رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به اینکه اردبیل ۲۰ درصد سیب زمینی کشور را تولید می کند،گفت: تاکنون ۲۵۰ هزار تن سیب زمینی این استان برای مصرف در دیگر نقاط کشور از استان خارج شده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


خلیل نیکشاد افزود: میزان تولید امسال سیب زمینی در استان ۷۲۰ هزار تن تحمین زده می شود.

او گفت: میزان نیاز صنایع تبدیل و تکمیلی استان به محصول سیب زمینی سالانه ۱۱۰ هزار تن است و دست اندرکاران برای گسترش این صنایع در استان تلاش می کنند تا ضمن ایجاد کارآفرینی و اشتغال در استان قدم موثری در تنظیم قیمت بازار این محصول استراتژیک برداشته شود.

وی اظهار داشت: نیاز بذری سالانه این محصول سالانه در حدود ۷۵ تا ۸۰ هزار تن می باشد و کشاورزان برای زراعت در سال آینده از همین محصول تولیدی به عنوان بذر استفاده می کنند.

او افزود: میزان مورد نیاز سیب زمینی برای تغذیه در داخل استان ۱۸۰ هزار تن و تولید مازاد بر نیاز سیب زمینی سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن می باشد که این میزان سیب زمینی به دیگر نقاط استان و کشورهای همسایه صادر می شود.

استان اردبیل در سال های اخیر در زمینه تولید سیب زمینی رتبه اول و دوم کشوری را به خود اختصاص داده و قطب فعال در تولید سیب زمینی کشور است.

استان اردبیل با تولید حدود ۸۰۰ هزار تن حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سیب زمینی کشور را تولید می کند که از لحاظ کیفیت ، درصد ماده خشک ، وجود کمترین میزان باقی مانده سموم و کود در سطح کشور از جایگاه خاصی در تولید محصول پاک برخوردار است.

سیب زمینی تولیدی اردبیل از لحاظ کیفیت و کمیت قابل رقابت با سیب زمینی های تولیدی کشورهای اروپایی بوده و حتی از لحاظ محتویات نسبت به ارقام اروپایی برتر است.

 

انتهای پیام/ایرنا