رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:

تاکنون ۱۱۸ واحد از واحدهای نیمه فعال و غیر فعال در بخش های گلخانه، دام و طیور و صنایع تبدیلی و تکمیلی با حل مشکلات و پرداخت تسهیلات به چرخه تولید برگشته است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

خلیل نیکشاد باد اعلام این خبر افزود : استان اردبیل با داشتن بالاترین کاربری اراضی کشاورزی نسبت به کل وسعت استان، رتبه اول را در بین استانهای کشور دارا ست. این استان بلحاظ داشتن تنوع اقلیمی خاص و منحصربفرد و وجود بیش از ۱۲۰ هزار بهره بردار بیش از ۴٫۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را تولید و ۴ درصد سهم تولیدات کشور را به خود اختصاص داده است. سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی استان حدود ۲۸ درصد است و ۳/۱ (یک سوم) جمعیت شاغل استان در بخش کشاورزی فعالیت دارند. این استان در تولید ۱۲ محصول استراتژیک نظیر دانه های روغنی، گندم، جو، سیب زمینی، بذور ذرت، سورگوم، چغندر قند، عسل و … رتبه یک تا هفت کشوری را به خود اختصاص داده است. با توجه به محدودیت منابع آب و خاک و تولید اقتصادی، پروژه های آبیاری نوین، توسعه کشت متراکم گلخانه ای، کشاورزی حفاظتی، اصلاح الگوی کشت، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، توسعه واحدهای بزرگ صنعتی صادرات محور و جذب سرمایه گذار بخش خصوصی از مهمترین اولویت های اجرایی بخش کشاورزی استان می باشد.

این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به این ظرفیت های، بخش کشاورزی استان یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصادی استان به شمار می رود. اگرچه وظیفه اصلی بخش کشاورزی تامین امنیت غذایی محسوب می شود، اما در راستای اهداف کشاورزی پایدار و صنعتی، سیاست وزارت جهاد کشاورزی و اولویت های مقام عالی استان مبتنی بر افزایش ارزش افزوده، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، توسعه صادرات و ارز آوری، جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال پایدار در این بخش استوار است.

وی افزود: در همین راستا و بر اساس تاکیدات استاندار محترم و پیگیری معاونت محترم استانداری جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و ستاد اشتغال استان به طور منظم برگزار می شود به طوریکه تاکنون ۱۱۸ واحد از واحدهای نیمه فعال و غیر فعال در زیربخش های گلخانه، دام و طیور و صنایع تبدیلی و تکمیلی با حل مشکلات و پرداخت تسهیلات به چرخه تولید برگشته و لیست سایر واحدهای راکد و نیمه فعال نیز به صورت دقیق با آسیب شناسی احصا و به فرمانداری ها و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ارسال و با جدیت در حال پیگیری می باشد تا به چرخه تولید بازگردند. در سال ۱۳۹۷ و برای حمایت از واحدهای تولید تاکنون ۱۱۵۷ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره از محل های مختلف اشتغال فرگیر، اشتغال روستایی و عشایری، صندوق توسعه ملی و اشتغال مشاغل خانگی به واحدهای تولیدی پرداخت گردیده و ۸۰۰۰ طرح با میزان سرمایه گذاری ۹۴۰۹ میلیارد ریال به بانک های عامل برای بررسی و پرداخت به طرح های اولویت دار با ماهیت افزایش ارزش افزوده و ایجاد اشتغال پایدار معرفی گردیده است.

نیکشاد اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی استاندار محترم مبنی بر ایجاد اشتغال ۲۰ هزار نفری در تمام حوزه های صنعت، کشاورزی، گردشگری، خدمات و … و تکلیفی که در ابتدای سال برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شده بوده، این سازمان با برنامه ریزی های صورت گرفته تاکنون در نیمه اول سال ۱۳۹۷، در زمینه های بهبود تولیدات دامی (دام سبک و سنگین، طیور، زنبور عسل و انواع ماکیان)، بهبود تولیدات گیاهی (گلخانه، قارچ، تولید بذور، کشت و فرآوری گیاهیان دارویی و …)، مکانیزاسیون، صنایع تبدیلی و تکمیلی، آب و خاک، آموزش و تحقیقات، شرکت های دانش بنیان، مشاغل خانگی تاکنون ۳۷۲۵ نفر ایجاد اشتغال نموده و بیش از ۸۰ درصد آن دارای بیمه می باشد و این آمار پس از راستی آزمایی و تایید در ستاد اشتغال شهرستان های با محوریت فرمانداری ها و ستاد اشتغال استانداری با محوریت معاونت هماهنگی امور اقتصادی و برنامه ریزی استانداری در سامانه پنچره واحد اشتغال استان که قابل نمایه عمومی می باشد ثبت گردیده است.

وی در آخر سخنان خود افزود : از دیگر اقدامات قابل ذکر و مهم در راستای ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی با اهتمام و همکاری مقام عالی استان، معاونت های محترم استانداری، مدیران ستادی استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان با همکاری دستگاههای اجرایی استان می باشد که از آن جمله میتوان به مجتمه گاوداری ۵ هزار راس در شهرستان مشگین شهر، مجتمع دام سبک ۲۰ هزار راسی در شهرستان نمین، کارخانه روغن کشی گیاهی به ظرفیت ۲۰ هزار تن در اردبیل، مجتمع گلخانه ای ۱۶ هکتاری قره قباق و ۲۱ هکتاری فیروزآباد پارس آباد، مجتمع ۲۱ گلخانه هکتاری بیله سوار، مجتمع گاو شیری ۲ هزار راسی شهرستان گرمی، مجتمع گلخانه ای ۲۱ هکتاری سامیان در اردبیل، کارخانه فرآوری گیاهان دارویی ۱۲ هزار تن جذب مواد خام، کارخانه فراوری سیب زمینی ۵۰ هزار تنی و کارخانه تولید داروهای گیاهی اشاره کرد که همه این طرح ها در حال احداث برای اتمام و بهره برداری می باشند که کل سرمایه گذاری طرح ها ۸۶۸۰ میلیارد ریال بوده و با بهره برداری از آنها ۱۰۰۰ شغل پایدار بویژه برای فارغ التحصیلان محقق خواهد شد و بر اساس پیش بینی های صورت گرفته و محدودیت فصل کاری امید داریم تا نیمه دوم سال ۱۳۹۸ این طرح ها به بهره برداری برسند.

انتهای پیام/