امام جمعه بیله سوار گفت: ای کاش مردم ما به حدی از رشد و بالندگی برسند که خرید خودرو را تحریم کنند، تا خودروسازان این همه از نیاز مردم سوءاستفاده نکنند.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

اصغر جدایی
حجت الاسلام اصغر جدائی امام جمعه شهرستان بیله سوار در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به دیدار آقای همتی رئیس بانک مرکزی با رهبر انقلاب، به تبیین تاکیدات مقام معظم رهبری در این دیدار پرداخت و گفت: حضرت آقا به رئیس بانک مرکزی دستور دادند که برای تقویت ارزش پول ملی و رعایت استقلال بانک مرکزی جدیت بیشتری داشته باشند،

امام جمعه بیله سوار در ادامه افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان هم از پول ملی و قدرت خرید مردم به عنوان یکی از عناصر اقتدار اقتصادی کشور یاد کرده بودند ولی متاسفانه بی مبادلاتی و سیاست های غلط بعضی ها سبب شد ارزش پول ملی ما روز به روز تنزل پیدا کنند.

وی ادامه داد: ما در این زمینه پرونده خوبی نداریم و فقط عقب گرد و پسرفت داشتیم .البته ارزش پول ملی نرخ برابری پول ملی با ارزهای خارج نیست، بعضی ها تا قیمت ارز سه برابر می شود می گویند ارزش پول ملی یک سوم شد که این درست نیست. ارزش پول ملی بایستی با قدرت خرید مردم سنجیده شود.

جدائی با بیان اینکه تورم مهم ترین عاملی است که موجب کاهش ارزش پول ملی می شود تصریح کرد: تورم عواملی نظیر :۱. تضعیف تولید ملی۲. رها بودن دلالان در اقتصاد کشور ۳.افزایش افسار گسیخته نقدینگی ۴‌. کنترل ضعیف بازار ؛ وقتی ۲۸ هزار میلیارد دلار ارز دولتی به وارد کننده های کالاهای اساسی و مهم داده می شودو عده ای از آنها ،جنس وارداتی خود را به قیمت ارز آزاد می فروشند و میلیاردها دلار یک شبه سود می کنند ،معلوم است که تورم ایجاد می شود .اصولا با این همه توزیع ارز دولتی نباید شاهد تورم می شدیم ولی متاسفانه دستگاه های نظارتی ما ضعیف عمل کردند .

خطیب جمعه بیله سوار همچنین با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با جمعی از خانواده های محترم شهدا تصریح کرد: رهبری در این دیدار به احتمال توطئه دشمن در سال ۹۸ اشاره فرمودند ،همچنین حضرت آقا در سخنرانی های گذشته خودشان فرموده بودند که ما نقشه دشمن را کاملا می دانیم چیست ،”مثلث شوم‌”، فشار اقتصادی ،فشار روانی و فشار عملی ‌. لذا به این خاطر همه باید مراقب اوضاع و اطرافمان باشیم. دشمن می خواهد از بعضی افراد بی بصیرت و ظاهر بین سوءاستفاده کرده و آشوب درست کنند ،بعد خودشان هم کارگردانی کنند، در چنین شرایطی مهم ترین مساله : اولا حفظ هوشیاری و بیداری ،ثانیا همدردی با مردم و اقشار ضعیف ثالثا تاکید بر حفظ وحدت و انسجام داخلی ،رابعا تشریح نقشه های دشمن و خامسا تشریح توانایی های نظام ما و دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب است ؛ که بدین سان از ایجاد التهاب و تحریک افکار عمومی پرهیز کنیم در این راستا مسئولین نیز بایستی از مظاهر اشرافی گری به شدت اجتناب کرده، و حتی در برنامه های خودشان ساده زیستی عملی را ترویج کنند .

جدائی تاکید کرد: ما برای این انقلاب خون دادیم ،تمام زندگی و هستی مان را دادیم ،بایستی برای حفظ، تقویت و آفت زدایی از آن ، همگی تلاش کنیم و نگذاریم که انقلاب به دست نا اهلان و نامحرمان بیفتد .

وی در ادامه با انتقاد از وضعیت خودروهای ساخت داخل و صنعت خودروسازی اظهار داشت: در این چند ماه گذشته ، خودروسازان به انحای مختلف امتحان های بدی را پس داده و ثابت کردند که اصلا به فکر مردم نیستند ، آنها به صورت بی رحمانه، مردمی را که تحت فشار زندگی قرار گرفته بودند، در منگنه بیشتر قرار دادند و بی رحمی خودشان را به اکمال رساندند، خاطرات تلخ این روزهای سخت را هرگز فراموش نخواهیم کرد ،خودروسازان بخاطر هدف قرار دادن سود خودشان ، از چشم مردم افتادند .

