رییس جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ۶۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به مجریان طرح های کشت گیاهان دارویی و پرداخت بخشی از هزینه طرح آبیاری نوین از جمله بسته های حمایتی ارائه شده به مجریان طرح های کشاورزی در استان اعطا می شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


خلیل نیکشاد بیان کرد: ترویج و توسعه کشت گیاهان دارویی در مناطق مختلف استان از سیاست های این سازمان بوده و از آن به صورت جدی حمایت می شود.

وی افزود: متقاضیانی که در منطقه اقدام به کشت گیاهان دارویی کنند به ازای هر هکتار ۱۵تا ۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض دریافت می کنند.

نیکشاد بیان کرد: شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان اردبیل بویژه اراضی مستعد خلخال مناسب برای کشت و پرورش انواع گیاهان دارویی است.

رئیس جهاد کساورزی استان ادربیل گفت: با توجه به قابلیت های استان و فعالیت چشمگیر زنان روستایی در زمینه جمع آوری گیاهان دارویی مدیریت ترویج سازمان برنامه های مختلفی در زمینه توانمند سازی بانوان تدوین کرده است.

نیکشاد با بیان اینکه شهرستان های خلخال و کوثر دارای ظرفیت بسیار خوب در تولید گیاهان دارویی هستند، اظهار داشت: در این منطقه بیش از ۴۵۰ گونه گیاه دارویی شناسایی شده که با ثبت و پرورش آنها ضمن ایجاد اشتغال برای تعداد زیادی از بیکاران زمینه رونق اقتصادی منطقه نیز فراهم خواهد شد.

وی از اختصاص ۱۰۰ هزار اصله نهال گل سرخ به شهرستان های کوثر و خلخال درسال جاری خبر داد و افزود: به دلیل اقلیم مناسب برای کشت این گل ۵۰ درصد سهم استان به این ۲ شهرستان اختصاص داده شده است.

نیکشاد همچنین اجرای بهینه نظام نوین ترویج کشاورزی و اشتغال روستایی، اعطای ۶۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به مجریان طرح های کشت گیاهان دارویی و پرداخت بخشی از هزینه طرح آبیاری نوین را از جمله بسته های حمایتی ارائه شده به مجریان طرح های کشاورزی در استان اعلام کرد.

وی با اشاره به وجود مشکل آب در کشور گفت: یکی از ضعیف ترین روش های مقابله با بحران آب احداث سدهای معیشتی است و ما در این باره باید بیشتر به مباحث ژنتیکی گیاهان، ساخت گلخانه، گسترش سامانه آبیاری نوین و تغییر شیوه کشت توجه کنیم.

نیکشاد با اشاره به خسارات سنگین سرمای بهار امسال به باغداران گردو در خلخال گفت: با هدف حمایت از طرح های سرشاخه کاری گردو و افزایش مقاومت درختان گردو در مقابل سرمای زود رس بهاره کمک بلاعوض در اختیار گردوکاران منطقه قرار می گیرد.

 

انتهای پیام/ایرنا