جمله مزایای این زیست بوم های با ارزش است.

وی با بیان اینکه تنوع زیستی را نمی توان با ارزش مادی قیمت گذاری کرد، اظهار داشت: از بین بردن تالاب ها در واقع از بین بردن ارزش های بین المللی است.

به گفته وی ، محیط زیست و تنوع زیستی را عده ای فدای منافع خود می کنند در حالی که اگر این روند ادامه یابد در آینده نه چندان دور بشربا همه امکانات در آرزوی دیدن چشم اندازهای زیبای طبیعی و محیط زیست خواهد بود.

او اضافه کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار باید با فرهنگ سازی نحوه استفاده از محیط زیست تغییر کرده و همه به طبیعت، تنوع زیستی و محیط زیست احترام کنند.

باقرزاده کریمی ادامه داد: متاسفانه همیشه و در همه حال مقاومت در برابر اقدامات حافظان، مجریان و علاقه مندان به طبیعت و محیط زیست وجود دارد ولی بتدریج حفاظت از آنها در بین مردم نهادینه شده است.

انتهای پیام/ایرنا