مسعود وسیله

خبر چند کلمه بیشتر نبود اما سنگین و ناراحت کننده : « دنیا ویسی ، دانش آموز کلاس اول دبستان دیروز براثر ریزش دیوار حیاط مدرسه فرسوده روستای گرماش از توابع سنندج جان خود را از دست داد.»


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 

خبر چند کلمه بیشتر نبود اما سنگین و ناراحت کننده : « دنیا ویسی ، دانش آموز کلاس اول دبستان دیروز براثر ریزش دیوار حیاط مدرسه فرسوده روستای گرماش از توابع سنندج جان خود را از دست داد.»
والدینش نوشت افزار و کیف مدرسه خریده و او همگام با همسالانش با آرزوهای فراوان رهسپار مدرسه شد تا اولین سال آموزش را تجربه نماید. مادر و پدر زحمتکش نمی دانستند او در شانزدهمین روز مدرسه که برحسب اتفاق به عنوان روز جهانی کودک ! نامگذاری شده است به جای درس در هفتمین پاییز عمر ، عفریط مرگ را تجربه خواهد نمود و تصویری که از کیف کوچک مدرسه در ضمیمه خبر حادثه دلخراش منتشر میشود دل هر مخاطبی را لرزانده و اندوه و حسرت را بر روانش آوار خواهد نمود. هرچند خبر حادثه در روزگار تراکم و انفجار اطلاعات ، فقط در معدودی از رسانه ها بازتاب یافت و شاید آن هم در میان انبوه هزاران خبر و مطلب داغ و گیرای این روزها رنگ باخت ولی آنقدر دردناک بود که همین اندکش نیز سرشک غم بر گونه های بسیاری از مخاطبان روان نمود.
حادثه بسیار تلخ ، اما تاسفبارتر خبری بود که به نقل از مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در یک سایت خبری درج شده بود. او گفته بود یک کارگروه برای شناسایی و یافتن علت حادثه تشکیل شده و به محض مشخص شدن علت اطلاع رسانی خواهد شد‌.!
شگفتا ! آیا جناب مدیرکل ! مفهوم کارگروه را می داند؟ اگر پاسخ مثبت است بطور یقین هدف از طرح چنین مطلبی القای این موضوع به مخاطب هست که حادثه بطور جدی پیگیری میشود. باید گفت علت حادثه بسیار روشن و واضح است و حتی کودک هفت ساله که یکیش دیروز براثر بی مبالاتی از دنیا رفت بهتر می داند که دیوار مدرسه تا آن حد کهنه و فرسوده بوده که نه با زلزله هفت ریشتر ، نه با صاعقه ، طوفان هاریکن و نه با سیل و امثال آنها بلکه خود به خود فرو ریخته و دنیای نازنین را از این دنیا محروم نموده است.
اگر مدیرکل یا زیردست او به عنوان رییس آموزش و پرورش شهرستان و یا زیردست او به عنوان مدیر و یا حتی خادم مدرسه در انجام وظایف جدی بوده و اندکی دقت داشته و به جان فرزندان این دیار ارزش قایل بودند بلافاصله متوجه خطر فروریزش آن دیوار می شدند و قبل از آنکه بطور ناگهانی بر پیکر ظریف دنیا آوار شود خودشان آن را تخریب و یا با ابزارهایی محکمسازی می نمودند و الان دنیای نازنین زندگی می نمود و والدین و مردمی که از حادثه آگاه شده اند اینگونه عزادار نبودند.
نکته دیگر اینکه هدف از یافتن علت حادثه چیست؟ آیا دنیا دوباره زندگی خواهد یافت؟ یا مسبب مجازات خواهد شد؟ کدام مسبب؟!
به نظر می رسد در چنین مواقعی اگر علاقه به میز ریاست مانع از استعفایمان میشود شجاعت عذرخواهی همراه با گفتن تسلیت را داشته باشیم و با نگفتن بعضی مطالب دیگر مانع از نمک پاشی روی زخم داغدیدگان شویم.
حوادث گوناگون و به خصوص از نوع طبیعی همزاد تمام جانداران هستند و در مواردی برای موجودات گریزی از آنها متصور نیست. اما انسانها با عقل و درایت ، خودشان را اغلب از بسیاری حوادث در امان نگه می دارند و این خصیصه در میان بعضی حیوانات نیز تا اندازه ای دیده میشود. باتوجه به اینکه بسیاری از حوادث انسانی قابل پیشگیری هستند کشته شدن افراد در حوادث این چنینی که اغلب بی احتیاطی عامل بروز آنهاست افراد واقع بین را به مراتب بیشتر از تلفات سایر حوادث و به خصوص حوادث طبیعی و جوی ناراحت می کند بگذریم که خسارات و تلفات اینگونه حوادث را نیز می توان به حداقل ممکن رساند. دنیای معصوم رفت و آسمانی شد و روزانه چندین نفر از دنیاها در گستره ی این دنیای گسترده به سرنوشت مشابه دنیا کوچولوی روستای گرماش دچار میشوند اما به نظر می رسد در چنین روزگاری که حوادث ساخته دست بشر مرگ هزاران انسان در جهان را رقم می زنند باید علاوه بر کشتگان حوادث ، فاتحه و مرثیه این دنیای فانی را نیز خواند.

انتهای پیام/