از اول سال جاری تاکنون؛

رییس بیمارستان علوی اردبیل با اشاره به اینکه میزان سکته مغزی در این استان نسبت به سال های گذشته افزایش یافته، گفت: از اول سال جاری تاکنون هزار و ۱۱۹ مورد از این بیماری اتقاق افتاده است.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

سکته مغزی

دکتر قاسم فتاح زاده در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت روز جهانی سکته مغزی برگزار شد، افزود: از این تعداد ۴۳ مورد منجر به فوت شده و بقیه در بیمارستان علوی درمان شدند.

وی اظهار داشت: این بیماری که سومین علت مرگ و میر است پیشتر معمولا در سنین بالاتر از ۵۰ سال اتفاق می افتاد اما متاسفانه در سال های اخیر به سنین کمتر از ۵۰ سال رسیده است.

فتاح زاده ادامه داد: با توجه به احتمال پایین آمدن سن سکته مغزی در ۲۰ سال آینده لازم است مردم قند خون ، فشار زیاد ، چربی و چاقی مفرط را کنترل کنند.

رییس بیمارستان علوی اردبیل به عامل اصلی سکته مغزی اشاره کرد و گفت: مهم ترین عامل سکته مغزی سن بالا، فشار خون، دیابت، چربی، اختلالات قلبی و عوامل ژنتیکی است و همه افراد باید ضمن رعایت رژیم غذایی در کنترل این علایم با مراجعه به پزشک احتیاط لازم را داشته باشند و در صورت بروز هر گونه علایم سکته مغزی با ۱۱۵ تماس بگیرند تا در موعد مقرر درمان شوند.

بیمار- اتاق عمل

فتاح زاده گفت: راه اندازی واحد سکته مغزی در بیمارستان علوی در حال انجام است و در ۲ سال آینده هم مقرر شده واحد کشیدن لخته خون از مغز در این بیمارستان راه بیفتد تا بسته درمانی کامل سکته مغزی در اردبیل تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه بیشتر بیماران سکته مغزی با تاخیر به بیمارستان مراجعه می کنند ،بیان کرد: در صورت اعزام بیمار درحداقل زمان ممکن به بیمارستان میزان مرگ و میر ناشی از سکته مغزی به مراتب پایین می آید.

وی از رسانه ها خواست درباره ترویج فرهنگ زایمان طبیعی و کنترل بیماری های سکته مغزی اطلاع رسانی بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/ایرنا