وی ادامه داد: ای کاش مردم ما به حدی از رشد و بالندگی برسند که خرید خودرو را تحریم کنند ، تا خودروسازان این همه از نیاز مردم سوءاستفاده نکنند .امروز دیگر به یقین رسیدیم که بخشی از درآمد خودروسازان نامشروع و حرام است . از دستگاه قضاء انتظار داریم که با صلابت و قاطعیت به میدان بیایند و خودروسازان فرصت طلب، سودجو و گران فروش را به سزای اعمال شان برساند . کارهای خودروسازان به قدری مضحک و تنگ نظرانه است که آبروی خودشان را برده اند .

جدائی تصریح کرد:چند سال پیش در سند فروش پراید می نوشتند یا ضبط می دهیم و یا صد هزار تومان هزینه اش را ! نه ضبط را تحویل دادند و نه هزینه اش را ! حال حساب کنید در سال چه میزان خودرو تولید می شود؟ از هر خودرو صد هزار تومان چه مبلغ پول می شود؟ در اقدام بعدی و بسیار زشت ، زه های اطراف ماشین را هم از آپشن های پراید حذف کردند و واقعا بی آبرویی را به اوج رساندند ، کل دنیا به ما خندید .به نظرم سایپا با آنگولا و موزامبیک رقابت می کند .

جدائی با تاکید بر لزوم برخورد با کاستی ها در این حوزه ،اذعان کرد: این حرکت ها و اقدام وقیحانه تا کی ادامه خواهد داشت ؟ مسئولین مربوطه تا کی می خواهند تماشاگر باشند ؟مسئولی که به جای اقدام جهادی و انقلابی فقط تماشاگر باشد ، باید از مقامات بالاتر ،مدال بی خاصیتی و بی عرضگی بگیرند .واقعا این ها از تنفر و انزجار مردم عزیزمان، خبر ندارند ؟ناظرین و بازرسین

تا کی می خواهند زد و بند کنند ؟ از این همه ساخت و پاخت های پشت پرده خسته شده ایم . ضربه ای که شما به اعتماد عمومی مردم می زنید ،گاهی دشمنان نظام مقدس ما هم نتوانسته اند چنین ضربه ای بزنند .خودروسازان باید بدانند که ارابه های خطرناک و مسخره تولید شده توسط آنها در شان مردم ایران بزرگ و سرافراز نیست.
می ترسم در آینده نسل های بعدی به تولیدات ضعیف شما نه بگویند آن موقع شاید از خواب گران بیدار شوید .
بهتر است تولیدکنندگان داخلی به فکر ارتقای محصولات شان باشند .

رئیس شورای فرهنگ عمومی بیله سوار با تسلیت سالروز شهادت آیت الله مفتح به روز وحدت حوزه و دانشگاه اشاره کرد و افزود : سالروز شهادت آیت الله مفتح،مرد بزرگ ،اندیشمند،انسان خدوم و خالص را تسلیت عرض می نمایم . وحدت حوزه و دانشگاه ،مساله مهمی است و مسئولین حوزه و دانشگاه باید این وحدت را تعمیق و توسعه ببخشند . این وحدت برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی و دستیابی به الگوهای سبک زندگی اسلامی – ایرانی ضروری است .همچنین برای رسیدن به علوم انسانی، اسلامی ، برای بومی سازی اینترنت و تقویت جنبش نرم افزاری ،روزآمد سازی علوم حوزه های علمیه و اسلامی سازی درس های دانشگاه ها ، وحدت حوزه و دانشگاه بسیار حائز اهمیت بوده و امری واجب و اساسی است . خوشبختانه بعد از گذشت چندین دهه ،بوی معنویت از دانشگاه آزاد اسلامی استشمام می شود هر چند هنوز مشکلات زیادی داریم اما تغییر و تحول مثبت در دانشگاه های آزاد اسلامی با حضور نیروهای مومن و ارزشی، بسیار امید آفرین و نشاط انگیز شده است. در دانشگاه های ما باید به ارزش های اخلاقی و معنوی توجه بیشتر، بهتر و عمیق تری داشته باشند تا محل ظهور و بروز استعدادهای جوانان عزیزمان باشد .

جدائی در خاتمه به ولادت امام حسن عسگری در تاریخ پیش رو اشاره کرد و افزود:دوران امام عسگری دوران سختی بود، پر از بدعت ، فساد و ظلم ، با این وجود ،امام دست از مبارزه علیه حکام ظالم برنداشت . امیدوارم سازمان تبلیغات اسلامی، برنامه جشن میلاد باشکوهی در شان مردم بیله سوار بر پا کند .

انتهای پیام/