سرپرست میراث فرهنگی شهرستان مشکین شهر خبر داد

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشکین شهر از کشف آثار و نشانه‌های تمدن به جامانده از انسان دوران پیش از تاریخ در این شهرستان خبر داد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

کشف آثار دوران پیش از تاریخ در مشگین شهر

ایمانعلی ایمانی با اعلام این خبر تصریح کرد: به غیر از نقوش صخره‌ای یا سنگ نگاره‌های دو روستا در بخش مرادلو در ۱۰ مکان جدید نیز آثاری کشف شده است.

وی اضافه کرد: گستردگی و فراوانی سنگ نگاره‌ها و تنوع حکاکی منطقه مشکین شهر یکی از نمونه‌های کم نظیر در نقوش صخره‌ای ایران و جهان است.

به گفته سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشکین شهر به ضرورت تداوم مطالعات نقوش صخره‌ای اشاره کرد و بیان کرد: نقش های کشف شده از انسان‌های در حالت شکار با کمان، سواره در حال رفتارهای موزون و جادوگرانه است.

ایمانی ادامه داد: استل‌های بز کوهی، نقش‌های لنگر کشی میادین شکار گوزن به صورت‌های فردی و جمعی، تیراندازی و صحنه‌های جنگ نشانگر سکونت انسان در پیش از تاریخ بخش دیگری از نقش و نگارها است.

وی سنگ نگاره‌های منطقه مشکین شهر را که دارای نقش مایه‌های متنوع انسانی، حیوانی و نمادین هستند، فرصت مغتنمی در جهت افزایش بهره وری‌های هنری و توسعه گردشگری شهرستان و استان عنوان کرد.

 

خبرنگار: پژمان نجف اوغلی

انتهای پیام/