عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل به ممنوعیت استفاده از سنگ های ساختمانی برای نمای بیرونی ساختمان و جایگزینی سازه های سبک به جای سنگ های پرخطر اشاره کرد و گفت: نصب و راه اندازی آسانسور در ساختمان های با ۷ مترارتفاع و بیشتر در تمام مناطق این استان اجباری شده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

طاهر کیافر بیان کرد: طرحی لابی بین راه پله و آسانسور نیز برای پیش بینی حوادث آتش سوزی در ساختمان برای سازندگان ساختمان های بلند اجباری می باشد.

وی گفت: ممنوعیت استفاده از سنگ های ساختمانی برای نمای بیرونی ساختمان و جایگزینی سازه های سبک به جای سنگ های پرخطر در نمای ساختمان های با ارتفاع بیش از ۷ متر پیشنهاد شده که پس از تصویب در صحن علنی مجلس این طرح نیز اجرایی خواهد شد.

کیافر شهرداری ها را از جمله موانع اجرای قوانین مبحث ۲۱ و مقررات ملی ساختمان و پدافند غیرعامل در این استان دانست و اظهار داشت: در حالی که تجربه کافی از حوادث تلخ کشور از جمله زلزله سال گذشته کرمانشاه در مقاوم سازی ساختمان ها در مقابل حوادث طبیعی کسب شده شهرداری ها همچنان بر خواسته خود در بحث رعایت تراکم ساختمان بدون توجه به ضرورت اجرای طرح های مربوط به مبحث ۲۱ و مقررات ملی ساختمان از جمله نصب امکانات ذخیره آب در طبقه همکف ساختمان های بلند و یا جان پناه مقاومت می کنند.

وی با تاکید بر لزوم داشتن گواهی تایید استاندارد ساختمان برای اجرا در مناطق روستایی و شهری گفت: بکارگیری روش های پدافند غیرعامل در ساختمان های موجود و قدیمی برای حفظ جان ساکنان آنها ضرورت دارد.

رییس سازمان نظام مهندسی خلخال نیز در این جلسه گفت: اجرای موارد مربوط به مبحث ۲۱ و مقررات ملی ساختمان منجر به افزایش مقاومت ساختمان های جدید در مقابل انفجارهای ناشی از حملات هوایی احتمالی دشمن و یا انواع حوادث طبیعی از جمله زلزله ، سیل و آتش سوزی شده است.

داود بحری افزود: برغم مقاومت مالکان ساختمان های جدید در مقابل اجرای طرح وال پست بدلیل هزینه های بالای این طرح ، نظام مهندسی ساختمان خلخال بر اجرای آن تاکید دارد.

وی گفت: حفر چاه جذبی برای هدایت آب باران در ساختمان های جدید و در حال احداث این شهرستان نیز با هدف جلوگیری از ورود آب باران به شبکه فاضلاب شهری امسال اجباری شده است.

بحری اظهار داشت: سطح متراژ طراحی و یا نظارت شده بر ساخت و سازهای این شهرستان در نیمه اول سال جاری در مقایسه با سال قبل ۱۲ درصد کاهش یافته است.

وی از افزایش ۱۰ درصدی اعضای این سازمان در سال جاری خبر داد و افزود: ۵۵۰ مهندس در هفت رشته مهندسی در سازمان نظام مهندسی ساختمان این شهرستان عضویت دارند که ۵۰ نفر از این تعداد در نیمه اول امسال به تعداد ۵۰۰ نفری اعضای قبلی اضافه شده است.

 

 

انتهای پیام/ایرنا