حرکت ضدگرانفروشی مطبوعات اردبیل

رسانه‌های مکتوب و مجازی استان اردبیل با جریان‌سازی علیه گرانفروشی موج بسیار بزرگی از مقابله با گرانفروشی را به راه‌انداخته‌اند تا فرهنگ اردبیل را سرمشقی برای ایران کنند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

این‌روزها حال و هوای رسانه‌های اردبیل به دور از وقایع و اتفاقات گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جور دیگری است به طوری‌که رسانه‌های مکتوب و مجازی استان اردبیل با جریان‌سازی علیه گرانفروشی موج بسیار بزرگی از مقابله با گرانفروشی را به راه‌انداخته‌اند تا فرهنگ اردبیل را سرمشقی برای ایران کنند.

این گزارشات و یادداشت‌ها که توسط عده‌ای از جوانان خوش ذوق اردبیلی و از مطبوعات اردبیل آغاز شده است با استقبال گسترده مردم و مسؤولان استانی مواجه شد که در روزهای نخست باعث وقوع اتفاقات مثبتی در زمینه مقابله با گرانفروشی نیز شده است.

در بخشی از این گزارش که در هفته‌نامه نوید سحر اردبیل نگاشته شده، آمده است: «اگر تصور کنیم که تنها دولت و نهادهای مختلف دخیل در اداره امور کشور، در افزایش قیمت‌ها اثرگذار هستند و مردم در این میان هیچ نقشی ندارند و تنها مظلوم واقع می‌شوند، کاملا به بیراهه رفتیم و اساسا با اصول یک جامعه پویا و فعال مبتنی بر اصل حکومت مردم بر مردم منافات داریم».

در این گزارش بیان شده: «نقش مردم تعیین کننده‌ترین و سرنوشت‌سازترین تحرکات در تمامی امور چنین جامعه‌هایی است، اگر قرار باشد با بی‌تفاوتی و گذر از بار مسؤولیت‌های فردی و اجتماعی صرفا منتظر یک ناجی باشیم که با عصای جادویی خود یک شبه حوزه‌های مختلف آشفته کشور را سامان دهد و مشکلات و کمبود‌ها را برطرف کند، در واقع ما هنوز به سطح یک جامعه و کشور مسلط بر سرنوشت خود نرسیده‌ایم.»

در این گزارش همچنین ذکر شده: «آنچه امروز برجسته‌تر از سایر حوزه‌ها مردم را تحت فشار طاقت‌فرسا قرار داده است، حوزه اقتصاد و بلبشوی حاکم بر آن است، موج گرانی‌های اخیر که به زعم برخی‌ها ناشی از افزایش قیمت دلار است بارزترین چالشی است که با آن روبرو هستیم».

مردم ما در هشت سال دفاع مقدس با دست‌های خالی پیروز شدند

در قسمت دیگری از این گزارش آمده است: «مردم این کشور همان مردمی هستند که با دست‌های خالی به معنای واقعی کلمه در هشت سال دفاع مقدس بر ائتلاف جهانی علیه ایران پیروز شدند،

اکنون مارا چه شده است که در پستوهای خانه‌های خودمان زانوی غم بغل کردیم و منفعلانه زار میزنیم از دست گرانی‌ها ؟»

این گزارش بدین موضوع اشاره کرده که:‌«وظیفه قانونی و شرعی برای هر فرد از یک جامعه مشارکت فعال در مواجهه با مشکلات و بحران‌های مختلف از جمله اقتصادی است.

همه مردم استان را دعوت می‌کنیم برای نجات از سم مهلک بی‌توجهی و بیخیالی نسبت به گرانفروشی، از حق مسلم خود دفاع کرده و بدون هر گونه ملاحضه و مصلحت‌اندیشی هر گونه گرانفروشی و احتکار را سریعا به شماره ۱۲۴ گزارش کنند.

این موج مقابله با گرانفروشی نه تنها باعث خواهد شد خانه‌های پوشالی منفعت‌طلبان به لرزه در آید، بلکه باعث می‌شود اعمال قانون، قیمت‌ها را به صورت چشمگیری کاهش دهد و مستقیما بر اقتصاد زندگی هر فرد از جامعه تاثیر مثبت داشته باشد».

همچنین در انتهای این گزارش تاکید شده:‌ «برای مردم ، برای جامعه و برای اردبیل ، به موج مقابله با گرانفروشان و محتکران بپیوندید و خیال راحت سودجویان را آشفته سازید. بیایید به معنای واقعی یک جامعه مسؤولیت‌پذیر باشیم، بیایید قدرت مردم را به رخ سوداگران بکشیم، مردم باشیم نه اجتماعی متشکل از فرد، سودهای لحضه‌ای فردی محکوم به شکست است و به طریق دیگری بر باد خواهد رفت‌، بیایید به همه نشان بدهیم که وقتی که مردم بخواهند و اراده کنند بحران‌ها تبدیل به فرصت خواهند شد.

چه اشکالی داشت اگر چند ماه رب گوجه نمی خریدیم تا به انگل های اقتصادی بفهمانیم با دور زدن قانون و اخبار جعلی نمی‌توانند مردم را سرکیسه کنند .

بیایید حقمان را به رایگان تقدیم نوکیسه‌ها نکنیم تا با پول‌های ما به فخر فروشی‌های خود ادامه دهند، بیایید فرهنگ بسازیم و بیایید فرهنگ اردبیل را سرمشقی برای ایران کنیم».

این تنها یک روایت از بخش کوچکی از حرکت عظیمی است که علیه گرانفروشی در سطح استان اردبیل شکل گرفته و نشان دهنده عمق مسؤولیت‌پذیری اجتماعی مردم استان اردبیل است که امیدواریم با مسئولیت‌پذیری اکثریت مردم کشور و رعایت حال یکدیگر منتج به نتیجه مثبت شود و این حرکت فرصتی باشد تا یاد بگیریم که برای حل مشکلات ریز و درشت در کشور، منتظر برخی از «مسؤولان بیگانه با مسؤولیت» نباشیم و خود در راستای اعتلای میهن اسلامی قدم برداریم.

انتهای پیام/فارس