معاون اداره کل امور روستایی استانداری اردبیل گفت: ۲ هزار طرح با ظرفیت اشتغال بیش از پنج هزار نفر در حوزه روستایی این استان در حال اجرا می باشد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

مسعود یگانه افزود: در سال گذشته از ۱۲ هزار میلیارد تسهیلات اعتباری منظور شده برای اجرای طرح های اقتصادی و اشتغال زای حوزه روستایی کشور ، سه درصد به این استان اختصاص یافته و اجرای ۲ هزار طرح نیز آغاز شد.

وی گفت: ۲۱۸ طرح در خلخال از محل این اعتبار و با ظرفیت اشتغال ۲۰۰ نفر در مناطق روستایی این شهرستان در حال اجرا و تکمیل است.

۵۰درصد روستاهای این استان از شبکه آب سالم بهره مند هستند

معاون اداره کل امور روستایی استانداری اردبیل با بیان اینکه اشتغال ، آب و محیط زیست سه چالش بزرگ در مسیر توسعه پایدار روستایی استان است، اظهار داشت: ۵۰درصد روستاهای این استان از شبکه آب سالم و بهداشتی ، ۸۸ درصد از گاز طبیعی و راه مناسب و تمام روستاهای بالای ۲۰خانوار نیز از برق بهره مند هستند.

وی گفت: برغم مشکلات مالی و محدودیت های اعتباری در دولت اعتبارات دهیاری های استان اردبیل در سال جاری ۱۰۰ درصد افزایش یافته طوری که ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارت ارزش افزوده در اختیار دهیاری های شهرستان خلخال قرار گرفته است.

یگانه همچنین افزود: توجه بیش از حد به شهرها در سال های گذشته موجب شده تا روستاهای تولید کننده و مولد کار استان تبدیل به جمعیت مصرف کننده و مهاجر فرصت شوند و این امر تناسب تراکم جمعیتی را نیز برهم زده است.

وی با بیان اینکه مدیریت یکپارچه از عوامل مهم توسعه پایدار روستایی در استان اردبیل است، اظهار کرد: بی توجهی به کیفیت آموزش روستایی موجب کاهش سطح علمی جمعیت روستایی شده است.

یگانه گفت: بی توجهی به ورزش روستاها نیز در روند توسعه پایدار روستایی بی تاثیر نبوده و در حالی که همه روستاهای استان اردبیل از داشتن نعمت استخر شنا محروم هستند بسیاری از اماکن ورزشی روستایی نیز بدلیل بی توجهی خالی از ورزشکار هستند.

فرماندار خلخال نیز در این جلسه از روستاها به عنوان بزرگترین ظرفیت توسعه صنعت گردشگری با توجه به وجود آثار تاریخی ، جاذبه های طبیعی و منابع خدادادی در آنها یاد کرد و گفت: در حالی که مطالعات ۱۲ روستای هدف گردشگری این شهرستان پایان یافته امسال نیز نام ۱۲ روستای جدید برای آغاز طرح مطالعات به اداره کل مدیریت و برنامه ریزی استان ارسال شده است.

خلخال نخستین شهرستان دارای سند توسعه استان 

فریدون بابایی افزود: سند توسعه خلخال به عنوان نخستین شهرستان دارای سند توسعه استان تدوین و آماده برای عملیاتی شدن بوده و بیشترین سطح سرمایه گذاری صنعت گردشگری با بیشترین تعداد این طرح ها در حوزه روستایی شهرستان در حال اجرا می باشند.

وی اظهار داشت: در حالی که در شاخص بهره مندی از راه آسفالت روستایی این شهرستان عقب تر از سایر مناطق استان اردبیل است ، در بحث گازرسانی روستایی که قرار بود تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا پایان سال ۹۶ گازدار شوند ، تغییر و تحولات اقتصادی امسال مانع از تکمیل طرح های گازرسانی روستایی این شهرستان شد.

در این مراسم از دهیاران برتر ، دانش آموزان موفق روستایی ، تولیدکنندگان تلاشگر حوزه روستا ، جوانان کارآفرین و دست اندرکاران اجرای طرح های عمرانی ، اقتصادی و سرمایه گذاری روستاهای این شهرستان با اهدای تندیس ، لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.

 

انتهای پیام/ایرنا