رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دولت ۱۱۷ طرح تولیدی راکد و یا نیمه فعال کشاورزی در این استان مجددا فعال شده و به چرخه کار و تولید بازگشتند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)


خلیل نیکشاد بیان کرد: این طرح ها شامل طرح های تولید محصولات کشاورزی ، دامی ، طیور و فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی است که با اعطای تسهیلات بانکی کم بهره همراه با حمایت های لازم از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان در مرکز و شهرستان های آن فعال شده اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: چهار طرح بزرگ تولیدی از جمله سه واحد مرغداری گوشتی در خلخال و یک واحد مرغداری ۳۲ هزار قطعه ای شهرستان کوثر از جمله طرح های راکد دوباره راه اندازی شده منطقه جنوب استان هستند.

وی گفت: در سال جاری ۹۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات تسهیلاتی روستایی و عشایری استان جذب شده و از ۴۳۰ میلیارد اعتبار تسهیلاتی مکانیزاسیون کشاورزی تخصیص یافته به این استان نیز ۸۰ درصد در هشت ماه اول امسال جذب شده و در اختیار متقاضیان اجرای این طرح ها در مناطق مختلف استان قرار گرفته است.

نیکشاد اظهار داشت: با اجرای طرح رفع تداخل در سطح ۴۵ هزار هکتار از اراضی ملی استان اردبیل تاکنون پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی در اختیار منابع طبیعی به مجموع اراضی کشاورزی استان اضافه شده و برای توسعه کشاورزی به کشاورزان مناطق مختلف واگذار شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از افزایش سطح کمک های بلاعوض دولتی در نظر گرفته شده برای اجرای طرح های آبیاری نوین به مجریان این طرح ها خبر داد و افزود: به ازای اجرای طرح آبیاری کم فشار در سطح هر هکتار ۵۸ میلیون ریال برای طرح آبیاری قطره ای ۱۳۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به کشاورزان و باغداران متقاضی اجرای این طرح ها پرداخت می شود.

نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به بی توجهی های گذشته در احداث و تکمیل پروژه های ساخت سدهای معیشتی و کشاورزی این شهرستان از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ، خواستار تسریع در تکمیل عملیات اجرایی سدهای کشاورزی بلیل ، طولش و گوران در بخش های مرکزی و خورش رستم شد.

بشیر خالقی افزود: انتظار از مسئولان این سازمان اجرای طرح های پایاب سد نساز ، رفع نواقص و انجام تعمیرات سد شیران چشمه و درو بخش های خورش رستم و شاهرود خلخال است.

استان اردبیل دارای ۲۲۵ هزار هکتار اراضی آبی ، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه بیش ۴٫۵ میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی را تولید می کند.

اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس ، رتبه اول تولید کلزا ، رتبه دوم تولید سیب زمینی ، رتبه سوم تولید عسل ، رتبه پنجم تولید چغندر قند ، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.

زمین کشاورزی

 

انتهای پیام/ایرنا