رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:

خلیل نیکشاد یکی از عوامل و عناصر فرسایش خاک را گرایش به کشاورزی سنتی به جای کشاورزی علمی و روش‌های نوین در صیانت از خاک دانست و بیان کرد: کودهای شیمیایی و ورود فاضلاب‌های شهری و روستایی یکی از عناصر آلودگی خاک به شمار می‌رود که در جلوگیری از آنها باید روش‌های دقیق و زیربنایی مورد توجه قرار گیرد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در همایش روز جهانی خاک در اردبیل گفت: میزان فرسایش خاک در ایران سه برابر متوسط جهانی است به طوری که سالانه ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن خاک با فرسایش از دسترس خارج می‌شود.

نیکشاد  اظهار کرد: پنجم دسامبر روز جهانی خاک نامگذاری شده به طوری که سازمان ملل با نامگذاری این روز به نام روز خاک سعی کرد تا اهمیت این موضوع را به جوامع جهانی گوشزد کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از منابع ارزشمند جامعه بشری در کنار آب و هوا توجه به خاک است که هر چقدر در صیانت و حفاظت از آن و جلوگیری از آلودگی‌ها برنامه‌‌ریزی دقیقی انجام شود به همان میزان بهره‌برداری از خاک و کاشت محصولات متنوع در آن توسعه می‌یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل یکی از عوامل و عناصر فرسایش خاک را گرایش به کشاورزی سنتی به جای کشاورزی علمی و روش‌های نوین در صیانت از خاک دانست و بیان کرد: کودهای شیمیایی و ورود فاضلاب‌های شهری و روستایی یکی از عناصر آلودگی خاک به شمار می‌رود که در جلوگیری از آنها باید روش‌های دقیق و زیربنایی مورد توجه قرار گیرد.

فرسایش خاک

نیکشاد افزود: در شمال استان اردبیل کشاورزان با استفاده از روش‌های نوین به ویژه اجرای طرح‌های خاک‌ورزی و استفاده از ماشین‌آلات مدرن در این زمینه سعی می‌کنند تا به نوعی از فرسایش خاک جلوگیری کرده و زمینه صیانت از این منبع ارزشمند را فراهم کنند.

استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای کاهش فرسایش خاک

وی شمال استان اردبیل را مرکز تحقیقات حفاظتی شمالغرب کشور در بخش کشاورزی اعلام کرد و گفت: در کنار استفاده از ماشین‌آلات کم‌ خاک‌ورزی و بی‌خاک ورزی سعی بر این است تا با استفاده از کودهای دامی از فرسایش خاک و همچنین نابود شدن تدریجی این منبع جلوگیری شده و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید بتوان اهداف مورد نظر را در این زمینه پیگیری کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اهمیت خاک در تولیدات متنوع محصولات کشاورزی را در استان اردبیل یادآور شد و تصریح کرد: این استان یکی از مناطق متنوع در تولید محصولات کشاورزی است که قطعا با صیانت و حفاظت از خاک و استفاده بهینه از منابع آب به راحتی می‌توان در این زمینه موفق عمل کرد.

فرسایش خاک

نیکشاد عنوان کرد: کودهای شیمیایی و ورود فاضلاب‌های شهری و روستایی یکی از عناصر آلودگی خاک به شمار می‌رود که در جلوگیری از آنها باید روش‌های دقیق و زیربنایی مورد توجه قرار گیرد.

در این مراسم که محققان و اساتید دانشگاه‌ها نیز حضور داشتند در مورد اهمیت حفاظت و صیانت از منبع غنی خاک و جلوگیری از فرسایش آن مباحث علمی، تحقیقاتی و پژوهشی مطرح شد.

صادق پارسا

انتهای پیام/ایسنا