فرماندار بیله سوار مغان با اشاره به واردات ۹۵ درصدی بذر سبزی و صیفی جات کشور از اجرای طرح بومی سازی فناوری تولید این بذور و خودکفایی در تامین آن در این شهرستان خبر داد و گفت: سالانه ۵۰۰ تن بذر هیبرید ذرت خالص در بیله سوار تولید می شود.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

حسن قبادی
حسن قبادی بیان کرد: سه هکتار از اراضی ملی منطقه در اختیار دانش آموختگان حوزه کشاورزی برای تحقیق و پژوهش در زمینه تولید لاین هیبرید سبزی و صیفی جات اختصاص می یابد.

وی بیان کرد: امضا تفاهم نامه تولید بذر هیبرید سبزی و صیفی جات توسط بخش خصوصی ایرانی با موسسه های تحقیقاتی هلند صورت گرفته و ظرف یک سال آینده طرح گلخانه ای نیز در این محل ایجاد خواهد شد.

قبادی بیان کرد: قصد بر این است این فناوری در کشور بومی ‌سازی شده و با وجود دانش‌ آموختگان و متخصصان حوزه کشاورزی در آینده شاهد افق‌های بسیار خوبی در این زمینه خواهیم بود.

وی اضافه کرد: اراضی ملی شهرستان بیله سوار ظرفیت مهمی است که دانش آموختگان حوزه های کشاورزی می توانند در قالب شرکت های دانش بنیان و ایجاد کارگاه و گلخانه یافته های خود را توسعه داده و گامی در جهت اشتغال و توسعه بردارند.

فرماندار بیله سوار همچنین در بازدید از کارگاه ذرت خشک کنی بلال در ناحیه صنعتی روح کندی بیله سوار گفت: فعالیت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی در این شهرستان توسعه می یابد و امروز شاهد حضور فرزندان علمی مغان در عرصه تولیدی و اقتصادی هستیم.

وی گفت: کارگاه ذرت خشک کنی بلال با سرمایه ۲۰ میلیارد ریالی توسط سرمایه گذار بومی شهرستان راه اندازی شده و سالانه ۵۰۰ تن بذر هیبرید ذرت خالص در آن با اشتغالزایی ۱۰ نفر به صورت مستقیم و حدود ۷۰ نفر به صورت غیر مستقیم تولید می شود.

قبادی با اشاره به اینکه با همراهی ادارات شهرستان در کنار سرمایه گذاران هستیم ، اظهار داشت: مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان با حضور مسئولان به صورت حضوری مورد بررسی قرار می گیرد و راهکارهای لازم در جهت تسهیل این واحدها اتخاذ می شود.

بیله سوار در شمال اردبیل واقع است.

 

انتهای پیام/ایرنا